Organizm przyszłej mamy jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne, w tym również podatny na czynniki chorobotwórcze, z którymi styka się każdego dnia. Niektóre choroby w trakcie ciąży mogą być bardzo niebezpieczne i dotyczy to zarówno matki oraz jej dziecka. W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić Wam potencjalne zagrożenia oraz to, jak ich unikać, aby zapewnić większe bezpieczeństwo sobie oraz jeszcze nienarodzonemu dziecku. Zapraszamy do lektury.
Toksoplazmoza w ciąży – czym jest?
W czasie ciąży może przytrafić się bardzo wiele różnych i groźnych chorób. W tym tekście skupimy się na tych, które zdecydowanie należą do najpopularniejszych. Pierwszą z nich jest oczywiście toksoplazmoza, czyli jedna z najczęstszych chorób odzwierzęcych, która dotyka również człowieka. Jest ona niezwykle groźna zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, dlatego bardzo trzeba na nią uważać. Jeżeli do infekcji dojdzie u kobiety w ciąży, to może ona powodować powikłania w trakcie porodu oraz negatywnie wpłynąć na płód, a nawet go uszkodzić. Zarażenie nastąpić może poprzez kontakt z kotami lub czyszczenie ich kuwety, poprzez spożycie niedogotowanego lub surowego mięsa, nieumytych warzyw, czy też poprzez picie niepasteryzowanego mleka od krowy. To najpopularniejsze kanały zarażenia toksoplazmozą. Skuteczną metodą uniknięcia zagrożenia toksoplazmozą jest unikanie kontaktu z kotami oraz dokładna weryfikacja tego, co spożywamy. W przypadku infekcji, leczona jest ona antybiotykiem oraz innymi medykamentami, które mogą powodować groźne powikłania.
Inne groźne choroby okresu ciąży
Kolejną groźną chorobą w okresie ciąży może być parwowiroza, czyli powszechnie znana choroba pod nazwą rumienia zakaźnego. Choroba wywoływana jest parwowirus B19, którym zarazić się można drogą krwiopochodną lub kropelkową. W przypadku kobiet ciąży choroba ta może być bardzo niebezpieczna, ponieważ atakuje ona erytroblasty płodowe, z których docelowo powstają krwinki czerwone płodu. Ostra infekcja może doprowadzić nawet do poronienia, obrzęku uogólnionego płodu lub niedokrwistości, mimo, że kobieta ciężarna może nie mieć żadnych objawów.
Ospa wietrzna to również choroba zakaźna, która typowa jest dla wieku dziecięcego, jednak może być również bardzo groźna dla kobiet w ciąży. Przenoszona drogą kropelkową i w przypadku zakażenia, niebezpieczna zarówno dla płodu oraz matki. Najbardziej niebezpieczne zachorowania mają miejsce na około 5 dni przed porodem lub w pierwszych dniach po nim. Ospą wietrzną można zarazić się poprzez styczność z chorym domownikiem, kontakt z twarzą w twarz z zarażoną osobą, a nawet poprzez kontakt z przedmiotami, które mógł używać chory. Lista potencjalnych zagrożeń dla płodu jest bardzo duża, począwszy od poronienia, po wady rozwoju, zmiany skórne, zaćmę, czy też opóźnienie rozwoju. W trakcie ciąży, i nie tylko, trzeba zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie i zminimalizować ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji.
Treść sponsorowana.