Noworodki traktują huśtanie jak znaną i bezpieczną czynność, którą poznają, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Maluchy traktują zabawy na huśtawce jako radosne doświadczenie, bo ruch w przód i w tył nad ziemią to zaskakująco pozytywne uczucie. Przedszkolaki rywalizują i sprawdzają, który z nich wyżej się rozhuśta. A starsze dzieci? Identyfikują się ze swoim superbohaterem i dzięki huśtaniu marzą o tym, że latają.
Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w huśtawkę, by Twój szkrab mógł rozwijać się zdrowo.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego dzieci uwielbiają huśtanie?
- Huśtawka, a rozwój dziecka
- Huśtawka ogrodowa – niezbędny element radosnych zabaw
- Domowa huśtawka – sposób na nudę
„Huśtawka nastrojów i karuzela uczuć” – tak można określić kształtowanie się u dzieci emocji. Maluszki od samego początki uczą się najpierw siebie. Pierwszy płacz, uśmiech i radość, które im towarzyszą, to niezbędne elementy, by maluch mógł dobrze się rozwijać. Kiedy dziecko kaprysi, huśtanie go wycisza i uspokaja. Nawet w rękach mamy lekkie bujanie stanowi dla niego znaną i bezpieczną czynność. Ten ruch towarzyszyć mu będzie w dalszym procesie odkrywania świata. Stanie się jego przepustką do prawidłowego wzrastania.
Dlaczego dzieci uwielbiają huśtanie?
Bujanie przynosi dzieciom sporo korzyści. Przede wszystkim kojarzy im się z przyjemnością. Wprawienie niemowlaka w ruch koi i łagodzi jego usposobienie. Które dziecko nie lubi się huśtać? To przede wszystkim radosna zmiana, przełamująca monotonię. Maluszek w huśtawce zauważa różnicę w zmianie swojego położenia i to go zaskakuje, ciekawi, a jednocześnie bawi. Dlatego 6-miesięczne maluchy często zaśmiewają się w huśtawce do łez. Rodzic, który próbuje złapać bujające się dziecko, zachęca je do reakcji, a to w pożyteczny sposób rozwija jego emocje. Starsze dzieci uczą się koordynacji, zwłaszcza kiedy same próbują wprawić huśtawkę w ruch. Ten kreatywny gadżet rozwija wyobraźnię i zachęca do wspólnych zabaw. Huśtawka poniekąd spełnienia marzenia, by choć raz oderwać się od ziemi i polecieć na przykład w kosmos.
Wspieraj rozwój malucha spokojnym bujaniem
To, co dla dziecka jest przyjemne, jest również pożyteczne. Z naukowego punktu widzenia bujanie mocno oddziałuje na cały organizm dziecka. Stymuluje przede wszystkim układ przedsionkowy mózgu. To jednak nie wszystko, ponieważ huśtawka wpływa u dziecka na:
- humor i samopoczucie – zabawa na huśtawce jest dla malucha przyjemna i sprawia mu wiele radości,
- mniejszą drażliwość – bujanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dziecko robi się spokojniejsze i bardziej wyciszone,
- szybszy wzrost – w tej czynności Twoja pociecha wzmacnia swoje mięśnie; niemowlaki uczą się podtrzymywać główkę i prostować kręgosłup, a starszaki ćwiczą dodatkowo nóżki; ma to pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój postawy
- lepszą koncentrację – kiedy dziecko jest rozkojarzone, huśtanie ułatwia mu skupianie się na jednej rzeczy, a to poprawia pamięć,
- lepszą koordynację – na huśtawkach sprężynowych lub równoważniach dzieci uczą się szybkiej reakcji i łapania balansu, co poprawia zmysł równowagi,
- poziom kreatywności – wyobraźnia i huśtanie się mają wiele ze sobą wspólnego; maluchy potrafią wtedy uwolnić swoje myślenie, co jest istotne w tworzeniu map myślowych; im dziecko ma większą wyobraźnię, tym jego myślenie jest bardziej twórcze,
- budowanie więzi i relacji – zabawa zachęcania do wzajemnych relacji, zawiązywania przyjaźni i uczy dziecko zachowań społecznych.
Huśtawka ogrodowa – niezbędny element do zabaw
Każda zabawa na zewnątrz jest dobra, bo dotlenia dziecko i wzmacnia jego relacje z naturą. Huśtawki na placu zabaw są okazją do spotkań z rówieśnikami i sprzyjają spacerom. Jednak czasem, żeby dostać się do takiej przestrzeni, trzeba pokonać sporo kilometrów. Idealnym rozwiązaniem jest ogrodowa huśtawka – zobacz dostępne modele huśtawek dla dzieci. Jako rodzic masz pewność, że dziecko podczas sprzyjającej aury będzie zażywać zabawy na świeżym powietrzu codziennie.
Wybierając taki gadżet sam decydujesz:
- z czego wykonana jest huśtawka – wyjątkowo przyjazne i bezpieczne są huśtawki drewniane, ponieważ doskonale wpisują się w stylistykę każdego ogrodu, są naturalne, trwałe i solidne; metalowe są lżejsze, mają bardziej wyszukany design i są łatwe w pielęgnacji;
- jak duża jest huśtawka – dostosowujesz jej rozmiar do wielkości swojego malucha; czy będzie to huśtawka połączona z małpim gajem, czy z dodatkowym bocznym zjazdem? Czasem warto jest pokusić się o dodatkowe atrakcje, zwłaszcza jeśli w rodzinie jest więcej dzieci,
- w jakim stylu jest Twoja huśtawka – czy jest to zwykła deska, czy bujany fotel w kształcie kuli? A może Twoje dziecko będzie huśtać się w łódce pirata? Rynek oferuje sporo form, z których wybierzesz najlepszą dla swojej pociechy.
Domowa huśtawka – sposób na nudę
Oprócz stworzenia przestrzeni do zabawy huśtawka w domu może być też dekoracją i ozdobą wnętrza. Wybierając taki gadżet, kieruj się bezpieczeństwem. Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujesz domową huśtawkę?
- Sprawdź, jaki jest montaż takiego produktu. Czy jesteś w stanie sam zawiesić bujak? Liczy się solidność wykonania i jakość materiału, dlatego najlepiej w taki gadżet zaopatrywać się u znanych producentów. Haki powinny być dodatkowo wzmocnione kołkami rozporowymi. Jeżeli chcesz huśtawkę umieścić we framudze, sprawdź szerokość drzwi. Maluch podczas bujania nie może sobie złamać sobie rączki lub nóżki.
- Sprawdź dopuszczalne obciążenie huśtawki i porównaj je z wagą Twojego dziecka. To ważne, by maluch miał zapewnione bezpieczeństwo. Tylko mocna i trwała konstrukcja oraz dobre mocowanie je gwarantuje. Najczęściej dopuszczalna waga to 20 kg i jej przekraczanie jest zabronione.
- Zwróć uwagę na zabezpieczenia. Jeśli z produktu będzie korzystało niemowlę, nie może wypaść. Musi mieć solidne oparcie, ochraniacz i pasy bezpieczeństwa.
Dzieci mają różne pomysły, dlatego powinny się huśtać w domu zawsze pod okiem osoby dorosłej.
Huśtawka to gadżet, bez którego dziecko nie rozwija się w sposób prawidłowy. Jest uniwersalna i w każdym wieku dziecka wspiera jego inne potrzeby. Maluchy powinny z niej korzystać jak najczęściej.
Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu