Zadbaj o ząbki + konkurs z Pierre Fabre Oral Care :)

Witajcie kochani!

Koniec roku to czas podsumowań ostatnich 12 miesięcy, ale też noworocznych postanowień. Schudnę, będę oszczędzać, przeczytam 52 książki, będę się zdrowo odżywiać i zadbam o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Zadbaj! Pamiętaj też o ząbkach, tych mlecznych i tych stałych. Ja obiecałam sobie, że w tym roku cała moja trójeczka zawita u dentysty. 2 lata? 3? Może 4 albo 5? Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszą wizytę u stomatologa? Czy warto tam iść skoro „nic się nie dzieje”? Jaką pastę do zębów kupować? Czemu dzieci nie mogą używać pasty dorosłych? Przedstawię Wam dzisiaj fakty i mity na temat higieny jamy ustnej.

 

 

Dziecko powinno zacząć używać szczoteczki, gdy wyjdzie 1 ząbek.

To fałsz. Dziąsła powinno się czyścić jeszcze zanim wyjdą ząbki – np. wacikiem lub specjalną szczoteczką silikonową nakładaną na palec. Dzieciom wychodzą ząbki w różnym wieku -statystycznie pierwsze siekacze w okolicach 6 miesiąca życia, ale niektórym dzieciom nawet koło roku. O higienę jamy ustnej należy więc dbać od wieku niemowlęcego, ponieważ mogą pojawić się afty czy pleśniawki a nawet próchnica butelkowa! Nie warto czekać z zakupem szczoteczki do 1 ząbka – nawyk mycia dziecko może wyrobić sobie szybciej.

 

 

Na 1 wizytę do dentysty warto iść koło 3 roku życia.

Fałsz. Do dentysty warto iść, gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki, czyli już w okolicach 6 miesiąca życia dziecka. Pomoże to również oswoić się dziecku z takimi wizytami. Bezwzględnie należy odwiedzić dentystę, gdy pojawią się już wszystkie ząbki mleczne (3-4 lata).

 

 

Nie warto iść, gdy „nic się nie dzieje”?

Wprost przeciwnie! Żeby oswoić dziecko z wizytami u dentysty najlepiej unikać borowania i leczenia podczas pierwszej wizyty. Zrób zwykły przegląd – dentysta podpowie Wam jak dbać o ząbki i dziąsła. Nie strasz dziecka dentystą, tak jak nie strasz policjantem 😉 Nie mów „pan policjant cię zabierze” i nie mów: „jak zepsują ci się ząbki pójdziesz do dentysty!” to wyzwala złe emocje, strach i opór.

Pasta do zębów dla dziecka – z fluorem czy bez?

Fluor jest bezwzględnie substancją, która najlepiej zwalcza próchnicę. Musicie jednak wiedzieć, że fluor znajduje się zarówno w pożywieniu jak i w wodzie pitnej, więc bardzo łatwo go „przedawkować”, co w przypadku małych dzieci nie jest trudne, bo zazwyczaj połykają pastę do zębów 😉 Przedawkowanie fluoru u najmłodszych dzieci może mieć groźne konsekwencje, więc zaleca się stosowanie past, które zawierają odpowiednią ilość fluoru (dla dzieci do lat 6 ok. 500ppm jonów fluoru, dla dzieci powyżej 7 r.ż. 1000ppm jonów fluoru) – my stosujemy dla młodszych dzieci Elgydium Kids, dla Olka (ma już 8 zębów stałych) – Elgydium Junior.

 

 

Czy w związku z powyższym dzieci powyżej 7 r.ż. mogą stosować pasty dla dorosłych?

Nie. Pasty dla dorosłych zawierają zazwyczaj powyżej 1000 ppm jonów fluoru oraz inne substancje pomocnicze szkodzące dzieciom. Niektóre pasty do zębów dla dorosłych dopuszczone są do stosowania dla dzieci powyżej 12 roku życia, ale należy się zapoznać z ulotką do konkretnego produktu.

Jak często należy zmieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę powinno się wymieniać co 2-3 miesiące. Zdecydowanie szybciej  po każdym przeziębieniu, grypie czy infekcji jamy ustnej. Od czasu do czasu warto wyparzyć szczoteczkę do zębów wrzątkiem.

 

 

Czy to prawda, że warto stosować nić dentystyczną?

Prawda. Niektórzy dentyści uważają, że mycie zębów bez czyszczenia nicią jest jak sprzątanie mieszkania podczas zabawy dzieci – bez sensu 😉 Resztki jedzenia, które chowają się w przestrzeniach międzyzębowych już po kilku dniach rozpoczynają proces demineralizacji szkliwa, co prowadzi oczywiście do próchnicy. Dentyści zalecają codzienne nitkowanie, następnie szczotkowania a na koniec płukanie ust płynem antybakteryjnym. Szczeliny można również czyścić szczoteczkami międzyzębowymi – szczególnie jeśli posiadacie aparat ortodontyczny.

 

 

Może nie napisałam Wam nic odkrywczego, a może właśnie Was olśniło 😉 Jednak pamiętajcie, że ząbki nie włosy – nie odrosną – trzeba dbać! Bo inaczej możecie się pożegnać z podjadaniem orzechów laskowych w Święta 😉

KONKURS

Wpis ten powstał we współpracy z marką Pierre Fabre Oral Care – producentem specjalistycznych produktów do higieny jamy ustnej, więc namówiłam ich żeby podzielili się z Wami swoimi produktami wysokiej jakości i udało się – zapraszamy Was na KONKURS!!!

Nagroda główna – voucher o wartości 3000 tys. zł netto do wykorzystania w klinikach Enel-Med lub placówkach współpracujących oraz zestaw produktów.

Nagrody dodatkowe – zestawy produktów Pierre Fabre.

Konkurs trwa do 31.01.2019.

Weź udział i wygraj >>>> TUTAJ <<<< https://konkursjedenusmiech.pl/

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.