8 października 2020

Dysleksja – czym jest i jak należy ją leczyć?

Wiele osób zastanawia się czym tak naprawdę jest dysleksja i jak należy ją prawidłowo leczyć? Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż nie jest to tylko i wyłącznie problem rozwojowy, który występuje u dzieci, nie wynika on również z problemów związanych z aparatem wzrokowym! W obecnym czasie ten problem dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza dzieci i młodzieży, aczkolwiek bardzo często zdarza się, iż jest on zdiagnozowany dopiero w wieku dorosłym. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego czym tak naprawdę jest dysleksja oraz jak powinno się ją leczyć.

Dysleksja – czym jest i co powinno się o niej wiedzieć?

Należy podkreślić, że dysleksja to nie tylko zaburzenie objawiające się trudnościami związanymi z pisaniem oraz czytaniem, bowiem jest to poważna dysfunkcja, która znacznie utrudnia codzienne życie. Dotyka ona wielu sfer życia, sprawia trudności podczas orientacji w terenie, posługiwaniu się liczbami, a także orientacji w czasie i przestrzeni oraz wiele innych problemów. Aby dowiedzieć się na czym tak naprawdę polega dysleksja, należy wiedzieć jak zorganizowany jest mózg człowieka. Bowiem człowiek posiada lewą i prawą półkulę mózgu, a każda z nich w inny sposób przetwarza poszczególne informacje, wygląda to następująco:

  • prawa półkula postrzega materiał w całości
  • lewa półkula postrzega materiał bardziej analitycznie, odpowiada za przetwarzanie informacji językowych, czytanie ze zrozumieniem oraz wiele innych ważnych informacji

Co istotne, w przypadku zaburzeń typu dyslektycznego lewa półkula mózgu przestaje dominować nad prawą, tym samym pojawiają się trudności w myśleniu, zakresie ruchu, wzroku oraz słuchu!

Objawy dysleksji – kiedy należy zwrócić uwagę?

Czy wiesz, że problemy związane z dysleksją mogą być zauważalne już w pierwszym roku życia? Bowiem zanikanie jakichkolwiek odruchów wrodzonych jest podstawą, służy jako pierwsza wskazówka do rozpoczęcia specjalnej stymulacji rozwojowej. Warto dodać, iż bardzo często zaburzenie tego rodzaju występuje u osób, których poród przebiegał z pewnymi powikłaniami. Wśród niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o problemie dyslektycznym są między innymi:

  1. Opóźniony rozwój mowy – powinieneś wiedzieć, iż pierwsze słowa powinny pojawić się jeszcze zanim dziecko skończy pierwszy rok życia.
  2. Wady wymowy.
  3. Brak ochoty do jazdy na rowerze – największe znaczenie ma tutaj naprzemienność ruchów.
  4. Niechęć do rysowania oraz innych zajęć, które wymagają myślenia oraz rozwoju.

Jeśli Twoje dziecko jest w wieku wczesnoszkolnym, to głównym objawem dysleksji może być trudność związana z nauką pisania oraz czytania, w przypadku pisania największy kłopot stanowią między innym: pisanie ze słuchu, błędy ortograficzne oraz zbyt wolne tempo pisania. Natomiast w trakcie czytania występują takie problemy jak: przestawianie liter lub pomijanie linijek. Tego rodzaju problemy często idą w parze z brakiem rozumienia poleceń oraz definicji. Ogólnie rzecz biorąc na dysleksję składa się wiele objawów, wśród których można wymienić:

  • problemy w zajęciach ruchowych
  • problemy wzrokowe, słuchowe
  • brak stosowania reguł
  • trudności podczas czytania, pisania
  • oraz wiele innych problemów.

Należy jednak mieć na uwadze, iż są to tylko podstawowe problemy, które tak naprawdę bardzo trudno jest opisać w skrócie, w późniejszym czasie coraz bardziej się rozszerzają, dotyczą całości funkcjonowania dziecka oraz człowieka dorosłego!

Problem dysleksji – do kogo należy zwrócić się o pomoc?

Przede wszystkim musisz pamiętać, jeśli zauważysz któryż z objawów u Twojego dziecka zaleca się aby poinformować o tym pedagoga, bowiem dzięki takiemu rozwiązaniu będzie on mógł bardziej obiektywnie ocenić daną sytuację. Jednakże z reguły to pedagog wykonując swoją pracę zauważa pewne trudności u dziecka, i sygnalizuje je rodzicom. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na wizytę do specjalisty: pedagoga lub logopedy, bowiem jest to główny klucz aby rozwiązać występujący problem. Pamiętaj, jeśli rozwój Twojego dziecka nie przebiega prawidłowo, najszybciej jak to możliwe udaj się na diagnozę, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem edukacji. Należy podkreślić, iż szybka reakcja ma tutaj olbrzymie znaczenie, gdyż zapobiega ona stwierdzeniu dysleksji w przyszłości, zaleca się aby w tej sytuacji zapisać się do specjalistycznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, ponieważ poprzez takie zastosowanie uzyskasz niezbędne zaświadczenia! Wiek wczesno szkolny oraz szkolny to bardzo dobry czas, aby rozpocząć odpowiednie działania mające na celu zapobiegać rozwojowi dysleksji.

Mam dysleksję – co dalej i czy da się ją leczyć?

Musisz wiedzieć, że dysleksji nie da się wyleczyć od tak, w jakiś cudowny i superszybki sposób, bowiem jest to problem który może towarzyszyć dotkniętej osobie nawet do końca życia! Jednakże jeśli odpowiednio wcześniej zareagujesz i udasz się z dzieckiem na terapię, to nauczy się ono pewnej strategii aby radzić sobie z problemami. Jest to również dobry sposób, dzięki któremu Twoje dziecko nauczy się różnych, innych sposobów rozwiązywania zadań oraz metod zapamiętywania. Obecnie bardzo popularną i często stosowaną jest metoda „Krakowska”, jest to neurobiologiczny szereg działań, który poprzez stymulację funkcji rozpoznawczych wspiera rozwój dziecka. Jedną z najważniejszych części szeregu działań owej metody jest specjalistyczna nauka czytania tzw. Symultaniczno- Sekwencyjna, bowiem jest ona doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich dzieci, a w szczególności tych, które już są zagrożone zaburzeniami związanymi z dysleksją. Bardzo istotne są ćwiczenia funkcji poznawczych u dziecka, zaleca się również aby odpowiednio przygotować materiały do ćwiczeń, w taki sposób aby dany materiał zaspokajał ciekawość dziecka! Warto jednak zaznaczyć, iż dysleksji powinno się przede wszystkim zapobiegać, między innymi ograniczać korzystanie z nowoczesnej technologii takich jak: telefony, tablety oraz laptopy. Natomiast  zaleca się wykonywanie ćwiczeń, które wspierają rozwój między innymi: jazda na rowerze oraz gra w piłkę.

Ćwiczenia na dysleksję – propozycje

Obecnie jest wiele ćwiczeń z których warto skorzystać w przypadku dysleksji, wśród najbardziej popularnych są między innymi:

  • oryginalny, magiczny znak – może to być sznurek, wstążka lub bransoletka, jednak musi to być przedmiot noszony na lewej ręce. Głównym zdaniem znaku jest skuteczna pomoc w kontrolowaniu czytania, bowiem kładąc ręce na stoliku dziecko wie od której strony ma zacząć czytać!
  • spotkanie w ogródku – praca nad napięciem mięśni, ćwiczenie które polega na wybraniu kilku zabawek przez dzieci i układaniu ich przed sobą na podłodze, dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko uświadamia sobie, że trudno jest za pierwszym razem odpowiednio dostosować siłę ruchu
  • ćwiczenia mięśni oczu – „daleko- blisko”, bardzo cenne ćwiczenia dla oczu, zwłaszcza w ostatnim czasie, w erze smartfonów i laptopów
  • skoczek – głównym celem ćwiczenia jest utrwalanie nazwy części ciała, można zastosować do tego maskotkę, która wskazywać będzie poszczególne części ciała  oraz je nazywać
  • GPS – są to ćwiczenia, mające na celu nauczyć dziecko umiejętności rozpoznawania stronności
  • oraz wiele innych ćwiczeń.

Dysleksja jest poważnym zaburzeniem, dlatego nie wolno jej lekceważyć, jeśli zauważysz niepokojące objawy u Twojego dziecka, zgłoś się do specjalisty! Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz już na wczesnym etapie zapobiec ewentualnym późniejszym skutkom!

Powiązane treści