8 października 2020

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży są niezbędne?

Kiedy kobieta jest w ciąży, wzrasta zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Dlatego przy pierwszym badaniu ginekolog często zaleca rozpoczęcie przyjmowania najlepszego kompleksu. Witaminy dla kobiet w ciąży regulują procesy metaboliczne w organizmie matki i płodu. Trzeba jednak pamiętać, że główną zasadą żywienia przyszłej mamy jest jak najbardziej urozmaicona dieta. Połowa menu powinna stanowić sezonowe warzywa i owoce, konieczne jest włączenie do diety owoców morza, ponieważ zawierają one ważne pierwiastki śladowe. Drugą istotną sprawą jest to, że niezbędne mikro – i makroelementy są pobierane z organizmu kobiety. Dlatego przyjmowanie witamin jest potrzebne zarówno dla dziecka, jak i matki. Na przykład brak magnezu i potasu prowadzi do skurczów, a przy braku wapnia i witaminy D zęby matki zaczynają się kruszyć.

Dlaczego tak ważne są witaminy dla kobiet w ciąży?

Multiwitaminy to kompleksy zawierające witaminy i minerały. Powstają tak, aby były łatwo i w pełni przyswajalne. To pojedyncze produkty witaminowe, ale dodatkowo lekarze mogą również przepisać czyste mikro i makroelementy, takie jak żelazo na anemię. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Wydawane są na faktyczne funkcjonowanie organizmu i na płód, czyli wspomagają ciążę.

Należy również wziąć pod uwagę inne czynniki tzn. porę roku, region, dostępność pokarmu, wiek przyszłej matki i jej stan zdrowia, ciążę mnogą lub pojedynczą, przebieg ciąży, styl życia kobiety i sposób odżywiania się. Składniki odżywcze to wszystkie substancje, których potrzebuje organizm. Makroskładniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany. Mikroskładniki odżywcze – witaminy i minerały.

Jakie witaminy są odpowiednie już na etapie planowania ciąży?

Witaminy powinny być przyjmowane przed poczęciem, od około 3-4 miesięcy, ale co najmniej cztery tygodnie. W tym okresie organizm matki będzie mógł przygotować wewnętrzne rezerwy. Witaminy dla mężczyzn poprawiają i odnawiają strukturę nasienia. W ramach przygotowań do ciąży należy zwrócić uwagę na kwas foliowy, witamina E i grupy B. Kwas foliowy odpowiada za rozwój układu nerwowego płodu.

Witamina E zapewnia kontrolę komórek płciowych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Reguluje proces mocowania jaja do ściany macicy. Witamina E odpowiada również za motoryczną aktywność plemników. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za to, jak w pełni formują się struktury białkowe u płodu. Dzięki nim normalnie rozwijają się elementy mięśniowe i kostne. Witaminy dla kobiet w ciąży zmniejszają nasilenie zatrucia.

Witaminy dla kobiet w ciąży w zależności od trymestru

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały różni się w zależności od trymestru. Wynika to ze specyfiki rozwoju płodu i przebiegu ciąży.

  • W pierwszym trymestrze istnieje szczególne zapotrzebowanie na kwas foliowy, retinol i tokoferol. Składniki odżywcze są odpowiedzialne za to, że komórka jajowa normalnie przyczepia się do ściany macicy. Z ich pomocą nastąpi prawidłowe ułożenie narządów u płodu.
  • W drugim trymestrze ważne jest dodatkowe przyjmowanie witamin z grupy B. Są one niezbędne do pełnego uformowania kompleksu nerwowo-mięśniowego. Potrzebne są również witaminy C i D, pomagają w prawidłowym rozwoju łożyska.
  • W trzecim trymestrze potrzebne są minerały i witaminy D, pomagają uformować się i rozwijać układ kostny płodu.

Trzeba pamiętać, że przez całą ciążę należy przyjmować wszystkie minerały i witaminy, czyli kompleksy. Oprócz nich potrzebne są mikro i makroelementy: jod, żelazo, wapń, fosfor i magnez.

Witamin dla kobiet w ciąży – jak wpływają na organizm matki i płodu?

