Prawidłowa waga noworodka bardzo często zaprząta myśli młodych rodziców. W większości sytuacji nie ma powodu do niepokoju, ale z drugiej strony nie wolno takich podejrzeń bagatelizować, ponieważ przybieranie dziecka na wadze jest bardzo ważne.
W pierwszym roku życia prawidłowy przyrost masy ciała niemowlaka jest niesamowicie istotny, ponieważ ma to wpływ na rozwój ruchomy, umysłowy oraz emocjonalny. Dlatego nie powinniśmy porównywać swojego dziecka z maluchem innych rodziców i najlepiej wybrać się z nim po prostu do przychodni.
W poradni dziecięcej niemowlak zostanie zbadany i lekarz dokładnie oceni czy prawidłowo przybiera on na wadze. Mimo tego, że są pewne normy dotyczące wzrostu i wagi dzieci to jednak każdy z nich rozwija się we własnym tempie i dlatego nie ma sensu martwić się o to, że dziecko waży trochę mniej niż inne w tym samym wieku.
Czy noworodek po porodzie traci na wadze?
Dzieci po narodzinach różnią się od siebie wagą nawet o 100%. Noworodek może ważyć 2250 g, ale również nawet 4500 gramów. Niektóre rodzą się pulchne a inne drobne i bez względu na to, wszystkie po porodzie zaczynają tracić na wadze.
Dzieje się tak, ponieważ dziecko siusia, zaczyna oddychać w innym środowisku, jego skóra paruje i oddaje wodę do otoczenia, a dodatkowo zużywa energię, która była magazynowana w tkance tłuszczowej. Nie trzeba się tym jednak przejmować, gdyż już po kilku dniach zdrowe dziecko zaczyna nadrabiać straty i dynamicznie nabierać masy.
Spadek wagi nie powinien przekroczyć 10% masy ciała i jeżeli dziecko nie zacznie przybierać na wadze to trzeba szukać przyczyny związanej z infekcją algo problemami z trawieniem. Najlepiej jest wybrać się wtedy do lekarza, aby przeprowadzić właściwą diagnozę.
Ile powinien przybierać na wadze niemowlak?
Już w okresie niemowlęcym podczas wizyty u lekarza dziecko jest mierzone i ważone, a także sprawdza się obwód jego klatki piersiowej oraz główki. Wszystko wykonywane jest po to, aby określić jego prawidłowy rozwój.
Niestety, ale wszelkiego rodzaju problemy zdrowotne bardzo szybko odbijają się na wzroście i masie ciała niemowlaka. Spowolnienie wzrostu albo bardzo mała waga mogą być początkowymi sygnałami świadczącymi o tym, że w organizmie malucha dzieje się coś niedobrego. Należy wtedy jak najszybciej wykonać dokładne badania lekarskie, aby dokładnie dowiedzieć się, co stanowi problem oraz jaką terapię leczniczą podjąć, aby szybko przywrócić dziecku zdrowie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia w okresie niemowlęcym maluch powinien przybierać na masie około 450 gramów miesięcznie. Jednak nie ma żadnych powodów do zmartwień, gdy maluch zwiększy masę o 600 gramów miesięcznie w pierwszym kwartale, 500–600 w drugim i około 450–500 miesięcznie w drugim półroczu.
Dlaczego dziecko nie przybiera na wadze?
Jeżeli zauważymy, że dziecko rośnie bardzo wolno to warto udać się z nim od razu do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i wykryje przyczynę. Niedostateczny przyrost masy ciała niemowlaka może być spowodowany:
- anemią,
- wielką eliminacyjną,
- infekcją,
- chorobami przewlekłymi,
- zaburzeniami wchłaniania.
Zahamowanie przyrostu masy ciała trzeba poszukiwać w jego stanie zdrowia. Możliwa jest chwilowa utrata apetytu, ale także różnego rodzaju problemy związane z układem pokarmowym. Inną przyczyną może być również nieodpowiednie karmienie. Zawsze, kiedy takie dolegliwości się przedłużają, należy jak najszybciej skorzystać pomocy specjalisty, który pomoże znaleźć przyczynę.