Koronawirus nie ustępuje, dlatego ciągle musimy zachowywać ostrożność. Uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa maleje, gdy przestrzegane są odpowiednie zasady higieny i społeczny dystans. Najważniejsze jest częste mycie rąk wodą i mydłem oraz unikanie dotykania przedmiotów w przestrzeni publicznej. Kiedy ty lub bliska ci osoba zachorowała na koronawirusa, pamiętaj, aby po zakończeniu izolacji dokładnie zdezynfekować mieszkanie. Pozwoli to na zabezpieczenie innych osób przed kontaktem z wirusem. Jeżeli nie wiesz, jak się za to zabrać, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Jak długo wirus jest aktywny na powierzchniach w domu?
Niektóre bakterie i wirusy, takie jak koronawirus, są aktywne również poza organizmem ludzkim. Covid-19 potrafi przetrwać na powierzchni różnych przedmiotów, z którymi osoba chora miała kontakt, od kilku godzin do nawet kilku dni. Stanowi to realne zagrożenie dla pozostałych domowników czy osób, które dotykają klamek i poręczy w przestrzeni publicznej. Patogeny przenoszą się nie tylko drogą kropelkową, lecz także poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi powierzchniami. Dlatego w walce z koronawirusem tak ważna jest częsta higiena rąk oraz dokładna dezynfekcja pomieszczeń.
Jak skutecznie zdezynfekować mieszkanie po chorobie?
Bakterie i wirusy mogą stanowić realne zagrożenie nawet po upływie kilku dni od zakończenia choroby. Zależy to od wielu czynników panujących w mieszkaniu, takich jak temperatura czy wilgotność powietrza oraz rodzaj powierzchni domowej. Prawidłowa dezynfekcja mieszkania powinna opierać się nie tylko na usuwaniu kurzu z półek, ale także zabijaniu większości szkodliwych drobnoustrojów. W tym celu doskonale się sprawdzą specjalne preparaty do dezynfekcji powierzchni, które znajdziesz w sklepie internetowym https://eplaster.pl/. Zobacz kilka sposobów na skuteczna dezynfekcję mieszkania po koronawirusie.
Wywietrz mieszkanie
Wirusy wywołujące choroby mogą unosić się w powietrzu i osadzać na przedmiotach codziennego użytku. Przywrócenie prawidłowej cyrkulacji powietrza pozwoli poruszyć cząsteczki chorobotwórcze, oderwać je od powierzchni i rozproszyć lub całkowicie usunąć z pomieszczenia. Wirus, który przedostanie się na zewnątrz będzie słabszy niż skumulowany i zamknięty w niewielkim pomieszczeniu.
Dezynfekuj powierzchnie
Przy użyciu preparatów zabijających bakterie i wirusy dokładnie zdezynfekuj wszystkie przedmioty, których dotykała osoba chora na koronawirusa. Zacznij od pomieszczenia, w którym spał i najczęściej przebywał chory, aby nie roznosić zarazków na inne miejsca. Pamiętaj, żeby starannie odkazić toaletę, umywalkę, brodzi lub wannę, bo w łazience gromadzi się więcej bakterii. Zdezynfekuj również wszystkie klamki, włączniki światła, telefony i klawiatury. W kuchni pamiętaj też o sprzętach elektrycznych. Następnie posprzątaj mieszkanie, jak podczas rutynowych porządków. Poodkurzaj i umyj podłogi, powycieraj kurze z szafek oraz wypierz dywany. Gdy mieszkanie będzie już czyste, pozbądź się koniecznie nasadki mopa, którym była myta podłoga oraz wszystkich ściereczek i gąbek użytych do sprzątania.
Zrób pranie i włącz zmywarkę
Naczynia, szczególnie te, z których korzystała zarażona osoba, powinny być wyparzone w zmywarce przynajmniej w temperaturze 60. Stopni lub umyte we wrzącej wodzie. Koniecznie wypierz też ręczniki i pościel w wysokiej temperaturze, ubrania chorego także powinny zostać zdezynfekowane. Wywietrz i odkaź też materac za pomocą substancji dezynfekujących, na przykład sody oczyszczonej lub olejku z drzewa herbacianego.
Wyrzuć śmieci
Pozbądź się wszelkich materiałów, na których mogły zostać ślady wirusa. Wyrzuć do kosza wszystkie zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe. Po okresie choroby wymień też środki higieny, takie jak szczoteczkę do zębów oraz gąbkę do mycia ciała na nowe. Możesz także pozbyć się szczotki do mycia toalety, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się przez inne osoby.
Odpowiednia dezynfekcja mieszkania po przebytej chorobie pozwala uniknąć powtórnego zakażenia oraz uchronić przed nim innych ludzi. Czyste i świeże lokum dobrze wpływa także na samopoczucie zdrowej już osoby.
Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu