13 października 2020

Jakie prezenty warto wybierać dla noworodków?

Pierwsza wizyta u nowo narodzonego dziecka zawsze jest ogromnym przeżyciem. Nie wypada więc przyjść na nią z pustymi rękoma, jednak kupno odpowiedniego prezentu zwykle sprawia nam duży kłopot. Maluszek bowiem na początku swojego życia nie potrzebuje wiele – najważniejsza jest dla niego bliskość rodziców i poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem każda bliska osoba chciałaby sprezentować noworodkowi coś ładnego i praktycznego. Podpowiadamy, jakie prezenty dla nowonarodzonego dziecka sprawdzają się najlepiej.

Praktyczne prezenty dla nowonarodzonego dziecka

Większość z nas przed kupieniem prezentu decyduje się na konsultację z rodzicami dziecka, bowiem to oni najlepiej wiedzą, co maluszkowi jest w danej chwili potrzebne. Często możemy usłyszeć, że rodzice życzą sobie prezentów praktycznych, które z naszego punktu widzenia mogą być aż za proste i za skromne, jednak ostatecznie decydujemy się na ich zakup. Do tego typu praktycznych prezentów należą:

 • pieluchy jednorazowe i flanelowe,
 • mleko modyfikowane,
 • kocyki,
 • kosmetyki.

Choć goście często wzbraniają się przed zakupem tego typu rzeczy, warto uszanować tutaj wolę rodziców, gdyż są to tak naprawdę rzeczy, które początkowo maluszkowi rzeczywiście najbardziej się przydają. Być może rodzice nie chcą mieć w domu zbyt wielu zabawek czy innych bibelotów, którymi i tak ciągu najbliższych tygodni maluszek się nie zainteresuje. Szczególnie często ma to miejsce w przypadku drugiego i kolejnego dziecka w rodzinie, które sporo zabawek „odziedziczyło” po starszym rodzeństwie.

Ubranko – idealny prezent dla nowonarodzonego dziecka

Bardzo popularnym prezentem dla noworodków są ubranka. Body, pajace, skarpetki czy czapeczki zawsze się przydają, bowiem nawet nowo narodzone dziecko często brudzi odzież (na przykład przy ulewaniu). Dodatkowo warto pamiętać, że ubranka dla dzieci do najtańszych nie należą, dlatego też rodzice zwykle bardzo cieszą się z kolejnych, jakie dziecko dostaje. Kluczowy jest jednak wybór rozmiaru, bowiem choć noworodki standardowo noszą rozmiar 56, większe dzieci mogą zaczynać od rozmiaru 62, natomiast mniejsze nawet od 50. Zawsze lepiej jest kupić ubranka w nieco większym rozmiarze, niż narażać się na to, że prezent nie będzie już maluszkowi pasował. Bardzo dobrym pomysłem są także nieco droższe ubrania, takie jak kombinezony zimowe. Sprawdzają się one nawet w przypadku dzieci urodzonych latem, a ich rozmiary są tak dopasowane, że ten sam kombinezon pasuje zarówno na trzy, jak i sześciomiesięczne dziecko. Osoby pociągnięte do godności rodziców chrzestnych mogą również pomyśleć o zakupie ubranka na chrzest, jeżeli jego termin został już ustalony. Można wtedy spokojnie dobrać rozmiar ciuszków, w których dziecko zostanie ochrzczone.

Zabawki – dobry prezent dla nowonarodzonego dziecka?

Pierwsze zainteresowanie zabawkami dziecko wykazuje dopiero w okolicach 2-3 miesiąca życia, jednak ilość zabawek, jaką zwykle dostaje w pierwszych tygodniach po urodzeniu, jest imponująca. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych modeli, które mają zainteresować nawet najmłodsze maluszki. Tymczasem pozostaje pytanie, czy w ogóle warto kupować dziecku zabawki, gdy dopiero co przyszło ono na świat? W rzeczywistości pierwszymi zabawkami, na jakie dziecko w ogóle zwraca uwagę są:

 • grzechotki,
 • czarno-białe przytulanki,
 • szumiące bądź grające misie.

To właśnie tego typu akcesoria warto kupować, jeżeli chcemy dziecku sprawić taki prezent. Wcześniej warto jednak skonsultować ich zakup z rodzicami, bowiem nie wszyscy rodzice dopuszczają, aby dziecko bawiło się wszystkim, co jest dziś dostępne w sklepach. Rodzice decydujący się wychować dziecko w duchu Montessori z pewnością sięgną po dedykowane tej filozofii zabawki, natomiast sporo rodziców wybierze dla swoich dzieci zabawki wykonane z bezpiecznych materiałów. Choć producenci na niemal każdym kroku podkreślają bezpieczeństwo wszystkiego, co wypuszczają na rynek, w rzeczywistości dla dzieci najlepsze są zabawki drewniane, a nie powszechnie dostępne w sklepach plastikowe. Stąd też zakup na przykład plastikowej grzechotki może okazać się zbędnym wydatkiem, gdyż dziecko i tak nie skorzysta z takiej zabawki. Co więcej, maluszek sporo akcesoriów dostaje od swoich rodziców, a także innych osób jeszcze przed urodzeniem, dlatego też konsultacja z rodzicami jest wręcz konieczna, gdy chcemy kupić droższą zabawkę. Może bowiem okazać się, że dziecko już takową posiada.

Spersonalizowany prezent dla nowo narodzonego dziecka

Każda mama i każdy tata uważa, że ich dziecko jest wyjątkowe. Nie ma w tym nic złego, w końcu dziecko jest prawdziwym darem i dla każdego rodzica powinno być najważniejszą osobą na świecie. Możemy podkreślić to poprzez podarowanie dziecku spersonalizowanego prezentu. Co może zawierać taki prezent? Imię, nazwisko, datę urodzenia czy znak zodiaku, pod którym urodził się malec. Spersonalizowany prezent nie tylko posłuży przez lata, ale może również stanowić doskonałą pamiątkę. Idealnie sprawdzi się tutaj kocyk, poduszka (ważne jednak, aby wybierać możliwie płaską poduszkę), ubranko (posłuży znacznie krócej, jednak będzie piękną pamiątką) czy ozdoba, która może stanąć w pokoju dziecka – ramka na zdjęcie czy album fotograficzny. Spersonalizowane prezenty są co prawda nieco droższe, jednak sprawdzają się doskonale także w przypadku małych dzieci. Co więcej, na ich realizację zwykle nie trzeba długo czekać.

Inne pomysły na prezent dla nowonarodzonego dziecka

Na rynku obecnie dostępne są akcesoria, które znacznie ułatwiają życie dzieciom i ich rodzicom, jednak zwykle sporo kosztują. Tymczasem ich zakup może okazać się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych upominków, które maluszek może dostać w ilościach wręcz nieograniczonych. Jeżeli chcemy wydać nieco więcej na prezent dla noworodka, możemy zakupić:

 • łóżeczko turystyczne – dziecko może w nim spać bardzo długo, zwykle aż do trzeciego roku życia,
 • podgrzewacz do butelek z funkcją sterylizatora – można w nim podgrzewać nie tylko mleko, ale i słoiczki z żywnością w późniejszym czasie
 • otulacz do fotelika samochodowego – jest to idealne rozwiązanie na zimę,
 • śpiworek – droższe wersje śpiworków dopasowują się na wzrostu dziecka,
 • mata edukacyjna – choć noworodek jest jeszcze zbyt mały, by mogła go zaciekawić, z powodzeniem będzie mógł na niej leżeć już za kilka tygodni.

Na dobrym jakościowo prezencie nie warto oszczędzać. Choć wszystkich wymienionych wyżej produktów można zakupić tańsze wersje, zwykle są one o wiele gorsze jakościowo, przez co łatwiej ulegają zniszczeniom. Dobra jakość materiałów to nie tylko bezpieczeństwo dziecka, ale i wygoda rodziców, dlatego czasem lepiej wydać nieco więcej.

Zakup idealnego prezentu dla noworodka sprawia problem szczególnie osobom, które nie mają dzieci bądź tym których dzieci już dawno dorosły. Tymczasem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z rodzicami dziecka, którzy z pewnością posłużą dobrą radą odnośnie prezentu dla ich małej pociechy. Najważniejsze jest to, by był to prezent od serca, który posłuży dziecku i jego rodzicom.

Przeczytaj również: https://mommydraws.pl/jak-zdobyc-najpiekniejsze-sukienki-do-chrztu/

Powiązane treści