Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy badanie USG Doppler dla dzieci różni się od badania u dorosłych? Jak przygotować dziecko?

Czym jest USG Doppler? To zwykłe badanie ultrasonograficzne, połączone z wykorzystaniem efektu Dopplera. Umożliwia ono nie tylko zobrazowanie tkanek, ale także zobrazowanie przepływu krwi w poszczególnych naczyniach, wraz z oceną jego prędkości i kierunku. Czy badanie to można wykonać u dziecka? Czy wymaga ono specjalnego przygotowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

USG Doppler u dziecka – co warto wiedzieć?

Badanie ultrasonograficzne, zarówno zwykłe, jak i to z efektem Dopplera, jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się organizmu dziecka i przeprowadzane jest tak samo jak u osób dorosłych. Co więcej, badanie to można powtarzać dowolną ilość razy, bez jakiegokolwiek zagrożenia. Niewątpliwą zaletą USG jest także fakt, że jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.

Kiedy wykonać USG Doppler u dziecka?

Badanie ultrasonograficzne z efektem Dopplera nie jest wykorzystywane w pediatrii rutynowo. Istnieje jednak kilka wskazań, gdy informacje płynące z tego badania są nieocenione. USG Doppler u dzieci znajduje zastosowanie w przypadku diagnostyki lub oceny leczenia:

  • wad rozwojowych i guzów naczyniowych;
  • stanów zapalnych naczyń krwionośnych w przebiegu chorób, takich jak: plamica Schönleina-Henocha czy choroba Kawasaki;
  • zaburzeń funkcjonowania nerek/wątroby;
  • nadciśnienia;
  • bólów i zawrotów głowy;
  • chorób jąder.

Jak przebiega badanie USG Doppler?

USG Doppler zwykle nie wymaga specjalnych przygotowań. Wyjątkiem jest badanie wykonywane w obrębie jamy brzusznej, takie jak USG Doppler tętnic nerkowych czy tętnic wątrobowych. Dziecko powinno wtedy nie spożywać stałych pokarmów na kilka godzin przed badaniem, a także unikać picia gazowanych napojów.

Podczas badania nie ma przeciwwskazań, by rodzic pozostał wraz ze swoim dzieckiem. Na samym początku, specjalista nanosi na skórę nad badanym obszarem żel sprzęgający, a następnie przykłada do niej głowicę aparatu USG. Lekarz, poprzez delikatne poruszanie i dociskanie głowicy, uwidocznia na ekranie aparatu USG kolejne tkanki. O ewentualnych nieprawidłowościach rodzic może być poinformowany już w trakcie trwania USG, ponieważ jest to badanie w czasie rzeczywistym. Po zakończonej wizycie rodzic otrzymuje zdjęcia badanych obszarów wraz z opisem.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]