23 lutego 2021

Bezpieczna podróż rowerowa z dzieckiem

Przejażdżka rowerem nie jest atrakcją zarezerwowaną tylko dla dorosłych oraz kilkunastoletnich dzieci. Z jej uroków mogą korzystać także kilkuletni podróżnicy, oczywiście pod warunkiem korzystania ze specjalnego fotelika rowerowego. Dobrze dobrany fotelik będzie gwarancją bezpiecznej i emocjonującej wycieczki dla najmłodszych.

Wspólna podróż – od kiedy?

Rodzice często zastanawiają się nad tym, jaka jest dolna granica wieku, w którym można bezpieczne zabrać dziecko na przejażdżkę. Producenci fotelików rowerowych sugerują, że produkty te są przeznaczone już dla 9 miesięcznych maluchów. Nieco inne jest zdanie specjalistów, takich jak pediatrzy czy fizjoterapeuci dziecięcy. Większość z nich uważa, że nie należy spieszyć się z przejażdżką rowerową, dopóki dziecko nie ukończy 1 roku, choć niektórzy podnoszą tę granicę aż do 1,5 roku.

W związku z tym optymalny wydaje się wiek 1 roku, aczkolwiek duże znaczenie ma indywidualny rozwój dziecka. Oprócz wieku ważnym wyznacznikiem jest umiejętność samodzielnego, pewnego i stabilnego siedzenia. Jeśli dziecko potrafi siedzieć w ten sposób, można myśleć o zakupie pierwszego fotelika rowerowego.

Rodzaje fotelików

Największą popularnością cieszą się dwa rodzaje fotelików – przednie oraz tylne. Wybór konkretnego modelu w dużej mierze jest uzależniony od wieku i wagi dziecka.

Foteliki rowerowe  montowane na kierownice są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, których waga nie przekracza 15 kg. Ich główną zaletą jest to, że rodzic cały czas ma swoją pociechę w zasięgu wzroku. To atrakcyjna opcja również dla malucha, ponieważ może on bez przeszkód obserwować otoczenie. Foteliki tego typu są wyposażone w pasy bezpieczeństwa oraz podnóżki z zabezpieczeniami. Czasami można spotkać modele z przednim uchwytem i szybą, która ochrania dziecko przed wiatrem oraz owadami.

Foteliki rowerowe montowane do bagażnika to właściwy wybór w przypadku starszych dzieci. Górna granica wagowa pasażerów to aż 35 kg. Są to znacznie większe i bardziej rozbudowane modele. Sporo części, takich jak zagłówki, podnóżki czy oparcia, jest regulowanych. Dzięki temu można zmieniać ustawienia fotelika wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka.

Bezpieczeństwo

Zapięcie pasów oraz zabezpieczeń przy podnóżkach to sprawy podstawowe. Dzięki pasom dziecko będzie siedzieć w sposób stabilny i bezpieczny, a zapinki przy podnóżkach zapobiegną włożeniu przez malucha stopy w szprychy koła.

Ponadto należy zadbać o kask dla dziecka oraz o odpowiednią widoczność samego fotelika. Jeżeli zakupiony model nie jest wyposażony w odblaski lub lampki elektryczne, warto zamontować je na własną rękę.

Istotną sprawą jest również to, aby nie kontynuować jazdy w przypadku zaśnięcia dziecka. Gdy dziecko śpi, jego ciało poddawane jest zwiększonemu obciążeniu, szczególnie w obrębie kręgosłupa. W skrajnych przypadkach może poskutkować to urazami głowy, szyi, a nawet mózgu. Właśnie dlatego w przypadku zaśnięcia dziecka niezbędny jest postój.

Treść promowana.

Powiązane treści