Problemy z wypróżnianiem się niemowląt rozpoczynają się zazwyczaj w czasie rozszerzania diety. Młody organizm, w tym układ pokarmowy, musi poradzić sobie z nowymi składnikami, które trzeba nie tylko przetrawić, ale których resztki trzeba też wydalić. Czasami problemy z wypróżnianiem mają także maluszki spożywające jedynie mleko. Podpowiadamy, jak pomóc niemowlęciu, które nie może zrobić kupki.
Niemowlę nie może zrobić kupki gdy jest tylko na mleku matki
W przypadku, gdy dziecko spożywa jedynie mleko matki, problemem powodującym wzdęcia i zaparcia może być zbyt duża ilość gazów nagromadzona w jelitach. Wbrew pozorom nie zależy to od diety matki, a od tego, że:
- maluszek ma niedojrzały układ pokarmowy,
- dziecko połyka zbyt dużo powietrza przy karmieniu.
W takim przypadku zwykle wystarczy podać kilka kropel preparatu zawierającego symetykon, który pomoże zwalczyć problemy z brzuszkiem.
Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym nie może zrobić kupki
Mleko modyfikowane jest trudniej trawione niż mleko matki. Z tego też powodu to właśnie niemowlęta będące na piersi rzadziej mają problemy z kupką. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym problemy żołądkowe może pomóc rozwiązać preparat z symetykonem, jednak aby nie dopuszczać do ponownych zaparć dobrze jest zmienić rodzaj podawanego mleka. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych niemowlakom z wrażliwym układem pokarmowym, jednak wybór mleka dobrze jest wcześniej uzgodnić z pediatrą.
Niemowlę nie może zrobić kupki – więcej błonnika w diecie
Niemowlęta rozpoczynające swoją przygodę z posiłkami stałymi często miewają zaparcia. Powolne wprowadzanie produktów do diety pozwoli wychwycić te, które powodują problemy z brzuszkiem, jednak dobrze jest podawać takie dania, w których zawartość błonnika będzie na dostatecznie wysokim poziomie. Błonnik znajduje się w:
- warzywach i owocach,
- ciemnym pieczywie
- kaszach, makaronach i ryżu z pełnego przemiału.
Dodatkowo dobrze, gdy dziecko wypija dużą ilość płynów – najlepiej wody źródlanej, niesłodzonej. W przypadku przejściowych problemów z kupką niemowlakom również można podać kropelki z symetykonem, jednak dobrze, jeśli organizm sam nauczy się trawić nowe produkty i wydalać ich resztki.
Niemowlę nie może zrobić kupki – kiedy do lekarza?
Jeżeli problemy ze zrobieniem kupki trwają ponad tydzień bądź występują dodatkowe objawy, takie jak choćby twardość brzuszka, należy udać się do lekarza pediatry, który zbada dziecko i zaleci dalsze postępowanie. Być może konieczne będzie wdrożenie leków na receptę, które usprawnią pracę jelit, a tym samym ułatwią trawienie. Pediatra może skierować niemowlaka do gastrologa, który wykona szczegółowe badania i oceni, gdzie leży źródło problemów z wypróżnieniami maluszka. Z wizytą lekarską nie należy zwlekać, szczególnie gdy widzimy, że niemożliwość wypróżnienia sprawia dziecku ból bądź występują też inne objawy.
Problemy z wypróżnianiem to częsta przypadłość maluszków, jednak nie powinna być ona lekceważona, szczególnie gdy nawraca bądź jest dla dziecka wyjątkowo dokuczliwa. W pierwszej kolejności powinniśmy więc pomóc maluszkowi, następnie zaś problem powinniśmy poszukać źródła problemów z brzuszkiem.