Zdrowie mamy jedno, więc każdego dnia powinniśmy skrupulatnie o nie dbać. Odpowiednia dieta, zrównoważony tryb życia, wysypianie się – wszystko to ma ogromne znaczenie dla naszej kondycji i samopoczucia. O ile większość z nas nauczyła się już troszczyć o serce czy układ pokarmowy, o tyle wciąż zdarza nam się zapominać o zdrowiu naszych nerek i układu moczowego. Jak zadbać o te niezwykle istotne narządy? Sprawdzamy.
Funkcje nerek
Nerki pełnią w naszym organizmie niezwykle istotne funkcje. Do ich zadań należy:
- Oczyszczanie krwi z toksyn i produktów trawienia
- Spalanie białek
- Wydalanie nadmiaru wody i elektrolitów z organizmu.
Misja nie jest łatwa. Zdrowe nerki każdego dnia muszą przefiltrować ponad 1500 litrów krwi. Dzięki temu nasz organizm jest w stanie wraz z moczem usunąć szkodliwe produkty przemiany materii. Nerki są też odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego pH krwi oraz wspierają organizm w produkcji krwinek czerwonych. Dzięki nim nasze ciało zostaje zaopatrzone w witaminę D, która jest niezbędna dla zdrowia, odporności i mocnych kości.
Dlatego właśnie tak istotne jest dbanie o nie każdego dnia. Kiedy narząd ten zaczyna niedomagać, może pojawić się ból nerek, ale nie musi! Większość problemów z nerkami przez długi czas przebiega bezobjawowo, więc tylko profilaktyka, zdrowy tryb życia i regularne badania są w stanie zapobiegać ich rozwojowi.
Woda zdrowia doda!
Troskę o nerki i układ moczowy należy zacząć od odpowiedniego nawadniania organizmu. Każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry płynów. Najczęściej sięgajmy po wodę, która kompleksowo nawodni organizm, dostarczając mu również niezbędnych dla zdrowia elektrolitów.
Dobrze sprawdzą się też zupy warzywne i świeżo wyciskane soki z owoców. Warto sięgać również po ziołowe napary, np. z pokrzywy czy brzozy białej. Eksperci są zgodni co do tego, że to właśnie picie płynów jest najistotniejszym działaniem profilaktycznym w zapobieganiu problemom z nerkami.
Ograniczamy sól
W trosce o nerki należy też zmniejszyć ilość soli w diecie. Jej nadmiar może negatywnie wpływać na nasze zdrowie – w tym właśnie na układ moczowy. Sól zwiększa ilość białka w moczu i może sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych. A stąd już krok do bólu nerek – objawu niezwykle uciążliwej kolki nerkowej. Dziennie spożycie soli nie powinno być większe niż około 4 gramy.
Dobra dieta podstawą zdrowia
W dbaniu o nerki pomoże prawidłowa, bogata w witaminy i minerały dieta. Szczególnie warto sięgać po produkty znane z dobrego wpływu na układ moczowy. Tutaj rządzi oczywiście żurawina. Dobrze też jeść pomarańcze i brzoskwinie. Jeśli cierpimy na kamicę nerkową, ograniczmy sól, produkty bogate w szczawiany, kawę i herbatę oraz alkohol. Nie sięgajmy również po zbyt ostre przyprawy. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia!