Mówiąc o zmysłach, najczęściej mamy na myśli wzrok, słuch, dotyk i smak. Dzięki nim do naszego organizmu docierają różne bodźce z otoczenia. Komórki zmysłowe reagują na konkretny typ bodźca, przetwarzają go i przekazują do układu nerwowego. Dzięki nim widzimy, słyszymy, czujemy i smakujemy. Są dla nas bardzo ważne, dlatego też trzeba odpowiednio o nie dbać. Za pomocą oczu i uszu zdobywamy informację o otaczającym nas świecie. Narządy te tymczasem są narażone na wiele szkodliwych czynników i łatwo mogą ulec podrażnieniu czy uszkodzeniu.
Jak dbać o wzrok?
Dbanie o wzrok nie obejdzie się bez profilaktyki. Jak się do niej zabrać?
- Regularnie odwiedzaj okulistę, stosuj regułę „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
- Odpowiednio się odżywiaj. Dieta bogata w kwasy Omega-3, luteinę, witaminy A, C, E pomoże w zachowaniu dobrej kondycji wzroku. Wprowadź do swojej diety także pełnoziarniste pieczywo, ryby, warzywa, owoce i orzechy.
- W czasie pracy przy komputerze nie zapominaj o mruganiu, zapobiegnie to podrażnieniu oczu.
- Noś okulary przeciwsłoneczne, chroniąc oczy przed nadmiarem światła i szkodliwymi promieniami UVA i UVB.
- Regularnie uprawiaj sport – aktywność fizyczna pomaga w usprawnieniu krążenia krwi, co ma znaczenie także dla ukrwienia naczyń krwionośnych narządu wzroku.
- Nie pal i unikaj zadymionych pomieszczeń, szkodliwy dym ma niekorzystny wpływ na zdrowie oczu.
- Wysypiaj się. W czasie snu cały nasz organizm odpoczywa i się regeneruje.
- Dbaj o odpowiednia higienę oczu, zawsze zmywaj tusz z rzęs. Obciążone rzęsy stają się kruche i łamliwe, a to przecież ochrona naszych oczu. Można stosować kompresy, okłady na oczy z ziół np. świetlika lekarskiego.
Jak dbać o uszy?
Kiedy zatroszczymy się już o oczy, przyjdzie czas na drugi niezwykle istotny narząd. Higiena uszu jest niezbędna do utrzymania ich w zdrowiu i dobrej kondycji.
- Unikaj hałasu, jest to największe zagrożenie dla słuchu. Ogranicz słuchanie głośnej muzyki, szczególnie przez słuchawki, unikaj wizyt w miejscach, w której puszczana jest głośna muzyka. Kupując sprzęty gospodarstwa domowego, wybieraj te, które mają najmniejszą wartość decybeli.
- Chroń uszy przed wiatrem i mrozem, zadbaj o to, by zawsze były osłonięte – uchroni je to przed przewianiem i zapobiegnie chorobom uszu.
- Lecz infekcje uszu – zbagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do stałych problemów ze słuchem lub całkowitej głuchoty.
- Pamiętaj o badaniach kontrolnych, tylko profilaktyka i higiena chronią przed ubytkami słuchu.
- Dbaj o odpowiednią higienę uszu. Nie używaj patyczków higienicznych, możesz nimi uszkodzić błonę bębenkową ucha. Zamiast wyczyścić ucho z zalegającej woskowiny, patyczkiem wciśniesz wosk tylko głębiej w kanał słuchowy, a to może spowodować kłopoty ze słuchem. Do czyszczenia uszu używaj specjalnie do tego przeznaczonych sprayów.