Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Badania profilaktyczne dla kobiet – jakie są najważniejsze?

Badania profilaktyczne powinny być na stałe wpisane do kalendarza każdej kobiety. Niestety zwykle decydujemy się na nie, dopiero gdy doświadczamy jakichś dolegliwości. Czasem tym, co przeszkadza nam zadbać o zdrowie jest brak czasu, a czasem – brak wiedzy na temat podstawowych badań, które należy wykonać, aby skontrolować stan zdrowia. Dziś postaramy się wyjaśnić, o których z nich na pewno nie można zapomnieć.

Podstawowe badania krwi

Przynajmniej raz w roku należy zgłosić się na profilaktyczną morfologię. Jest to podstawowe przesiewowe badanie laboratoryjne, które informuje nas o składzie krwi obwodowej. Pozwala sprawdzić poziom erytrocytów, leukocytów i trombocytów. W przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników, wskazane jest także wykonanie rozmazu. Przynajmniej raz w roku należy zbadać także OB (odczyn Biernackiego). Jest to wskaźnik, który pozwala wykryć obecność toczących się w organizmie stanów zapalnych. Oprócz morfologii i OB, warto także corocznie powtórzyć pomiar glukozy we krwi oraz wykonać badanie ogólne moczu.

Badanie ginekologiczne i cytologia

Każda kobieta, bez względu na wiek, powinna przynajmniej raz w roku odwiedzić ginekologa. Niestety praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Zazwyczaj do ginekologa zgłaszają się panie w ciąży, bądź starające się o dziecko, a także planuje wprowadzenie antykoncepcji. Tymczasem wiele schorzeń układu rozrodczego, takich jak nowotwór szyjki macicy, jajnika oraz endometrium, rozwija się w pierwszym stadium zupełnie bezobjawowo. Raz w roku należy więc powtórzyć fizykalne badanie ginekologiczne, a także cytologię i USG narządu rodnego. Od tego zależy zdrowie i bezpieczeństwo.

Pamiętajmy także o regularnym samobadaniu piersi. Należy je powtarzać co miesiąc, najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu. Jeśli w rodzinie występują zachorowania na nowotwór piersi, warto wykonać USG piersi nawet 2 razy w roku, a mammografię – raz na 12 miesięcy.

Gdzie wykonać badania profilaktyczne?

Do większości badań profilaktycznych nie potrzebujemy skierowania. Na badania krwi wystarczy zgłosić się na czczo do wybranego punktu pobrań. O wykonanie profilaktycznego USG i cytologii możemy poprosić lekarza ginekologa. W Warszawie na badania profilaktyczne można zgłosić się do Centrum Medycznego Babka Medica, specjalizującego się w zdrowiu kobiet. Badania krwi są tam wykonywane także weekendowo i nie trzeba długo czekać na konsultację u specjalisty. Pacjentki mogą także skorzystać ze specjalnego pakietu badań profilaktycznych sprawdzającego wszystkie kluczowe parametry dotyczące zdrowia kobiet.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]