16 grudnia 2021

Aktywności montessori dla 3-latka

Montessori to system wychowawczy, który zdobył popularność na całym świecie. Dowodzi to jego doskonałych efektów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że aktywności zgodne z tym systemem można wdrażać już od najmłodszych lat życia dziecka. Na czym powinny one polegać w przypadku pociechy w wieku 3 lat?

Postępowanie zgodne z metodą Montessori

Warto pokrótce wyjaśnić, czym tak właściwie jest montessori. Otóż mowa o metodzie wychowawczej, a w zasadzie o podejściu do wychowywania, edukacji i ogólnie pojętego rozwoju dzieci. System stworzyła włoska badaczka, od której nazwiska pochodzi nazwa metody. Zgodnie z założeniami tej metody, do wychowania dziecka należy podchodzić holistycznie. Innymi słowy równy nacisk należy kłaść na edukację stricte książkową, rozwój poznawczy, społeczny i fizyczny.

Jednak to nie wszystko, omawiana metoda zakłada, że dziecku należy pozwolić samodzielnie wybrać drogę rozwoju. Nie można do niczego go zmuszać ani przesadnie nakłaniać. Rzecz w tym, aby pociecha miała wybór, jakim aktywnościom poświęcić uwagę.

3-latki wychowywane według metody Montessorii

Jakie aktywności będą odpowiednie dla dzieci w wieku 3 lat? Jak wspomniano, Montessorii to nie tyle konkretne aktywności, co raczej podejście do wychowania, według którego wybór aktywności należy do dziecka. Tym samym chcąc wychowywać dziecko w ten sposób, należy dawać mu jak najwięcej możliwości. Warto zainwestować w przyrządy plastyczne, zarówno do rysowania, jak i lepienia czy wyklejania. Nie można zapominać również o piłkach i innych elementach, które dadzą maluchowi szansę, aby zainteresował się aktywnością fizyczną.

Doskonałymi zabawkami dla dzieci w tym wieku będą wszelkiego typu plasteliny i układanki. Polecane są wszelkie zabawki i inne przedmioty, które pobudzają zmysły. Zatem warto wybierać kolorowe rzeczy, o skomplikowanych kształtach. Jednocześnie powinny one skłaniać dziecko do działania. W tym wieku dziecko może się już zacząć bawić zabawkami imitującymi przedmioty codziennego użytku, przeznaczone do gotowania czy sprzątania.

Powiązane treści