Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Wziernik ginekologiczny – jego wpływ na medycynę

Ginekologiczne badanie wziernikiem jeszcze do niedawna mogło być kojarzone z czymś niekomfortowym, a wręcz nieprzyjemnym. Wykorzystywany wówczas wziernik ginekologiczny dopochwowy odstraszał kobiety, sprawiając jednocześnie, że nierzadko rezygnowały one z profilaktyki. Jak przebiega badanie wziernikiem i czy rzeczywiście jest się czego bać?

Wziernik ginekologiczny – do czego służy?

Badania profilaktyczne u kobiet służą wykryciu zachodzących w organizmie nieprawidłowości. To jednak pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym z reguły budzi pewne obawy czy wątpliwości związane z jej przebiegiem. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu wzierniki ginekologiczne wywoływały poniekąd ból i spory dyskomfort. Na całe szczęście czasy się zmieniły, a badanie wziernikiem dziś przebiega bardzo sprawnie. Wspomniany przez nas wziernik ginekologiczny dopochwowy stanowi podstawowy instrument w każdym gabinecie ginekologicznym, który służy do przeprowadzenia kompletnego badania ginekologicznego. Odpowiednio dobrany sprzęt medyczny pozwala specjaliście zbadać wnętrze pochwy oraz szyjkę macicy bez obawy o sprawienie dyskomfortu pacjentce czy brak zachowania najwyższego poziomu higieny w miejscu pracy. Jego budowa została opracowana tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnej tkanki i nie wywoływać reakcji alergicznej w obrębie narządów rozrodczych kobiety.

Jak przebiega badanie wziernikiem?

Ginekologiczne badanie wziernikiem niegdyś było źródłem wielu traum wśród kobiet, co sprawia, iż niekiedy wciąż podchodzą one z dość sceptycznym nastawieniem do profilaktyki. Bez obaw! Wraz z nieustannym rozwojem medycyny na rynku zaczęły pojawiać się coraz to nowsze i lepsze akcesoria ginekologiczne, dzięki czemu badanie wziernikiem może być przeprowadzone w sposób łatwy i przyjemny. Otóż lekarz specjalista tuż po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu poprosi was o ułożenie się na fotelu ginekologicznym. Gdy będziecie gotowe, delikatnym ruchem dłoni rozchyli wargi sromowe, co umożliwi wprowadzenie narzędzia wewnątrz pochwy i poprowadzenie go wzdłuż tylnej ścianki. Tuż po osiągnięciu sklepień skrzydełka wziernika zostaną otwarte w celu zapewnienia większej widoczności tarczy szyjki macicy oraz ściany pochwy. Wykonywane rutynowo badanie wziernikiem pozwoli wykryć istniejące w obrębie narządów rozrodczych kobiety zmiany. Profilaktyka u kobiet ma bowiem szczególne znaczenie, gdyż zachorowalność na raka szyjki macicy z roku na rok gwałtownie wzrasta. W trakcie przeprowadzonego badania lekarz ginekolog może również pobrać wymaz za pomocą specjalnej szczoteczki. Badanie cytologiczne to niewątpliwie kluczowy element profilaktyki, o czym kobiety nieustannie wciąż zapominają.

Wzierniki ginekologiczne zamówisz na mercant.pl.

Ginekologiczne badanie wziernikiem – jak się przygotować?

Prawidłowo przeprowadzone badanie wziernikiem ginekologicznym zajmie zaledwie kilka minut, tym samym nie powinno sprawić wam większego dyskomfortu. To jednak warto wcześniej dobrze się do niego przygotować, dzięki czemu badanie ginekologiczne będzie mogło zostać wykonane. Badanie wziernikiem nie powinno mieć miejsca w trakcie krwawienia miesiączkowego, co więcej – należy zgłosić się na nie kilka dni po zakończeniu lub przed rozpoczęciem miesiączki. Warto również wstrzymać się ze współżyciem na co najmniej dwa dni przed badaniem, a także nie przyjmować leków dopochwowych. Czynniki te mogą wpłynąć na uzyskany obraz, a badanie wziernikiem będzie musiało zostać powtórzone w trakcie następnej rutynowej kontroli. Pamiętajcie również, by na moment przed wizytą opróżnić pęcherz moczowy.

Wziernik ginekologiczny dopochwowy wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest wynalazkiem medycyny współczesnej. Wykorzystywany już w czasach przed naszą erą zrewolucjonizował medyczny świat, zmieniając poniekąd swoją formę. Niegdyś wybierane wzierniki pochwowe metalowe były poddawane procesowi wielokrotnej sterylizacji, sprawiając niekiedy ból i dyskomfort. Dziś kobiety mogą liczyć na profesjonalne podejście i multum udogodnień. Profilaktyka u kobiet na całe szczęście zakorzeniła się na dobre w polskim społeczeństwo. Wykonujcie badania regularnie i zadbajcie o swoje zdrowie!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]