8 stycznia 2021

Edukacja czy zabawa? Nie próbuj tego rozdzielać!

Czego chcą dzieci? Dobrej zabawy! Choć z pozoru jest to oczywista oczywistość, to niejeden rodzic zdaje się o tym zapominać. Oczywiście rozwój dziecka jest niesamowicie ważny już od jego najmłodszych lat, jednak nie ma niczego gorszego, niż zmuszanie malucha do siedzenia nad nudnym podręcznikiem i liczenia kolejnych takich samych owoców. Brzmi znajomo? Nie powinno! Istnieje wiele ciekawszych sposób na wsparcie potencjału zarówno intelektualnego, jak i ruchowego naszych kochanych małolatów. Przykład? Chociażby drewniane domowe place zabaw dla dzieci. Z pozoru nic szczególnego, ot, kolejna zabawka, która szybko się znudzi. Prawda? Niekoniecznie.

Edukować trzeba umieć

Choć nie jest to na pierwszy rzut oka takie oczywiste, drewniane domowe place zabaw dla dzieci mogą wspomóc rozwój maluchów aż w trzech obszarach:

  • ruchowym;
  • intelektualnym;
  • etycznym.

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zdecydujemy się wykorzystać to fantastyczne narzędzie. Żeby nie być gołosłownym, przedstawiamy kilka sposobów na wykorzystanie tego typu akcesoriów podczas codziennej zabawy.

Rozwój ruchowy

Chyba jedna z najbardziej oczywistych funkcji drewnianych placów zabaw. Oczywiście można zabierać dzieci na spacery czy zachęcać do innych form aktywności fizycznej, jednak w żadnym innym miejscu nie wykonają tylu ćwiczeń, co na drabince czy zjeżdżalni. I to nieświadomie! Co istotne, drewniane domowe place można zamontować, np. w salonie i dzięki temu w kontrolowanych warunkach wspierać rozwój ruchowy dziecka. Z pewnością nie wróci do domu całe ubrudzone, a i o skaleczenie będzie znacznie trudniej.

Rozwój intelektualny

Drewniany domowy plac zabaw dla dzieci to nie kolejna taka sama huśtawka czy drabinka, na której zakres ruchów, bądź co bądź, jest ograniczony. Producenci tego typu pomocy dla rodziców skupiają się przede wszystkim na różnorodności akcesoriów. Przykładowo na stronie https://www.figelo.com/,możemy znaleźć zjeżdżalnie, mini siłownie i inne przeszkody, których pokonanie będzie wymagało od malucha wysiłku intelektualnego. To jednak nie wszystko. Dziecko dużo chętnie nauczy się liczyć, kalkulując liczbę szczebelków, lin czy sekund, które uda mu się wytrzymać podczas aktywności siłowej. Nudne podręczniki można wyrzucić do kosza.

Rozwój etyczny

Prawdopodobnie ten aspekt brzmi najbardziej nierealnie.

Co? Domowe place zabaw mają wspierać moralność dziecka? Bzdury!

Tak mogła pomyśleć niejedna osoba, która natknęła się na ten tekst. Śpieszymy z wyjaśnieniem! Każdy z nas, kto posiada rodzeństwo w podobnym wieku, prawdopodobnie pamięta swoje dzieciństwo. Dla małego szkraba nie było nic gorszego niż współdzielenie zabawki z bratem lub siostrą! To byli wtedy nasi najwięksi wrogowie! Domowe place zabaw są więc doskonałą okazją, aby wyćwiczyć w dziecku umiejętność ustępowania, sprawiedliwych podziałów i pomocy drugiej osobie.

Czy to na pewno dobra zabawa?

Hola, hola! Wszystkie powyższe aspekty nie będą mieć żadnego znaczenia, jeśli okaże się, że drewniane domowe place zabaw dla dzieci to, kolokwialnie mówiąc, flaki z olejem dla malucha. Czy to możliwe? Powtarzając za klasykiem: Nie sądzę. Kto z nas jako dziecko nie lubił huśtawki, zjeżdżalni czy chociażby zwykłego trzepaka, na którym można było robić przewroty? Konia z rzędem temu, kto powstrzyma dziecko przed doskonałą zabawą na domowym placu zabaw!

Materiał promowany.

Powiązane treści