23 sierpnia 2021

Huśtawka – bujaj dziecko na zdrowie

Noworodki traktują huśtanie jak znaną i bezpieczną czynność, którą poznają, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Maluchy traktują zabawy na huśtawce jako radosne doświadczenie, bo ruch w przód i w tył nad ziemią to zaskakująco pozytywne uczucie. Przedszkolaki rywalizują i sprawdzają, który z nich wyżej się rozhuśta. A starsze dzieci? Identyfikują się ze swoim superbohaterem i dzięki huśtaniu marzą o tym, że latają.

Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w huśtawkę, by Twój szkrab mógł rozwijać się zdrowo.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego dzieci uwielbiają huśtanie?
 • Huśtawka, a rozwój dziecka
 • Huśtawka ogrodowa – niezbędny element radosnych zabaw
 • Domowa huśtawka – sposób na nudę

„Huśtawka nastrojów i karuzela uczuć” – tak można określić kształtowanie się u dzieci emocji. Maluszki od samego początki uczą się najpierw siebie. Pierwszy płacz, uśmiech i radość, które im towarzyszą, to niezbędne elementy, by maluch mógł dobrze się rozwijać. Kiedy dziecko kaprysi, huśtanie go wycisza i uspokaja. Nawet w rękach mamy lekkie bujanie stanowi dla niego znaną i bezpieczną czynność. Ten ruch towarzyszyć mu będzie w dalszym procesie odkrywania świata. Stanie się jego przepustką do prawidłowego wzrastania.

Dlaczego dzieci uwielbiają huśtanie?

Bujanie przynosi dzieciom sporo korzyści. Przede wszystkim kojarzy im się z przyjemnością. Wprawienie niemowlaka w ruch koi i łagodzi jego usposobienie. Które dziecko nie lubi się huśtać? To przede wszystkim radosna zmiana, przełamująca monotonię. Maluszek w huśtawce zauważa różnicę w zmianie swojego położenia i to go zaskakuje, ciekawi, a jednocześnie bawi. Dlatego 6-miesięczne maluchy często zaśmiewają się w huśtawce do łez. Rodzic, który próbuje złapać bujające się dziecko, zachęca je do reakcji, a to w pożyteczny sposób rozwija jego emocje. Starsze dzieci uczą się koordynacji, zwłaszcza kiedy same próbują wprawić huśtawkę w ruch. Ten kreatywny gadżet rozwija wyobraźnię i zachęca do wspólnych zabaw. Huśtawka poniekąd spełnienia marzenia, by choć raz oderwać się od ziemi i polecieć na przykład w kosmos.

Wspieraj rozwój malucha spokojnym bujaniem

To, co dla dziecka jest przyjemne, jest również pożyteczne. Z naukowego punktu widzenia bujanie mocno oddziałuje na cały organizm dziecka. Stymuluje przede wszystkim układ przedsionkowy mózgu. To jednak nie wszystko, ponieważ huśtawka wpływa u dziecka na:

 • humor i samopoczucie – zabawa na huśtawce jest dla malucha przyjemna i sprawia mu wiele radości,
 • mniejszą drażliwość – bujanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dziecko robi się spokojniejsze i bardziej wyciszone,
 • szybszy wzrost – w tej czynności Twoja pociecha wzmacnia swoje mięśnie; niemowlaki uczą się podtrzymywać główkę i prostować kręgosłup, a starszaki ćwiczą dodatkowo nóżki; ma to pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój postawy
 • lepszą koncentrację – kiedy dziecko jest rozkojarzone, huśtanie ułatwia mu skupianie się na jednej rzeczy, a to poprawia pamięć,
 • lepszą koordynację – na huśtawkach sprężynowych lub równoważniach dzieci uczą się szybkiej reakcji i łapania balansu, co poprawia zmysł równowagi,
 • poziom kreatywności – wyobraźnia i huśtanie się mają wiele ze sobą wspólnego; maluchy potrafią wtedy uwolnić swoje myślenie, co jest istotne w tworzeniu map myślowych; im dziecko ma większą wyobraźnię, tym jego myślenie jest bardziej twórcze,
 • budowanie więzi i relacji – zabawa zachęcania do wzajemnych relacji, zawiązywania przyjaźni i uczy dziecko zachowań społecznych.

Huśtawka ogrodowa – niezbędny element do zabaw

Każda zabawa na zewnątrz jest dobra, bo dotlenia dziecko i wzmacnia jego relacje z naturą. Huśtawki na placu zabaw są okazją do spotkań z rówieśnikami i sprzyjają spacerom. Jednak czasem, żeby dostać się do takiej przestrzeni, trzeba pokonać sporo kilometrów. Idealnym rozwiązaniem jest ogrodowa huśtawka – zobacz dostępne modele huśtawek dla dzieci. Jako rodzic masz pewność, że dziecko podczas sprzyjającej aury będzie zażywać zabawy na świeżym powietrzu codziennie.

Wybierając taki gadżet sam decydujesz:

 • z czego wykonana jest huśtawka – wyjątkowo przyjazne i bezpieczne są huśtawki drewniane, ponieważ doskonale wpisują się w stylistykę każdego ogrodu, są naturalne, trwałe i solidne; metalowe są lżejsze, mają bardziej wyszukany design i są łatwe w pielęgnacji;
 • jak duża jest huśtawka – dostosowujesz jej rozmiar do wielkości swojego malucha; czy będzie to huśtawka połączona z małpim gajem, czy z dodatkowym bocznym zjazdem? Czasem warto jest pokusić się o dodatkowe atrakcje, zwłaszcza jeśli w rodzinie jest więcej dzieci,
 • w jakim stylu jest Twoja huśtawka – czy jest to zwykła deska, czy bujany fotel w kształcie kuli? A może Twoje dziecko będzie huśtać się w łódce pirata? Rynek oferuje sporo form, z których wybierzesz najlepszą dla swojej pociechy.

Domowa huśtawka – sposób na nudę

Oprócz stworzenia przestrzeni do zabawy huśtawka w domu może być też dekoracją i ozdobą wnętrza. Wybierając taki gadżet, kieruj się bezpieczeństwem. Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujesz domową huśtawkę?

 1. Sprawdź, jaki jest montaż takiego produktu. Czy jesteś w stanie sam zawiesić bujak? Liczy się solidność wykonania i jakość materiału, dlatego najlepiej w taki gadżet zaopatrywać się u znanych producentów. Haki powinny być dodatkowo wzmocnione kołkami rozporowymi. Jeżeli chcesz huśtawkę umieścić we framudze, sprawdź szerokość drzwi. Maluch podczas bujania nie może sobie złamać sobie rączki lub nóżki.
 2. Sprawdź dopuszczalne obciążenie huśtawki i porównaj je z wagą Twojego dziecka. To ważne, by maluch miał zapewnione bezpieczeństwo. Tylko mocna i trwała konstrukcja oraz dobre mocowanie je gwarantuje. Najczęściej dopuszczalna waga to 20 kg i jej przekraczanie jest zabronione.
 3. Zwróć uwagę na zabezpieczenia. Jeśli z produktu będzie korzystało niemowlę, nie może wypaść. Musi mieć solidne oparcie, ochraniacz i pasy bezpieczeństwa.

Dzieci mają różne pomysły, dlatego powinny się huśtać w domu zawsze pod okiem osoby dorosłej.

Huśtawka to gadżet, bez którego dziecko nie rozwija się w sposób prawidłowy. Jest uniwersalna i w każdym wieku dziecka wspiera jego inne potrzeby. Maluchy powinny z niej korzystać jak najczęściej.

Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu

Powiązane treści