Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

mycie zębów

Mycie zębów – dla dorosłych jedna z rutynowych czynności pielęgnacyjnych, dla wielu dzieci przykry obowiązek, którego za wszelką cenę próbują uniknąć. Codzienna walka z pociechą w tej kwestii jest niezwykle męcząca, a czasami, po bardzo ciężkim dniu może skończyć się przegraną rodzica. Każdy dentysta dziecięcy powie jednak, że odpuszczanie mycia grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, na czele z próchnicą. W jaki sposób zatem przekonać malucha do regularnego używania szczoteczki i pasty?

Najważniejsze zasady

Pierwszym krokiem, od którego warto zacząć jest zmiana podejścia rodzica. Powinien przestać traktować mycie zębów przez pociechę jako obowiązek, wplatając elementy zabawy w cały proces. Jeśli do tej pory poranny i wieczorny rytuał był okupiony krzykiem i płaczem, należy spróbować przemówić do dziecka spokojnym głosem, włączyć muzykę lub np. ulubioną bajkę. Co więcej, zęby warto myć razem z maluchem, robiąc przy tym zabawne miny i pokazując właściwą technikę szczotkowania. W ten sposób cała czynność stanie się znacznie bardziej atrakcyjna dla pociechy, a nie nudna i uciążliwa.

Odpowiednie przybory do mycia

Dentysta dziecięcy może doradzić nam wybór najlepszej pasty, jednak dla malucha największe znaczenie ma atrakcyjny wygląd wszystkich przyborów. Warto wykorzystać ten fakt i zaplanować zakup razem z dzieckiem, pozwalając mu wybrać np. szczoteczkę i kubek. Warto także zdecydować się na pastę, która będzie miała przyjemny dla oka kolor i najlepiej odpowiedni smak. Dzięki tego typu zabiegom, dziecko będzie miało pewność, że wymienione wyżej przedmioty należą tylko do niego, a możliwość samodzielnego wyboru sprawi, że poczuje się bardziej dorosły. Co więcej, mycie zębów szczoteczką z wizerunkiem ulubionego bohatera z pewnością będzie znacznie bardziej przyjemne. Pamiętajmy, aby jednocześnie ograniczyć maluchowi wybór wyłącznie do modeli posiadających miękkie włosie, które nie podrażni dziąseł.

Zobacz także:  Jak przetrwać ząbkowanie?

Dodatkowe sposoby na zachęcenia dziecka do mycia zębów

Warto pamiętać o tym, że pociecha szybciej opanuje nowy nawyk, jeśli dana czynność będzie powtarzana o stałej porze. Co za tym idzie, szczotkowanie musi odbywać się codziennie w tych samych godzinach. Dzięki takiemu podejściu, dziecko zacznie traktować mycie zębów jako jeden ze stałych elementów dnia. Dobrym sposobem jest także zaopatrzenie się w ciekawe książeczki poświęcone tematowi dbania o jamę ustną. Czytanie tego typu lektur pozwoli maluchowi lepiej zrozumieć jak ważna jest ta czynność.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog – dentysta dziecięcy Poznań.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]