21 września 2023

Jak przefarbować w domu włosy na blond?

Farbowanie włosów w domu nie jest zabiegiem skomplikowanym i już po kilku razach można nabrać wprawy. Jeśli jednak marzy ci się przefarbowanie włosów na blond, musisz wykazać się ostrożnością. Nie zawsze się to udaje.

Jak wybrać farbę blond do włosów?

Farba do włosów blond do farbowania w domu nie jest szczególnie trudna do zdobycia. Wystarczy udać się do drogerii lub marketu, by kupić odpowiedni kosmetyk.

Teoretycznie sprawa jest prosta, jednak – jak to zwykle bywa – w praktyce mogą pojawić się trudności. Na pewno nie powinno się kupować farb najtańszych, bo cena może (choć nie musi) odzwierciedlać niską jakość. W tańszych kosmetykach często znajdują się pochodne amoniaku lub SLS, a także inne substancje alergizujące, nadmiernie obciążające i wysuszające włosy.

Warto też upewnić się, że włosy po zafarbowaniu faktycznie będą wyglądały tak, jak na pudełku. Nie jest to oczywiste, bo włosy w zależności od naturalnej pigmentacji mogą różnie przyjmować farbę. Renomowani producenci zwykle pokazują różne warianty użycia tej samej farby z boku lub z tyłu opakowania.

Jakie włosy można bezpiecznie przefarbować w domu na blond?

Odcień jasnego brązu łatwo będzie zmienić w blond, ale w przypadku czarnych włosów może to być trudniejsze. Teoretycznie im mniejsza zmiana, tym łatwiej. W praktyce warto pamiętać, że:

– próba przefarbowania bardzo ciemnych włosów na blond może skończyć się efektem przedwczesnej siwizny na głowie,

– włosy siwe farbuje się trudniej niż posiadające naturalny kolor – w takim wypadku trzeba sięgnąć po farbę bardzo dobrej jakości, nie sprawdzą się szampony koloryzujące i szamponetki,

– włosy farbowane można bezpiecznie farbować ponownie najwcześniej po sześciu tygodniach od ostatniego zabiegu,

– ciemne włosy będą wymagały wcześniejszego odbarwienia, bezpieczniej jest przeprowadzić taki zabieg w salonie fryzjerskim.

Jakich błędów nie popełnić przy farbowaniu włosów w domu na blond?

Każde farbowanie włosów w domu podlega tym samym regułom. Aby osiągnąć efekt równomiernego rozłożenia farby na włosach, należy pamiętać o:

– przestrzeganiu czasu trzymania farby na włosach, stoper trzeba włączyć dopiero po nałożeniu farby na ostatnie pasma,

– nie zmywać farby wcześniej, w celu uzyskania jaśniejszego odcienia, istnieje ogromne ryzyko niespodzianki w postaci pomarańczowej rudości,

– nie owijać farbowanych włosów folią aluminiową i nie nakładać na nie torebki – aby pigment zadziałał, potrzebny jest dopływ tlenu,

– nie spinać włosów w kok na czubku głowy – podobnie jak wyżej – ograniczony dostęp do tlenu utrudni równomierne farbowanie i efekt może być daleki od oczekiwanego,

– pamiętać o prawidłowej kolejności nakładania farby – zaczyna się od dołu i posuwa ku górze i środkowi głowy – to tam jest najwyższa temperatura głowy, co przyspiesza nieco działanie farby do włosów.

Włosy po farbowaniu zwykle nie wyglądają tak pięknie jak na pudełku z farbą czy w reklamie telewizyjnej. Powód jest dość prosty, farbowanie wysusza włosy i od tej pory będą potrzebowały dodatkowej pielęgnacji w postaci masek nawilżających, olejków i odżywek. Dotychczas używany szampon warto zamienić na taki do włosów farbowanych. W przypadku włosów blond dobrym wyborem będą szampony z zawartością wyciągu z rumianku lub kurkumy.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści