Nebulizatory to obecnie bardzo rozpowszechnione urządzenia, które stosuje się w leczeniu i profilaktyce różnych schorzeń układu dróg oddechowych. Płuca są jednym z nieco bardziej wrażliwych organów, który jest narażony na działanie różnych czynników szkodliwych, takich jak zanieczyszczenia powietrza, opary substancji toksycznych, SMOG, czy też dym papierosowy. Wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń, jednak tym najpopularniejszym i najbardziej wydajnym, jest nebulizator membranowy, którego mogą używać zarówno osoby dorosłe, starsze, jak i małe dzieci – podaje się go również niemowlakom. Co warto wiedzieć na jego temat i w czym może pomóc małemu dziecku?
Czym jest nebulizacja i jak działają nebulizatory membranowe?
Nebulizacja jest rodzajem leczenia i profilaktyki chorób układu oddechowego, który wykorzystuje się zarówno w leczeniu szpitalnym, ambulatoryjnym, jak i we własnym zakresie w domu. W nebulizacji wykorzystuje się nebulizatory, czyli specjalne urządzenia do przeprowadzania inhalacji parowej. Dla dzieci najodpowiedniejszy jest właśnie nebulizator membranowy, za pomocą którego można podawać niemal wszystkie rodzaje leków przeznaczonych do nebulizacji, niemniej jednak o tego typu informacje warto zapytać lekarza, farmaceutę bądź zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Informacje na temat tego, jakie leki można podawać w tego typu urządzeniach powinny być ogólnodostępne.
Do nebulizatorów aplikuje się płynną substancję leczniczą, która – w zależności od pracy urządzenia – jest zamieniana w aerozol, czyli tak zwaną „leczniczą mgiełkę”. Inhalator membranowy przeznaczony do nebulizacji różni się od pozostałych typów urządzeń tym, że wytwarza taką mgiełkę przy pomocy wibrującej membrany. Membrana, czy też „siateczka” drga w niskich częstotliwościach, co skutkuje powstawaniem leczniczej chmury.
Czy nebulizacja to dobry sposób na leczenie chorób układu oddechowego u dzieci?
Inhalacje uważane są za jedne z najbezpieczniejszych sposobów na leczenie i profilaktykę chorób i różnych schorzeń układu dróg oddechowych. Nie bez przyczyny nebulizację zaleca się również małym dzieciom, szczególnie tym najmłodszym. Dzieje się tak, dlatego że jest to bezpieczna, wydajna i przede wszystkim skuteczna metoda.
W porównaniu z innymi metodami leczenia chorób układu dróg oddechowych u dzieci – leki w tabletkach, syropy, zastrzyki i inne – nebulizacja nie podrażnia układu pokarmowego, nie powoduje uczucia dyskomfortu, nie wpływa negatywnie na samopoczucie, ani jakość życia. Wręcz przeciwnie, poprawia je i sprawia, że dziecko staje się dużo spokojniejsze i nie ma problemów ze snem.
Nebulizacja jest zatem bardzo dobry rozwiązaniem dla małych dzieci, a nebulizator membranowy najlepszym urządzeniem dostępnym na rynku. Dzięki niemu można podawać niemal wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, w tym, w szczególności roztwór soli fizjologicznej. To urządzenie jest bezpieczne, wydajne i przede wszystkim ciche, a to w przypadku niemowlaków i noworodków jest szczególnie ważne.
Dziecko i nebulizacja. W czym może pomóc inhalacja dziecka w domu?
Prawidłowo wykonana nebulizacja może pomóc dziecku w chorobie i:
- rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę,
- ułatwić odkrztuszanie plwociny,
- nawilżyć przesuszone drogi oddechowe,
- udrożnić zatkany nos i usprawnić oddychanie,
- pozbyć się nieprzyjemnego uczucia drapania w gardle (łagodzi podrażnienia górnych dróg oddechowych).
W jaki sposób zatem nebulizator membranowy może pomóc małemu dziecku? Przede wszystkim szybciej wyzdrowieć, jeżeli dziecku nie dolega poważniejsza choroba, która nie wymaga leczenia szpitalnego. Przynosi ulgę, poprawia samopoczucie i sprawia, że dziecko ma o wiele więcej chęci do zabawy i z każdym dniem staje się zdrowsze.