9 marca 2022

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka? Lista niezbędnych artykułów

Jako rodzic z pewnością chcesz podarować swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Swoje działania rozpoczynasz więc już przed jego narodzinami. Pierwszym z wyzwań jest skompletowanie wyprawki. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Brak doświadczenia zazwyczaj prowadzi do popełniania wielu błędów. Częstą praktyką jest kupowanie zbyt wielu rzeczy. Niektóre z nich są też zupełnie pomijane lub co gorsza, produkty okazują się nieodpowiednie dla niemowlaka. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci więc, co powinna zawierać wyprawka dla noworodka.

Artykuły, które powinny znaleźć się w wyprawce dla noworodka

Posiadanie dziecka to ogromna odpowiedzialność. To właśnie Twoje decyzje wpływają na to, jak przebiega jego rozwój. Starasz się więc zapewnić mu wszystko to, co niezbędne, a nawet i znacznie więcej. Pamiętaj przy tym jednak, że ważne są nie tylko komfort i wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Wszelkie zakupione przez Ciebie produkty muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów i składników – dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że nie zaszkodzą maluszkowi. Wyprawka dla noworodka powinna być gotowa jeszcze przed porodem. Najlepiej skompletować ją w II trymestrze ciąży – wówczas na spokojnie dobierzesz wszystko, czego potrzebujesz.

Ubranka

Kompletowanie wyprawki dla noworodka zazwyczaj rozpoczyna się od zakupu ubranek. To właśnie w tym zakresie młodzi rodzice popełniają najwięcej błędów. Wiele mam wpada w wir zakupów, zapominając o tym, że niemowlęta bardzo szybko rosną. W rezultacie okazuje się, że ubranek jest znacznie więcej niż rzeczywiście potrzeba. Często też dużą wagę przykłada się do aspektów wizualnych, zapominając o tym, że najważniejsze powinny być praktyczność i bezpieczeństwo dziecka. Zwracaj więc uwagę na skład i jakość odzieży. Niemowlęca garderoba powinna być uszyta z naturalnych materiałów, takich jak np. 100% bawełna. Nie może też krępować ruchów. To samo tyczy się ręczników, kocyków i wszelkich innych tkanin, które mają kontakt z delikatną skórą dziecka.

Akcesoria do karmienia

Tutaj rodzi się pytanie, czy będziesz karmić piersią, czy butelką. Będzie to bowiem wpływało na produkty, które musisz zakupić.

Kobieta karmiąca piersią potrzebuje:

– specjalnego biustonosza z odpinanymi miseczkami,

– wkładek laktacyjnych,

– laktatora do ściągania nadmiaru mleka.

Kiedy karmisz butelką, to niezbędne będą natomiast:

– co najmniej 2 butelki (najlepiej wyposażone w smoczki z systemem antykolkowym),

– sterylizator.

W obu przypadkach warto też wyposażyć się w wygodną poduszkę do karmienia, która umożliwia ułożenie dziecka w wygodnej pozycji.

Artykuły pielęgnacyjne

Wśród niezbędnych artykułów pielęgnacyjnych znajdują się:

– bawełniane ręczniki,

– wanienka,

– nożyczki z zaokrągloną końcówką,

– przewijak,

– pieluszki jednorazowe,

– chusteczki nawilżane,

– szczoteczka do włosów z miękkim włosiem.

Kosmetyki

Przy wyborze kosmetyków należy zwracać baczną uwagę na to, aby wybrane preparaty dedykowane były niemowlętom. Powinny też mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka bądź Atesty Państwowego Zakładu Higieny. Wówczas masz pewność, że są one gruntownie przebadane, a tym samym bezpieczne dla dziecka, kobiet w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Wyprawka dla noworodka powinna zawierać następujące kosmetyki:

– mydło lub płyn do mycia,

– krem przeciw odparzeniom,

– oliwka lub balsam,

– kremy ochronne, adekwatne do pogody.

Artykuły niezbędne do snu

W początkowym okresie dziecko większość czasu przesypia, dlatego powinieneś zadbać o to, aby jego sen był komfortowy. Wyprawka dla noworodka powinna więc obejmować nie tylko ładne, ale również praktyczne łóżeczko. Najlepiej, aby miało ono wyjmowane szczebelki oraz kilkustopniową regulację wysokości. Dokup też do niego odpowiedni materac. Najlepszy będzie model pianka-kokos. Będziesz też potrzebować pościeli lub śpiworka, kocyka do wózka, fotelika oraz bezpiecznej poduszki klin.

Inne przydatne akcesoria

Niektóre produkty nie są niezbędne, lecz znacznie ułatwiają pielęgnację maluszka. Warto więc włączyć je do wyprawki dla noworodka. Mowa tutaj o:

– pokrowcu na przewijak,

– otulaczu,

– pieluszkach wielorazowych,

– smoczku,

– rożku,

– torbie dla mamy,

– organizerze na łóżeczko.

Artykuł promocyjny

Powiązane treści