Nauka pisania to jedno z największych wyzwań, jakie edukacja wczesnoszkolna stawia przed nauczycielem. Warto jednak pamiętać, że nabycie tej umiejętności stanowi także wyzwanie dla ucznia. Chcesz pomóc dziecku zmierzyć się z tym zadaniem? Sięgnij po szablony liter i spraw, by nauka była efektywniejsza i atrakcyjniejsza.
Wprowadzenie litery wymaga przygotowania
Zanim uczeń po raz pierwszy napisze konkretną literę, musi, wraz z nauczycielem przejść przez kolejne etapy poznawania jej. Chcąc towarzyszyć dziecku w tym procesie, warto odpowiednio wcześnie ustalić plan działania. Poniżej znajdziesz „instrukcję” wprowadzania litery i przekonasz się, jak ciekawy może być wstęp do nauki pisania. Zwłaszcza jeśli sięgniesz po wartościowe pomoce, na przykład szablony liter.
Zacznij od wyeksponowania wyrazu podstawowego, czyli takiego, który jest właściwy dla danej litery (to znaczy – rozpoczyna się na nią). Wraz z przedstawieniem wyrazu, także w formie pisemnej, na przykład na tablicy, należy przedstawić jego desygnat, czyli obrazek ilustrujący konkretny wyraz.
Bliżej pisania, czyli analiza i synteza wyrazu podstawowego
Wyraz podstawowy stanowi bazę dla dalszej nauki. Na tym etapie może służyć… zabawie. W praktyce oznacza to dzielenie na sylaby (na przykład z wyklaskiwaniem) oraz na głoski – z liczeniem. Ciekawym zajęciem będzie także wyszukiwanie w konkretnym wyrazie samogłosek i spółgłosek.
Zapoznanie uczniów z zapisem graficznym litery
Kolejnym etapem wprowadzania litery jest zapoznanie uczniów z jej zapisem graficznym – zarówno drukowanym, jak i pisanym. Pamiętaj, by przedstawić małą i dużą literę, wyraźnie zapisując ją na tablicy albo prezentując na specjalnych planszach.
Wyszukiwanie poznawanej litery w tekście
Zanim szablony liter okażą się potrzebne, warto utrwalić obraz poznawanej litery jeszcze mocniej. Jak? Najlepiej – szukając jej w tekście! Najlepszym wyborem będzie znana już czytanka. Literę, zarówno małą, jak i dużą uczniowie powinni zakreślić.
Wstęp do pisania – jak zrobić to poprawnie?
Teorie macie za sobą? Czas na praktykę! Przygotuj uczniów do pisania poznanej litery, stając do nich tyłem i kreśląc palcem ponad głową wielką i małą literę. Zadaniem dzieci jest zrobić to samo – najpierw w powietrzu, a później – na blatach, okładkach książek albo plecach kolegi.
Kolejnym krokiem będzie kreślenie palcem po śladzie, a następnie – łączenie przerywanych linii za pomocą długopisu bądź ołówka. Warto wykorzystać również szablony liter wykonane z twardego, wytrzymałego tworzywa. Starannie wycięte kształty pozwalają zachować właściwy tor ruchu ręką, a także – stale kształtować prawidłowe zasady pisania – na przykład kierunki kreślenia liter. Ogromnym atutem gotowych szablonów jest możliwość ich wielokrotnego wykorzystania.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.