3 października 2023

Dieta przedszkolaka – jak zadbać o zdrowie kilkulatka?

Wiek przedszkolny to szczególny czas dla każdego dziecka. Maluch codziennie poznaje świat, uczy się nowych rzeczy i zdobywa różne umiejętności. Warto zadbać o zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, aby wesprzeć prawidłowy rozwój małego człowieka. Jak to zrobić? Kilka przydatnych porad znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Dieta przedszkolaka – co powinno się w niej znaleźć?

W diecie dziecka w wieku przedszkolnym powinno znaleźć się wszystko to, co potrzebne do wsparcia prawidłowego rozwoju. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma planowanie. Jeśli ustalisz z wyprzedzeniem, co każdego dnia będzie jadło Twoje dziecko, zadbanie o zdrową dietę będzie dużo łatwiejsze. Co powinno się w niej znaleźć?

  • Mleko i przetwory mleczne – pobudzają wchłanianie wapnia, mają znaczenie dla kości i zębów. Regularne spożywanie mleka i produktów mlecznych zapobiega także krzywicy.
  • Jaja – zawierają nie tylko pełnowartościowe białko, ale także witaminę A, D, E oraz witaminy z grupy B. Jajka to także źródło luteiny, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzroku.
  • Chude mięso dobrej jakości – kurczak, królik, indyk sprawdzą się doskonale. Mięso to przede wszystkim dobre źródło białka i żelaza.
  • Produkty zbożowe – na przykład pieczywo żytnie, kasza, ziemniaki. To ważne źródło energii, której dziecko w wieku przedszkolnym bardzo potrzebuje. Produkty zbożowe to także bogactwo błonnika, magnezu oraz cynku.
  • Tłuszcz – źródło energii, zawierają kwasy tłuszczowe, pomagają we wchłanianiu różnych ważnych witamin, jak na przykład witamina, A, D, K. Warto stawiać na zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek.
  • Świeże warzywa i owoce – bogactwo witamin i minerałów potrzebnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dzieci mogą jeść także słodkości. Warto jednak robić je samodzielnie. Ciekawe przepisy znajdziesz na stronie https://zywieniemaznaczenie.pl/. Warto wypróbować na przykład domowy budyń wiśniowy.

dieta-przedszkolaka-–-co-powinno-sie-w-niej-znalezc.jpg

Jak zachęcić malucha do zdrowego jedzenia?

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko jadło zdrowo, przekonaj je, że taka dieta może być smaczna. Warto próbować nowych smaków, a także dbać o urozmaicenie. Dobrym pomysłem jest też wspólne przygotowywanie posiłków i pozwalanie dziecku na to, aby samodzielnie podejmowało decyzję na temat tego, co dodać. Wspólne gotowanie to nie tylko świetna zabawa i zachęcenie dziecka do zdrowego trybu życia, ale też okazja do wzmocnienia rodzinnych więzi.

Jeśli Twoja pociecha ma problem z niedożywieniem lub z jakichś powodów ma zwiększone zapotrzebowanie na energię, warto sprawdzić Frebini Energy DRINK.Zawiera składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju, a przy tym nie ma w składzie alergenów i syropu glukozowego. Sprawdzi się w diecie specjalistycznej u dzieci od 1. do 12. roku życia.

Nawyki, które warto wprowadzić w życie przedszkolaka

Są takie nawyki, które warto wprowadzić w codzienność dziecka w wieku przedszkolnym. Jakie?

  • Dołączaj owoce i warzywa do każdego posiłku.
  • Spożywajcie posiłki razem i o regularnych porach.
  • Planujcie razem, co zjecie i przyrządzajcie wspólnie posiłki.

Dzięki temu dziecko przekona się, że zdrowa dieta może być smaczna, a przyrządzanie posiłków to sposób na ciekawe i miłe spędzenie czasu. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w artykule „Zdrowa dieta dziecka – 3 nawyki, które warto wprowadzić”. W sieci znajdziesz wiele przydatnych porad na temat diety dziecka w wieku przedszkolnym i nie tylko. Pamiętaj jednak, aby korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł.

Artykuł sponsorowany

Powiązane treści