Ciąża niegdyś uważana była za stan błogosławiony, w którym to kobieta była traktowana w sposób specjalny. Wymagano od niej kierowania się pewnymi zasadami w życiu, związanymi z jej stanem. Przede wszystkim więcej spokoju, nieprzemęczanie się, słuchanie wprawiającej w pozytywny stan muzyki, a także zmiana diety.
Zasady żywienia w ciąży
Ten ostatni aspekt wydaje się dość ważny, bo często kobiety w ciąży nie wiedzą co jeść i jak często jeść. Zasada, że możesz sobie na wszystko pozwolić i jeść ile chcesz, tak naprawę jest swego rodzaju mitem. Dziecko nie jest wielkim dinozaurem, co pożera wszystko, jak leci. A nadmiarowe kalorie będą nam się niestety odkładały. Owszem zapotrzebowanie energetyczne kobiety w ciąży jest nieco większe. Dlatego dietetycy radzą, aby zwiększyć dzienny bilans kaloryczny o około 500 kcal i to w zaawansowanym stanie ciąży. Co prawda jest to wartość orientacyjna, bo każda przyszła mama intuicyjnie będzie wiedziała, czy potrzebuje jeść jeszcze nieco więcej, czy może wystarczy jej dotychczasowa dieta.
Jeżeli do tej pory prowadziłaś zdrowy tryb życia i zdrowo się odżywiałaś, to twoja dieta nie wiele się zmieni. Zasada mówi, jedz więcej warzyw, wybieraj chudy nabiał i mięso, włącz rośliny strączkowe, jaja i ryby. Pij dużo wody i jedz regularne posiłki co najmniej 3-4 dziennie.
Co należy jeść podczas ciąży?
W ciąży należy jeść dla dwojga i nie za dwoje. Prawidłowe odżywianie ma znaczenie dla dziecka, dla jego rozwoju układu nerwowego, masy urodzeniowej i ogólnego zdrowia. W czasie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze oraz witaminy. Dieta kobiety powinna zawierać sporo warzyw, świeżych owoców, pełnoziarniste pieczywo, nabiał, chude mięso i strączki.
Przy czym powinno się jeść mniejsze porcje, a częściej. Warto do diety włączyć więcej błonnika, który zapobiega tzw. zaparciom, będącym częstą dolegliwością kobiet w ciąży.
Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo wskazany. Oczywiście nie wyczynowe sporty, ale umiarkowana aktywność fizyczna, która dotleni organizm i będzie sprzyjała dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. To zaś przedkłada się na prawidłowy sen.
Czego nie należy jeść w ciąży?
Kobiety w ciąży uważają, że mogą sobie na wszystko pozwolić, na co nie mogły wcześniej. Jeżeli zawsze trzymałaś fason i dbałaś o własną figurę, a teraz będąc w stanie błogosławionym, to myślisz, że możesz sobie pozwolić na furę słodyczy i fast foody- to grubo się mylisz. Akurat te pokarmy nie służą ci, ani twojemu dziecku. Dlatego warto unikać cukru, słodyczy, słonych przekąsek i fastfoodów.
Kolejnym ważnym elementem jest spożywanie dobrze umytych owoców i warzyw. Warto unikać surowych produktów, takich jak mięso, jaja, owoce morza, ryby oraz produktów z niepasteryzowanego mleka. Ich spożywanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia salmonellozy, listeriozy i toksoplazmozy. Te produkty mogą też zawierać jaja pasożytów. Grzyby w ciąży też nie są zalecane, szczególnie te leśne, ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego.
Nie wolno również palić papierosów i spożywać alkoholu. Etanol ma działanie toksyczne, a z krwi matki przedostaje się do łożyska dziecka. Co do picia kawy podczas ciąży, to WHO uznaje, że dwie filiżanki kawy (ok. 200 mg kofeiny) nie są szkodliwe dla dziecka.
Artykuł powstał we współpracy z portalem parentingowym Puppo.pl.
Artykuł promocyjny