31 grudnia 2020

Dlaczego warto czytać dzieciom wiersze?

Wiersze dla dzieci są ważnym elementem dorastania malucha. Uczą najważniejszych wartości, ćwiczą wyobraźnię i budzą ciekawość świata. Sprawiają, że czytanie jest przyjemne i oferują wiele wartości swoim młodym czytelnikom. To nie tajemnica, że czytanie poezji może mieć głęboki wpływ na rozwój Twojego dziecka. Eksperci odkryli, że maluch znający różne rymowanki ma szansę zostać zaawansowanym czytelnikiem już w wieku lat czterech! Recytując i słuchając wierszy dziecko skupia się na konkretnym zadaniu, ćwiczy najważniejsze zmysły a przy tym doskonale rozwija swoją pamięć. Korzyści z czytania poezji we wczesnym wieku możemy podzielić na cztery główne kategorie: naukę języka, rozwój poznawczy, rozwój fizyczny i rozwój społeczno-emocjonalny.

Przyjemna nauka języka

Rymowanki przede wszystkim ułatwiają dzieciom naukę nowych słów. Łagodzi to presję związaną z uczeniem się, umożliwiając przyswajanie wiedzy w zabawny, kreatywny i angażujący sposób. Wierszyki dla dzieci to medium, które podkreśla struktury zdań w wyjątkowy sposób, aby stworzyć powiązania między zdaniami w wierszu, często poprzez rymowanie. Częstotliwość rymowania w poezji to doskonały sposób na rozwijanie świadomości fonemicznej, umiejętności słyszenia i manipulowania dźwiękami w języku. Rytmiczna natura wierszy stwarza również okazję do uczenia się nieznanych wyrazów. Jako dorośli często zapominamy o tym, jak trudna może być nauka naszego rodzimego języka.

Wiersze rozwijają funkcje poznawcze u dziecka

Regularne czytanie wierszy pozwala dzieciom rozwinąć ważne funkcje poznawcze. Dzięki rymom młodzi zdają sobie sprawę, że słowa, choć mogą brzmieć podobnie, mają w rzeczywistości różne znaczenia. Poezja pozwoli Twojemu dziecku na tworzenie sekwencji oraz zrozumienie struktury zdań. Pomaga to mózgowi przetwarzać i przyswajać informacje, co może być korzystne w późniejszej nauce matematyki oraz języków obcych.

Ważna nauka wymowy

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale czytanie poezji może również uczyć kilku aspektów językoznawstwa. Struktura muzyczna rymów pozwala dziecku lepiej koordynować oddech, ruchy języka i ust. Dzięki temu nauka języka wydaje się dziecku łatwa i wyjątkowo przyjemna. Nawet nie zdają sobie sprawy z tego, ile zapamiętują, recytując prostą dziecinną rymowankę. Efektem tego jest płynna i nienaganna wymowa.

Rozwój emocjonalny Twojej pociechy

Recytowanie poezji wspomaga też rozwój emocjonalny i społeczny Twojego dziecka. Praktyka czytania poezji rozwija ich osobowość w zabawny i ekspresyjny sposób. To świetny sposób na rozwinięcie dziecięcej wyobraźni. Wybierz więc ze swoim dzieckiem ulubiony tomik poezji i często wspólnie recytujcie wiersze, a szybko zauważysz pozytywne korzyści.

Czytaj dziecku polskie wiersze

Zastanawiasz się jakie książki powinny znaleźć na Twojej półce? Postaw na klasyki literatury dziecięcej. Bajki do czytania Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej to wciągające zbiory pełne przygód, które pokocha Twoja pociecha. Wszystkie dostępne są w podręcznych zbiorach zawierających najważniejsze rymowanki autora. U Brzechwy głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny. Poza humorem rymowanki zawierają zawsze niespodziewane zakończenie. Historie zaprezentowane w nich uczą i wychowują, pochwalają dobre zachowania, a ośmieszają negatywne. Poczytajcie „Na straganie” albo „Kaczkę dziwaczkę” albo „Pomidora”. To gwarantowana zabawa, którą maluch doceni. Również wiersze Juliana Tuwima oferują niesamowite emocje i edukują w przyjazny sposób. „Lokomotywa” jest angażującym wierszem pełnym barwnych postaci, dzięki któremu dziecko wybierze się w podróż tym wyjątkowym pojazdem, a „Ptasie radio” ukazuje niecodzienne kulisy życia lasu. Twój podopieczny pozna dzięki wierszom wiele gatunków zwierząt, opisów i historii budujących wyobraźnię. „Krasnoludki są na świecie”, „Kukułeczka”, „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej ukazują inspirujący świat, są przyjemne do słuchania i łatwe do przyswojenia. W końcu wspólne czytanie to także okazja do spędzenia wspólnie czasu, zabawy i budowania relacji ze swoim maluchem. Czytając wspólnie poezje będziecie mieli okazję spędzić przyjemnie czas przed snem i na co dzień, bo każda okazja jest dobra do czytania!

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści