Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Jest łatwa w zastosowaniu, jednak wymaga pewnego rodzaju dyscypliny i sumienności. Wystarczy zapomnieć o jednej dawce, by mogło dojść do zapłodnienia. Innym rodzajem antykoncepcji nazywanej antykoncepcją awaryjną jest tabletka po. Czym różnią się te dwa środki? Na czym polega ich działanie i czy tabletka po może uchronić od ciąży w sytuacji pominięcia tabletki antykoncepcyjnej?
Działanie tabletek antykoncepcyjnych i tabletki dzień po
Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, zasada ich działania zawsze jest taka sama. W Polsce tabletki są równie popularne, co prezerwatywy. Są jednak o wiele skuteczniejsze w swoim działaniu. W składzie zawierają one syntetyczne odpowiedniki hormonów, które działają dwukierunkowo. Po pierwsze, hamują owulację, a więc uniemożliwiają połączenie się komórki jajowej z plemnikiem, a z drugiej strony sprawiają, że śluz produkowany przez szyjkę macicy robi się gęstszy. Jakie to ma znaczenie? Ma, i to ogromne. Plemniki mają niezwykle długą drogę do pokonania, by doprowadzić do zapłodnienia. Aby mogły swobodnie przesuwać się w górę w drogach rodnych kobiety, potrzebują śluzu o sprzyjającej konsystencji. To dlatego w dni płodne śluz robi się ciągnący, rzadszy i bardziej kleisty. W takim śluzie plemniki mogą przeżyć i poruszać się z ogromną łatwością i szybkością. Tabletki antykoncepcyjne zagęszczają śluz, który właściwie zupełnie uniemożliwia plemnikom transport, a więc również zapłodnienie. Dzięki temu ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę jest naprawdę bardzo niewielkie.
Wiele kobiet martwi się o to, czy tabletki antykoncepcyjne nie wpłyną na płodność w przyszłości. Nawet, jeżeli kobieta aktualnie nie planuje potomstwa, może się to przecież zmienić za rok czy dwa. Nie ma jednak obaw, gdyż odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne mają działanie w pełni odwracalne. Nie wpływają na płodność w przyszłości, a czasami już jednorazowe odstawienie może poskutkować ciążą. Nie jest to jednak zalecane, najlepiej jest odczekać około 2-4 miesięcy po odstawieniu tabletek i dopiero wówczas rozpocząć starania o dziecko.
Zupełnie innym produktem jest tabletka dzień po. Jej działanie opiera się w zasadzie na tym samym, a więc na uniemożliwieniu zapłodnienia. Inny jest jednak moment, w której tabletka zostaje przyjęta. Tabletka dzień po nazywana jest także tabletką awaryjną. Jest stosowana w sytuacji, gdy z różnych przyczyn, zależnych od nas bądź nie, dojdzie do niezabezpieczonego stosunku, który może skutkować zajściem w nieplanowaną ciążę. Taką sytuacją może być m.in. zawodność innej stosowanej metody antykoncepcji bądź pominięcie dawki tabletki antykoncepcyjnej.
Tabletka dzień po w przypadku pominięcia pigułki antykoncepcyjnej
W pędzie codzienności może się zdarzyć, że zapomnimy o przyjęciu dawki tabletki antykoncepcyjnej. W takiej sytuacji pozostaje nam właśnie antykoncepcja awaryjna. Należy podejść do sprawy spokojnie i bez zbędnych nerwów, pamiętając o tym, że w każdym przypadku, gdy regularnie współżyjemy, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Warto zastanowić się, ile czasu minęło od niezabezpieczonego w należyty sposób stosunku. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie tabletki dzień po jako antykoncepcji awaryjnej. Syntetyczne hormony zawarte w tego typu tabletce mają działanie bardzo zbliżone do tego, które wykazują tabletki antykoncepcyjne. Chodzi tu o uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka i dojścia do zapłodnienia. Jeżeli więc tabletka antykoncepcyjna zostanie pominięta, odbyty stosunek uważa się za niezabezpieczony, a tabletka po wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Tego rodzaju środki podaje się max 3 dni po odbyciu stosunku w przypadku Escapelle i max 5 dni od stosunku w przypadku EllaOne. Zastosowanie tabletki awaryjnej jest zalecane szczególnie w sytuacji, gdy doszło do pominięcia kilku tabletek antykoncepcyjnej, co prowadzi do zwiększenia ryzyka zapłodnienia w znacznym stopniu.
Tabletki 72h po są rozwiązaniem skutecznym, o ile zostaną przyjęte w odpowiednim czasie. Co więcej, bardzo ważne jest, by tego rodzaju antykoncepcji nigdy nie traktować jako alternatywy dla tabletek antykoncepcyjnych. To nie są te same środki, choć podstawa ich składu jest bardzo zbliżona. W przypadku tabletki po stężenie syntetycznych hormonów jest jednak o wiele wyższe, dlatego działanie środka na organizm kobiety jest silniejsze. Może to prowadzić do różnego rodzaju skutków ubocznych, spośród których wymienić należy:
- wymioty,
- zawroty głowy,
- rozregulowanie układu hormonalnego,
- ogólne złe samopoczucie.
Zdecydowanie lepiej jest więc dołożyć wszelkich starań, by stosowana metoda antykoncepcji była zachowana w należyty sposób. Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko i wyłącznie w sytuacjach nagłych i wyjątkowych, które mogą skutkować nieplanowanym zajściem w ciążę.
Podsumowując
Antykoncepcja hormonalna i antykoncepcja awaryjna to w gruncie rzeczy dwa sposoby na uniknięcie ciąży. Tabletki antykoncepcyjne są metodą niezwykle skuteczną, ale wymagają stosowania w ściśle określony sposób. Pominięcie już jednej dawki znacznie obniża ich skuteczność, a każda kolejna pominięta tabletka to coraz większe ryzyko, że wyniku odbytego stosunku seksualnego, mogło dojść do zapłodnienia, jeżeli warunki temu sprzyjały. W sytuacjach awaryjnych ratunkiem mogą okazać się tabletki po, jednak należy pamiętać o tym, że nie jest to alternatywa, a jedynie ostatnie koło ratunku. Może być skuteczne tylko wówczas, gdy zastosowane zostanie w odpowiednim momencie, z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego od ostatniego niezabezpieczonego stosunku. Warto także pamiętać, że tabletka awaryjna nie jest tym samym, czym są dwie tabletki antykoncepcyjne połknięte naraz. Wiele młodych kobiet popełnia ten błąd i stara się nadrobić pominiętą dawkę na własną rękę, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Każde takie działanie należy konsultować z lekarzem ginekologiem.
Konsultacje lekarskie online: twoje-zdrowie24.pl