25 września 2023

Jakie są przyczyny uszkodzeń włosów? Która odżywka zregeneruje uszkodzone pasma?

Włosy każdego człowieka są narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak promienie słoneczne, wysoka temperatura urządzeń stylizacyjnych, smog czy niektóre składniki kosmetyków. Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń włosów? Po jaki rodzaj odżywki sięgnąć, aby szybko zregenerować mocno zniszczone pasma?

Mechaniczne uszkodzenia włosów – jak im zapobiegać?

Uszkodzenia mechaniczne powstają, gdy włosy ocierają się na przykład o czapki, szaliki, ręczniki frotte. Włosy mogą też niszczyć się od nieodpowiednich upięć – za mocno ściśniętych gumek, a także nieprawidłowego czesania włosów. Jeśli szarpiesz pasma podczas rozczesywania, uszkadzasz ich strukturę. Jak temu zapobiec?

Jeśli masz problem z kołtunami, wypróbuj metody rozczesywania na mokro. Na czym ona polega? Po umyciu głowy odsącz włosy w ręcznik i nanieś na nie odżywkę od połowy ku końcówkom. Następnie rozczesz grzebieniem lub szczotką do rozczesywania pod prysznicem i spłucz obficie ciepłą wodą. Włosy nie będą się plątać. Wybieraj gumki sprężynki i scrunche z jedwabiu. Kup dobrą szczotkę. Zamiast ręcznika frotte odsączaj delikatnie włosy w bawełniany ręcznik.

Jak zapobiegać uszkodzeniom termicznym włosów?

Zarówno wysoka temperatura urządzeń stylizacyjnych, jak i promienie UV uszkadzają strukturę włosów. Dlatego należy stosować serum lub odżywkę termoochronną,  która tworzy na włosach rodzaj otoczki zabezpieczający przed rozchylaniem się łusek i odparowywaniem wody z pasm. Również nieprawidłowy sposób suszenia niszczy włosy. Nastawiaj suszarkę na umiarkowanie ciepły podmuch, ale susz włosy po każdym umyciu. Pozostawianie ich do samodzielnego wysychania jest dla nich znacznie gorsze niż suszenie dobrej jakości suszarką z dyfuzorem (włosy kręcone) lub koncentratorem (włosy proste). Do czynników termicznych, które uszkadzają włosy zaliczyć też można gorące powietrze w pomieszczeniach w trakcie sezonu grzewczego. Stosuj serum na końcówki każdego dnia!

Uszkodzenia chemiczne włosów

Najłatwiej jednak o uszkodzenia włosów po zabiegach koloryzacyjnych, trwałej ondulacji oraz innych intensywnych zabiegach fryzjerskich. Uszkodzenia chemiczne nie zawsze są widoczne gołym okiem i od razu. Mogą pojawić się jakiś czas po nieudanym zabiegu – włosy stają się szorstkie, ich końce się rozdwajają, są podatne na łamanie, puszą się łatwo, gdy na dworze jest wilgoć. Pojawiają się problemy z rozczesywaniem. Czy można jakoś uratować włosy? Jaka jest dobra odżywka do włosów zniszczonych, która je intensywnie zregeneruje i odżywi? Jakich składników warto szukać? Na włosy o uszkodzonej strukturze działają doskonale:

  • proteiny na przykład z pszenicy, jedwabiu,
  • aminokwasy i witamina E,
  • kwas cytrynowy, który ma zdolność wnikania w strukturę włosów i naprawiania jej wiązań od środka,
  • oleje roślinne,
  • ekstrakty roślinne.

Na włosy negatywnie działają też inne czynniki, do których należą: dym tytoniowy, „twarda woda”, wiatr, niska temperatura, pyły zawieszone w powietrzu, czyli smog, roztocza kurzu, a nawet pyłki roślinne unoszące się w powietrzu. Dlatego stosowanie odżywki powinno być absolutnie zawsze przestrzeganym standardem w pielęgnacji włosów.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści