10 maja 2021

Czy zabawki mogą zachęcić dzieci do rozwijania umiejętności programowania?

Od dłuższego czasu producenci gier planszowych i zabawek zwracają uwagę na dostarczanie na rynek zabawek uczących dzieci programowania. Aktualnie nie tylko znane marki, takie jak Fisher Price, czy Lego tworzą produkty związane z połączeniem zabawy z nauką. Dzięki zbiórkom crowfundingowym nowi, niezależni przedsiębiorcy mogą wdrażać swoje pomysły i rozwiązania, dostarczając zupełnie nowe produkty na rynek.

Rozwijanie zdolności programistycznych w różnych krajach

Nauka programowania w zależności od kraju wprowadzana jest w różnych sposób, najczęściej w postaci lekcji programowania. Dzieci od najmłodszych lat mogą liczyć na zajęcia programistyczne podczas lekcji informatyki.

W wielkiej Brytanii prowadzona przez BBC kampania „Make it Digital” zachęca do nauki programowania. Nie jest to zwykły program edukacyjny, ponieważ we współpracy z rządem oraz korporacjami, takimi jak Microsoft, czy Google został stworzony mini komputer o nazwie Micro Bit. Komputer ten miał zostać dostarczony do wszystkich 11-latków w Wielkie Brytanii.

W Polsce rozpowszechnianiem i zachęcaniem do nauki programowania jest projekt ekukacyjny o nazwie Mistrzowie kodowania. Został on wprowadzony w szkołach podstawowych w całej Polsce. Polega on na przejściu 8-tygodniowego kursu, prowadzonego przez przeszkoloną w tym celu kadrę nauczycielską. Udział w programie jest bezpłatny.

Zabawki do nauki programowania

Istnieje wiele producentów i każdy z nim ma swoją własną wizję nauki programowania wśród młodych programistów. Zabawki do nauki programowania są różnego rodzaju i każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie:

  • Młodzi, aktywni programiści mogą zwrócić uwagę na Hackball, która zachęca do nauki programowania na świeżym powietrzu.
  • Osoby stawiające na ekologie powinni zwrócić uwagę na produkty firmy Codie, których robot wykonany z ekologicznych materiałów posiada czujniki światła i kompas cyfrowy. W połączeniu z napędem z gąsienicami daje szereg ciekawych pomysłów do realizacji.
  • Dla chętnych zacierania granicy między światem rzeczywistym a wirtualnym została stworzona kulka Sphero SPRK od firmy Sphero.
  • Seria Mindstrms jest najlepszym produktem Lego, stanowiącym wstęp do robotyki i związanym z nią programowaniem. Seria ta nadaje się nie tylko dla najmłodszych, ponieważ nawet studenci kierunków technicznych wyższych uczelni z chęcią korzystają z produktów Lego.
  • Względem najmłodszych warto zwrócić uwagę na firmę Fisher Price. Jednym z jego produktów jest Code a pillar, zabawkowa stonoga, z którą mogą bawić się dzieci w wieku 3 lat.

Zabawki i roboty do programowania dla dzieci są różne i niezależnie od potrzeb każdy jest w stanie znaleźć coś dla swojej pociechy, a same zabawki są na tyle dokładnie konstruowane, że z pewnością zainteresują dziecko do zabawy i nauki.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści