22 maja 2023

Jak wybrać nocnik dla dziecka?

Większość dzieci jest gotowa na rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika pomiędzy 18 a 24 miesiącem życia. Jednocześnie kluczowe okazują się tu nie chęci pociechy, a odpowiednio dobrany nocnik. To właśnie on budzi najwięcej dylematów wśród rodziców. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli nocników, które znacznie się od siebie różnią. Wobec tego, jak wybrać nocnik idealny dla pociechy?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nocnika dla dziecka?

Zastanawiając się jaki nocnik dla dziecka wybrać, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi wydaje się być wręcz niemożliwe. Tak naprawdę, każdy z maluchów ma indywidualne potrzeby. Warto jednak pamiętać o tym, że nocnik ma być taki, by udało się mu zachęcić dziecko do korzystania z niego. Rodzice muszą mieć świadomość tego, że to, co spodoba się jednemu maluchowi, może nie przekonać drugiego. Istnieje jednak kilka parametrów, na które warto zwrócić większą uwagę. Zaliczają się do nich:

  • budowa nocnika – „gadżet” do nauki korzystania z toalety powinien wyróżniać się prostą i nieskomplikowaną budową. Będzie to praktyczne rozwiązanie nie tylko dla dzieci, ale także i dla rodziców. Prosty nocnik o wiele łatwiej będzie można wyczyścić.
  • wyjmowany wkład – rodzice z pewnością będą chcieli szybko i skutecznie usunąć nieczystości z nocnika. Wówczas umożliwi im to wyjmowany wkład. Sprawdź nocnik z wyjmowanym wkładem od elemele!
  • atrakcyjny wygląd – kwestia designu nocnika – paradoksalnie – wydaje się tu najważniejsza. Nie da się bowiem ukryć tego, że im atrakcyjniej będzie się prezentował nocnik w oczach dziecka, tym chętniej będzie ono z niego korzystało.

Wybór nocników na rynku jest obecnie ogromny. Różnią się one kolorami, dodatkowymi wzorami, a niektóre z nich nawet grają melodyjki. W tej kwestii rodzice więc muszą postawić na kreatywność, dzięki czemu ich pociechy będą o wiele chętniejsze do nauki.

Jaki rodzaj nocnika warto wybrać?

Przy wyborze nocnika dla dziecka warto również uwzględnić jego rodzaj. Zazwyczaj rodzice chętnie decydują się na zakup nocnika tradycyjnego. Ma on prosty, ergonomiczny kształt, a do tego jest lekki i tani. Ten nocnik faktycznie może okazać się świetnym wyborem, gdyż gwarantuje maluchom wygodę korzystania. Jeśli tylko rodzice zdecydują się na nocnik tradycyjny z atrakcyjnym designem, to z pewnością pociechy będą z niego wyjątkowo chętnie korzystać. Wartym uwagi jest także nocnik tradycyjny z wyjmowanym wkładem, który będzie można w prosty sposób utrzymać w czystości. Taki „gadżet” również nie jest drogi, a może okazać się wyjątkowo praktyczny. Do pozostałych rodzajów nocników dla dzieci można zaliczyć:

  • nocnik z klapką – w tym wypadku klapka pozwala na „zamknięcie” nocnika w momencie, kiedy nie będzie on używany. Takie modele prezentują się estetycznie i efektownie.
  • nocnik grający – jest to nieco bardziej zaawansowany model nocnika dla dziecka. Ten „gadżet” reaguje wesołą melodyjką w momencie, kiedy dziecko sukcesywnie z niego skorzysta.
  • pisuar – ten nocnik sprawdzi się wyłącznie w przypadku małych chłopców. Nocnik ten wystarczy przyczepić do ściany, a nasza pociecha będzie mogła uczyć się z niego korzystać.
  • nocnik interaktywny – to zdecydowanie jeden z najdroższych i najbardziej „zaawansowanych” nocników dla dzieci. Kształtem przypomina toaletę i posiada dodatkowe funkcjonalności.

Wybór nocników jest więc wyjątkowo szeroki. Warto dopasować go do potrzeb pociechy.

Artykuł partnerski

Powiązane treści