Ciąża to magiczny czas dla każdej kobiety oraz jej partnera. Już niedługo na świecie pojawi się długo wyczekiwane maleństwo. Zanim jednak to się stanie, to kobietę czeka wybór odpowiedniego specjalisty, który poprowadzi jej ciąże. Ginekolog powinien być profesjonalistą w swoim fachu. Sprawić, że kobieta będzie czuła się wyjątkowo zadbana, a dziecko otoczone zostanie najlepszą opieką prenatalną. Przed podjęciem decyzji o wybraniu konkretnego lekarza, dobrze wiedzieć, czym kierować się dokonując wyboru, aby był on trafiony.
Lekarz znający się na rzeczy
Ginekolog prowadzący ciąże powinien posiadać szeroki zakres specjalistycznej wiedzy. Pozwoli mu ona kierować pacjentkę na specjalistyczne badania, kiedy tylko jej stan zdrowia tego wymaga. Po czym poznać, że lekarz jest oczytany? Przede wszystkim po chęciach do wspólnego działania- wyczerpującym omawianiu wyników badań, chęciach do tłumaczenia specjalistycznych zagadnień oraz ilością zleconych badań kontrolnych. Jeśli kobieta musi dopytywać swojego ginekologa lub doszukiwać się wyjaśnień w internecie, to znak, że lekarz prowadzący nie spełnia swojego zadania prawidłowo.
Lekarze posiadający specjalistyczną wiedzę pracują w dobrych, renomowanych placówkach oraz lubią dzielić się swoją wiedzą. Ginekolog, chcący zachęcić kobiety do korzystania ze swoich usług, często wypowiada się w internecie, tworzy ciekawe treści oraz webinary dla swoich potencjalnych klientek. Profesjonaliści dzielą się informacjami z zakresu położnictwa, ponieważ jest to ich pasja.
Odległość, jako wyznacznik
Wiele kobiet wybiera lekarza, do którego ma łatwy dostęp; zazwyczaj kierują się one wolnymi terminami, możliwością rezerwacji wizyty online, a także odległością. Nie są to dobre wyznaczniki. Lekarz posiadający wiele wolnych godzin na wizyty, źle wróży. Tak samo jest z odległością. Wybór najbliższej placówki może okazać się bardzo nietrafny. Dojazd do specjalisty nie powinien decydować o wyborze lekarza prowadzącego. Ginekolog w Gdańsku, być może okaże się bardziej oczytany, niż ten z Sopotu- mimo że do pokonania jest spora odległość.
Państwowa placówka, a może prywatna
Najczęściej zadawane pytanie przez kobiety, które spodziewają się dziecka, dotyczy placówki- czy powinna być ona państwowa, a może prywatna? Każda opcja ma swoje wady i zalety. Publiczne zakłady opieki charakteryzują się odległymi terminami i ciężko dostępnością, kiedy te prywatne przyjmują o wiele sprawniej. Natomiast kluczowy może być budżet. Dobrzy specjaliści zazwyczaj kojarzeni są z wysoką ceną oraz dodatkowymi dopłatami za badania. Prywatna opieka w ciąży jest kosztowna
.Ponadto wybierając prowadzenie w ramach Narodowego Funduszu zdrowia, kobieta spodziewająca się dziecka nie musi martwić się o wysokie koszta specjalistów, do których kieruje ginekolog, kiedy badania wychodzą poniżej, lub powyżej normy. Ciężarna w państwowej placówce ma darmowy dostęp do kardiologów, położnych, endokrynologów i innych lekarzy. W prywatnych gabinetach każda wizyta dodatkowa jest płatna.