Ospa to jedna z najpopularniejszych chorób wieku dziecięcego. Dzieci i dorośli, którzy są szczepieni na tą chorobę zakaźną na pewno zdecydowanie łagodniej ją przechodzą, jeżeli już będą mieli z nią do czynienia. Co należy o niej wiedzieć? Czy dzieci z ospą powinny wychodzić na dwór? Warto bliżej przyjrzeć się tej sprawie, aby dowiedzieć się wszystkiego o tej chorobie.
Czym jest ospa?
Ospa wietrzna to choroba zakaźna na którą choruje zdecydowana większość dzieci poniżej 10 roku życia. Osoby dorosłe, które nie miały wcześniej takiej choroby, łapią ją najczęściej od swoich własnych dzieci. Wirus (herpeswirus VZV) najpierw osadza się w jamie nosowo-gardłowej. W następnej kolejności ujawnia się on w organizmie człowieka pod postacią malutkich pęcherzyków pojawiającychsię na skórze. Całość przenosi się drogą kropelkową. Ciekawostką dla wielu osób jest fakt, że jest to zarówno wirus ospy, jak również półpaśca. Rzadko kiedy dzieci przechodzą ospę w sposób ciężki. Leczenie łagodnej wersji tej choroby zakaźnej jest bardzo łatwe i trwa na ogół od 10 do 14 dni.
Jakie są objawy ospy?
Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się gorączkę oraz bóle mięśni i stawów. Przy czym trzeba zdać sobie sprawę, że czasem są to również objawy zwykłej grypy. Jeżeli po dwóch dniach od momentu wystąpienia gorączki na ciele pojawi się wysypka plamisto – grudkowa, to można być pewnym, że dziecko ma do czynienia z chorobą zakaźną i jak najszybciej trzeba je izolować od innych osób. Czasem ospie nie towarzyszy gorączką. Nie jest to regułą, dlatego nie trzeba sugerować się od razu tym, że gorączka może oznaczać chorobę zakaźną. Z kolei, jeżeli na ciele pojawi się wysypka, to jak najbardziej trzeba skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia kompleksowego leczenia. Wysypka może swędzieć. Należy pilnować, aby dziecko nie drapało zmian skórnych, ponieważ nie zagojone rany mogą powodować do powstawania blizn na skórze, trudnych do usunięcia.
Jak wyleczyć ospę?
Dwa główne punkty obejmujące leczenie ospy to zbijanie gorączki (jeżeli ona wystąpi), jak również usuwanie swędzącej wysypki. Nie zawsze konieczne jest przepisanie leków przeciwwirusowych, o czym decyduje lekarz. Na ogół wystarcza leczenie objawowe. Czasem może okazać się, że dziecko potrzebuje leków przeciwhistaminowych, aby móc ułatwić mu zasypianie.
Najczęściej stosowana jest pianka, krem lub żel do smarowania poszczególnych krostek występujących na ciele. Należy oczekiwać aż wysypka zacznie się cofać. Do tego momentu każda krostka na ciele powinna być systematycznie smarowana, przynajmniej dwa razy dziennie. Dodatkowo stosuje się każdego dnia kąpiele w nadmanganianie potasu. W przypadku wysypki w okolicach intymnych dziecko powinno mieć wykonaną nasiadówkę w ciepłej wodzie z rumiankiem.
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko może wyjść na dwór, mając taką chorobę zakaźną. Otóż z maluchem mającym ospę można pokazać się dopiero po dwóch tygodniach, kiedy dziecko nie będzie już nikogo zarażało. Wcześniejsze wyjście na dwór może spowodować, że dziecko narazi inne osoby na zakażenie.
Poza tym dziecko z ospą wychodzące na dwór na duże słońce może być narażone na występowanie przebarwień skórnych w miejscach, gdzie występuje wysypka skórna.
Ewentualnie można pomyśleć o tym, aby wyjść z dzieckiem na dwór, ale tylko i wyłącznie do cienia, do własnego ogrodu, gdzie dziecko w okresie wylęgania nie będzie miało do czynienia z innymi osobami. W innych wypadkach dziecko musi pozostać w domu pod opieką swoich rodziców.
Na wysypkę
Jeszcze kilkanaście lat temu do leczenia ospy stosowany był doskonale znany puder w kremie. Dzisiaj odchodzi się od stosowania takich leków, ponieważ pod nim mogą rozwijać się bakterie, a na dodatek może on powodować ból u dziecka. Czasem mówi się jeszcze o tym, że krostki powinno smarować się gencjaną, ale jest to sporna kwestia, którą warto wyjaśnić z własnym lekarzem. Wszystko po to, aby nie zaszkodzić własnemu dziecku, które ma do czynienia z ospą.