19 października 2022

Jakie książeczki dla dziecka warto wybrać?

Głośne czytanie to czynność, która przynosi wiele korzyści zarówno słuchaczom, jak i czytelnikowi. Czas poświęcony na czytanie książek przyczynia się do rozładowywania napięć i  pomaga w przepracowaniu trudnych dla dziecka emocji. To jednak nie wszystko! Książki dla dzieci to idealny sposób na nawiązanie relacji i budowanie niepowtarzalnej więzi, dlatego też warto czytać dzieciom od urodzenia.

Po co czytać książeczki dla dzieci?

Podczas słuchania książek dla dzieci, młody odbiorca osłuchuje się z językiem, rozwija swoją mowę bierną, dzięki czemu zwiększa swoją szansę na rozumienie języka w przyszłości.

Czytanie dzieciom pozwala na rozwój zdolności poznawczych, przede wszystkim przyczynia się do zwiększenia uważności i koncentracji dziecka. Czytanie książek sprzyja także rozwojowi wyobraźni dziecka.

Czytanie dzieciom książek przyczynia się do rozwoju dziecięcej wrażliwości i empatii, a także pozwala na zmniejszenie lęków i wyciszenie po trudnym dniu. Dobrze napisane książki dla dzieci są skonstruowane w taki sposób, by podpowiadać rozwiązania trudnych życiowych sytuacji. Czytanie pozwala na naukę samodzielnego myślenia, a także przyczynia się do rozwoju inteligencji emocjonalnej dziecka.

Poznaje świat – seria  Akademia Mądrego Dziecka

Pozycje z serii Akademia Mądrego Dziecka to doskonały sposób na wspólnie spędzony czas. W serii znajdują się książeczki do wspólnego czytania z wieloma ruchomymi elementami.

Książeczki te pozwalają maluchom na naukę nowych słów, kolorów, a także zawodów i emocji. Przyczyniają się do rozwoju mowy, a także ćwiczenia gestu wskazywania palcem. Wśród tych książeczek dla dzieci znajdują się także zapachowe książki, które stymulują zmysł węchu najmłodszych czytelników.

Co czytać dzieciom – seria o Jadzi Pętelce

Dla najmłodszych czytelników doskonale sprawdzi się książeczki o małej dziewczynce Jadzi Pętelce. Te książeczki dla dzieci pomagają dzieciom oswoić się z trudnymi życiowymi sytuacjami. Razem z Jadzią dzieci mają szanse oswoić  emocje związane z załatwianiem potrzeb fizjologicznych na nocniku, kąpielą czy też pierwszym samotne wyjściem rodziców.

Te książki dla dzieci zbudowane są z bardzo krótkich tekstów, które zostały  napisane prostym i zrozumiałym językiem. To idealna propozycja dla 1-2letnich czytelników.

Pomoc dla dzieci i rodziców – seria (Nie) tacy sami

Książeczki przygotowane zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Niedoświadczonym rodzicom pozwalają na zdobycie wiedzy na temat sposobów postępowania w typowo życiowych sytuacjach, takich jak np. poradzenia sobie ze złością dziecka, czy też nauką dzielenia. Książki z tej serii zwracają także uwagę na wrażliwość sensoryczną dzieci.

Seria została stworzona przez terapeutę, pedagożkę i trenerkę. To pozycja doskonała dla wszystkich rodziców, którym bliskie jest wychowanie bez przemocy, z poszanowaniem uczuć i emocji dzieci.

Co robić?! Moje dziecko nie chce czytać

Nie wszystkie dzieci, szczególnie te na początku drogi czytelniczej, odnajdą się podczas biernego czytania książek. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się książki dla dzieci z okienkami, które pomogą zaktywizować malucha i zainteresować światem literatury.

Bardzo wartościowe książeczki dla dzieci z okienkami zostały wydane przez wydawnictwo Aksjomat. Po więcej zajrzyj na stronę sklepu dla dzieci.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści