30 grudnia 2020

Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zarażając dziecko miłością do aktywności fizycznej, jednocześnie zarażasz je miłością do zdrowego trybu życia. A to naprawdę ważne! Wykorzystaj sprzyjające warunki atmosferyczne i zaproponuj pociesze jazdę na rolkach. Szybko przekonasz się, że rolki dla dzieci są nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim – pozytywnie wpływają na ich rozwój.

Najtrudniejszy pierwszy krok – także dla rodzica

Jako rodzic chcesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo także wówczas, gdy nie możesz być przy nim przez cały czas? Sięgnij nie tylko po odpowiednio dopasowane rolki dla dzieci, ale także – kask chroniący głowę i ochraniacze – na łokcie, kolana i nadgarstki. Takie wyposażenie skutecznie zabezpieczy Twoją pociechę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami upadku. A z tym trzeba się liczyć nie tylko podczas pierwszych prób.

Jesteście przygotowani? Czas na znalezienie miejsca odpowiedniego do nauki. Jeśli Twoja pociecha zakłada rolki po raz pierwszy, zadbaj, by czuła się naprawdę komfortowo. Warto znaleźć mało uczęszczane ścieżki, na przykład w parku i tam „stawiać pierwsze kroki” na kółkach. Jak pomóc dziecku opanować tę umiejętność?

Zacznij od teorii, czyli przedstaw najważniejsze zasady

Zanim dziecko założy rolki, zadbaj, by zapamiętało najważniejsze zasady. Bezwzględnie musi uważać na pozostałych użytkowników ścieżki, w sytuacji, gdy skręca (obojętne w którą stronę!) musi ustąpić pierwszeństwo osobom, które jadą lub idą prosto, a także – początkowo nie może przejeżdżać jezdni, jeśli ta przecina ścieżkę rowerową. W przyszłości natomiast musi zatrzymać się w bezpiecznej odległości i upewnić się, czy może przejechać na drugą stronę. Istotne jest również uświadomienie dziecka gdzie znajduje się hamulec i w jaki sposób należy go prawidłowo używać.

Czas na praktykę, czyli prawidłowa postawa i… w drogę!

Zanim przejdziecie do realizacji założonego planu, pokaż dziecku, jak powinna wyglądać prawidłowa postawa ciała jeżdżącego na rolkach. Na szczęście to nic trudnego! Pochylone do przodu plecy, luźne ręce i lekko ugięte kolana to podstawa. Do tego dochodzą stopy ustawione w literę V, to znaczy – pięty blisko siebie, natomiast palce – wyraźnie oddalone. Odpowiednio dopasowane rolki dla dzieci zdecydowanie ułatwią pierwsze próby – a w tych zdecydowanie powinieneś towarzyszyć swojej pociesze. Jak? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

– Stań przodem do dziecka i asekuruj je. Dzięki temu łatwiej złapie i utrzyma równowagę – a to przecież klucz do sukcesu!

– Twoja pociecha złapała równowagę? Trzymaj ją za jedną rękę i towarzysz w pierwszej jeździe! Z pewnością wyczujesz moment, w którym możesz puścić dziecko. Pamiętaj jednak, by przez cały czas być możliwie blisko – wówczas, w razie zachwiania będziesz mógł zareagować.

– Krótki odcinki z czasem należy wydłużać – aż do całkowitego opanowania umiejętności jazdy na rolkach!

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści