Uczulenie na gluten to choroba, która rok w rok jest diagnozowana u coraz większej ilości osób, w tym także u niemowląt. Niegdyś jej objawy nie budziły u rodziców większych zastrzeżeń, gdyż uważano, że tego typu reakcje mają prawo występować u dziecka. Dziś wiemy, że uczulenie na gluten powinno być rozpoznane jak najwcześniej, dlatego tak ważna jest obserwacja nawet niemowląt, które zaczynają swoją przygodę z rozszerzaniem diety.
Objawy uczulenia na gluten a objawy celiakii
Choć objawy, jakie występują w przypadku alergii na gluten są bardzo podobne do objawów celiakii, choroby te nie są tożsame. Ważna jest ich odpowiednia diagnostyka, gdyż uczulenie na gluten zazwyczaj mija wraz z wiekiem – występuje u niemowlaków i małych dzieci, czasem jednak może nawracać w przyszłości. Tymczasem celiakia to choroba, która nie mija z czasem i wymaga stosowania diety bezglutenowej do końca życia. Rodzic na własną rękę nie jest w stanie rozróżnić, czy ma do czynienia z uczuleniem na gluten czy celiakią.
Uczulenie na gluten – objawy ze strony układu pokarmowego
U zdecydowanej większości dzieci głównymi objawami nietolerancji pokarmowej są te, które występują ze strony układu pokarmowego. Najczęściej po spożyciu produktów zawierających gluten występują silne bóle brzucha. O ile starsze dziecko jest w stanie powiedzieć, co je boli, o tyle maluszki zazwyczaj wyrażają to płaczem. Do innych objawów uczulenia na gluten należą:
- zaparcia występujące nawet kilka dni po spożyciu glutenu,
- odbijanie i ulewanie,
- nudności i wymioty.
Objawy skórne uczulenia na gluten
W parze z objawami ze strony układu pokarmowego często idą również objawy skórne, czyli wysypka lub pokrzywka. Zwykle jest ona swędząca, może również znacznie się zaogniać z czasem, szczególnie gdy dziecko w dalszym ciągu spożywa produkty bogate w gluten. Wysypka zazwyczaj oporna jest na działanie leków przeciwhistaminowych i mija dopiero, gdy gluten zostanie wyeliminowany z diety malucha. Objawy skórne mogą występować dopiero po kilku dniach od spożycia glutenu – zwykle po około 3-4 dniach pojawia się rumień na rękach, twarzy czy brzuszku.
Objawy uczulenia na gluten – układ oddechowy
Najbardziej niepokojące objawy oznaczające uczulenia na gluten związane są z układem oddechowym. Może tutaj wystąpić katar bądź kaszel (stosunkowo lekkie objawy), ale może dojść także do rozwoju astmy czy nawet wstrząsu anafilaktycznego, który charakteryzuje się przyspieszeniem akcji serca, utratą przytomności i problemami z oddychaniem. Objawy ze strony układu oddechowe wymagają pilnej interwencji lekarskiej, bowiem mogą prowadzić do stanu bezpośredniego zagrożenia życia malucha. Niebezpieczna jest szczególnie astma, która może rozwinąć się w chorobę przewlekłą.
Uczulenie na gluten powinno być rozpoznane i leczone przez lekarza specjalistę, jednak to rodzice powinni zauważyć pierwsze, niepokojące objawy. Należy mieć na uwadze, że choć mogą one występować razem, znane są również przypadki diagnozowania uczulenia na gluten tylko na podstawie jednego czy dwóch objawów.