Ból zęba może być spowodowany nie tylko próchnicą, ale także różnymi chorobami, np. chorobą dziąseł, bruksizmem itp. Nawet niemowlęta odczuwają ból, gdy pojawiają się pierwsze ząbki. Ból zęba jest najczęstszą przyczyną nieplanowanych wizyt u dentysty. Jak postępować, gdy dziecko boli ząb? Jest kilka sprawdzonych domowych metod, ale czasami nie obejdzie się bez wizyty u dentysty dla dzieci.
Przyczyny bólu zębów u dzieci
Główną przyczyną bólu zębów, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych jest próchnica.
Trzeba ją jak najszybciej wyleczyć, bo zaniedbanie tego może doprowadzić do poważnych skutków, ponieważ nieleczona próchnica może dojść do głębszych warstw zęba. Wówczas konieczne będzie leczenie kanałowe lub ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. W przypadku pojawienia się próchnicy zaleca się wizytę u dentysty. Dentysta dla dzieci zrobi wszystko, by wizyta przebiegła w miłej atmosferze, bez bólu. Wizyta w gabinecie stomatologicznym często kojarzona jest ze stresem i bólem. Jeśli jednak wybierze się odpowiedni gabinet stomatologiczny, z pewnością dziecko będzie chciało powtórzyć wizytę, już nie w celu dokonywania zabiegów, a jedynie w wyniku regularnej wizyty profilaktycznej. Aby zapobiec próchnicy, należy nie tylko regularnie chodzić do dentysty, ale przede wszystkim często myć zęby i zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Oprócz próchnicy częstą przyczyną bólu zębów u dzieci są także niektóre infekcje wywoływane przez bakterie. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte w odpowiednim czasie, infekcja może się rozprzestrzenić i wymagać interwencji chirurga.
Wizyta u dentysty
Czasami bywa tak, że ząb wygląda zdrowo, a mimo to bardzo boli. W takiej sytuacji należy udać się do dentysty dla dzieci. Stomatolog, za pomocą odpowiednich narzędzi i lampy, rozwierci ząb i dopiero wtedy zobaczy, jaka jest przyczyna bólu. Wizyty u dentysty są bardzo ważne, dlatego zaleca się regularne wizyty dzieci i młodzieży w gabinecie dentystycznym co najmniej dwa razy w roku. Dentysta dla dzieci posiada nie tylko odpowiednie wykształcenie w zakresie stomatologii dziecięcej, ale także umiejętności komunikacji z najmłodszym pacjentem. Dzięki odpowiedniemu podejściu dziecko pozbędzie się niepotrzebnego stresu, zrelaksuje się i będzie również spokojnie oczekiwać kolejnej wizyty.