30 października 2020

Ciepła kąpiel w ciąży – czy jest bezpieczna?

Ciepła kąpiel w ciąży mogłaby przynieść odprężenie i ulgę zmęczonym mięśniom. Czy jednak taka forma relaksu jest bezpieczna dla przyszłej mamy i jej dziecka? Sprawdź co ma ten temat mówią specjaliści

Kąpiel w ciąży w wannie czy pod prysznicem?

W sieci pojawia się wiele głosów, że kąpiel w wannie, niezależnie od temperatury jest niewskazana przez całą ciążę i lepiej zdecydować się na prysznic. Jest to tylko część prawdy. Można bezpiecznie kąpać się w wannie, ale pod pewnymi warunkami:

  • Temperatura wody nie przekracza 37 st Celsjusza
  • Ciężarna nie ma żadnych infekcji układu moczowego, ani rozrodczego
  • Kobieta dobrze się czuje, nie jest senna ani osłabiona
  • Ciąża nie jest zagrożona
  • Wody płodowe nie odeszły
  • Kąpiel najlepiej ograniczyć do 15 min

Oprócz tego należy zadbać, by wyjście z wanny było bezpieczne. Warto zainwestować w specjalne uchwyty i maty antypoślizgowe, które będą pomocne zwłaszcza w II i III trymestrze, kiedy brzuszek jest już spory. Można też skorzystać z pomocy partnera. Kąpiel najlepiej brać w czasie, gdy w domu są też inni domownicy, którzy mogą pomóc w przypadku zasłabnięcia, czy zawrotów głowy.

Prysznic będzie równie bezpiecznym rozwiązaniem, co kąpiel w wannie o ile kobieta nie polewa brzucha gorącą wodą. To mogłoby doprowadzić do wystąpienia skurczy i przedwczesnego porodu.

Kąpiel w ciąży ciepła, ale nie gorąca

Badania przeprowadzone na zwierzętach pokazały, że długa i gorąca kąpiel w ciąży, szczególnie w jej początkowym okresie, może prowadzić do wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Dodatkowe niebezpieczeństwo związane jest z rozpulchnieniem pochwy i przekrwieniem narządów rodnych wywołanych przegrzaniem organizmu. Oprócz tego zbyt ciepła kąpiel w ciąży obniża ciśnienie krwi, co prowadzić może do osłabienia, a nawet omdlenia.

Dobroczynne właściwości ciepłych kąpieli w ciąży

Wiadomo już, że gorąca woda w kąpieli nie jest w ciąży wskazana, dobrze jednak wiedzieć, dlaczego warto przez kilkanaście minut dziennie wylegiwać się w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Oprócz tak oczywistych względów, jak kwestie higieny, do zalet ciepłej kąpieli zalicza się też:

  • Odprężenie dla zmęczonych mięśni i stawów
  • Łagodzenie bólu kręgosłupa
  • Przyjemny relaks i odpoczynek

Warto więc w tym wyjątkowym czasie, jakim jest ciąża, znaleźć chwilę dla siebie, tym bardziej, że po porodzie o relaksującą i spokojną kąpiel może być trudniej.

Co z korzystaniem z jacuzzi i sauną w czasie ciąży? 

Z zasady jacuzzi nie jest polecane w ciąży. O ile w wannie nawet odrobinę zbyt ciepła woda po chwili się ochładza, o tyle w jacuzzi temperatura jest stała. Korzystanie z ogólnodostępnych jacuzzi może prowadzić do przegrzania, a dodatkowo sprzyja infekcjom grzybiczym pochwy. Jeśli jednak kobieta posiada jacuzzi w domu i jest w stanie ustawić temperaturę niższą niż 37 st C, oraz zmniejszyć moc masażu, może śmiało z niego korzystać.

W tym miejscu warto wspomnieć też o saunie. Większość lekarzy odradza taką formę relaksu. Sauna, podobnie jak gorąca kąpiel, podwyższa temperaturę ciała. Dochodzi do równoczesnego rozszerzenia naczyń krwionośnych na skórze i zwężenia tych wewnątrz ciała. To zjawisko niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do niedotlenienia łożyska i ograniczenia dopływu substancji odżywczych. Teoria ta nie przekonuje zwolenników sauny w ciąży, którzy powołują się na przykład mieszkanek Finlandii, korzystających z dobrodziejstw sauny przez całą ciążę. Ten argument w odniesieniu do większości polek będzie jednak nietrafiony, ponieważ organizmy finek są od dzieciństwa przyzwyczajone do sauny, przez co produkują większą ilość czerwonych krwinek, a sieć naczyń krwionośnych jest gęstsza.

Australijscy naukowcy: Kąpiel w ciepłej wodzie w ciąży nie jest zabroniona

 Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przeprowadzili metaanalizę 12 badań, w których przebadano prawie 350 kobiet. Wynika z nich, że u żadnej z kobiet w wyniku gorącej kąpieli ani korzystania z sauny nie doszło do wzrostu temperatury ciała powyżej 39 st C. Według badaczy kąpiel będzie bezpieczna, o ile temperatura wody nie przekroczy 40st C, a korzystanie z sauny, jeśli powietrze nie nagrzeje się do temperatury wyższej niż 70 st C., a pobyt w niej nie przekroczy 20 min.

To stanowisko jest jednak odosobnione. Większość ginekologów i położnych radzi nie ryzykować i na czas ciąży zmniejszyć temperaturę wody w wannie, a z sauny zrezygnować. Bezpiecznie będzie więc trzymać się zasady, aby temperatura wody nie przekraczała 37 st C.

Kosmetyki i płyny do kąpieli w ciąży  

Ciąża to szczególny stan, w którym organizm może różnie reagować na substancje zawarte w kosmetykach, czy płynach do kąpieli. Dobrym nawykiem jest czytanie ulotek i sięganie  po kosmetyki, których skład jest jak najbardziej naturalny. W trosce o bezpieczeństwo warto zrezygnować z silnie aromatyzowanych żeli, które mogą wywołać zawroty głowy i nudności, a także ograniczyć stosowanie soli i kul musujących, czy chemicznych kosmetyków, gdyż zawarte w nich substancje mogą przyczynić się do uczuleń i świądu okolic pochwy. Dodatkowo w ciąży łatwiej o przesuszenie skóry. Najbezpieczniej jest pozostać przy dotychczas używanych płynach do kąpieli, o ile nadal są dobrze tolerowane, albo sięgnąć po kosmetyki dedykowane ciężarnym, czy niemowlętom. Ich skład zazwyczaj jest najbardziej naturalny.

Powiązane treści