Dlaczego witamina C jest korzystna dla kobiet w ciąży? Ten ważny związek utrzymuje normalne warunki ciąży i rozwoju dziecka. W szczególności zapobiega powstawaniu rozstępów i siniaków, jest potrzebna do zapobiegania żylakom i krwawieniu dziąseł, do szybkiej eliminacji produktów przemiany materii. Dlatego jej odbiór jest szczególnie istotny w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy większość ciężarnych kobiet cierpi na żylaki. Ponadto kwas askorbinowy normalizuje ogólne tło emocjonalne, poprawia rozkład żelaza.

Witamina B6 to złożony enzym biorący udział w wielu procesach, przede wszystkim zapewnia wymianę aminokwasów. Zbudowany są z białek, głównego budulca masy mięśniowej. Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, przy jej niedoborze pojawiają się stany konwulsyjne, objawia się zwiększona pobudliwość. Enzym ten bierze udział w produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, która transportuje tlen. Dlatego z powodu braku witaminy B6 u kobiet w ciąży dochodzi do niedokrwistości, która negatywnie wpływa na stan płodu.

Witamina E (tokoferol) jest niezbędna do rozwoju płodu, szybkiego dojrzewania łożyska i utrzymania prawidłowego tła hormonalnego. Tokoferol jest potrzebny, aby zapobiec przedwczesnemu przerwaniu łożyska, pełnemu przepływowi krwi przez pępowinę. To tokoferol odpowiada za normalizację hormonu prolaktyny, który jest odpowiedzialny za laktację.

Witamina D3 powstaje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, dlatego tak ważne jest, aby kobiety w ciąży spacerowały w ciągu dnia, przebywały na słońcu. Ta witamina dla kobiet w ciąży poprawia przyswajanie wapnia i fosforu, które są szczególnie aktywnie przyswajane w I i II trymestrze ciąży. Nie zawsze jest możliwe pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę jedynie pożywieniem, dlatego tak ważny jest wybór kompleksu witaminowego zawierającego witaminę D3.

Witamina A (beta-karoten) odpowiada za ogólny rozwój i odżywianie małego człowieka. Przy braku tej witaminy dla kobiet w ciąży często obserwuje się anemię, dziecko nie przybiera dobrze na wadze.

Jod jest potrzebny organizmowi zarówno matki, jak i dziecka. Przy braku tego pierwiastka następuje zaburzenie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa się ryzyko poronienia, obserwuje się niską wagę noworodków.

Kwas foliowy pomaga w wchłanianiu jodu, dlatego kobietom w ciąży przepisuje się złożone preparaty z jodem i kwasem foliowym. Jest potrzebny w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tworzą się cewy nerwowe płodu. Brak tej substancji może prowadzić do skomplikowanych wad układu nerwowego i wzrokowego. Przyjmowanie tego pierwiastka powinno być kontynuowane podczas karmienia piersią, ponieważ dziecko otrzymuje go tylko z mlekiem matki.

Cynk – przy jego niedoborze dziecko nie przybiera dobrze na wadze, istnieje ryzyko wad rozwojowych narządów i układów. Cynk jest bardzo ważny dla regeneracji włosów i skóry kobiety, stymulacji układu odpornościowego.

Wapń jest niezbędny nie tylko do tworzenia się układu kostnego, powstawania zębów, ale także do prawidłowego tworzenia się układu nerwowego. Przy braku wapnia obserwuje się negatywne konsekwencje dla płodu, aż do poronienia.

Luteina jest ważna dla pełnego rozwoju układu wzrokowego dziecka, prawidłowego tworzenia struktur mózgowych. Niezwykle ważne jest przyjmowanie luteiny kobietom w ciąży z wadami wzroku w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia wzroku. Ten pierwiastek należy przyjmować przez całą ciążę. Szczególnie istotne jest spożycie luteiny przez kobiety po 30 roku życia, ponieważ wraz z wiekiem jej rezerwy w organizmie ulegają wyczerpaniu.

Rutyna, inaczej witamina P, jest silnym przeciwutleniaczem, który ma działanie przeciwzapalne, pomagając organizmowi zwalczać wirusy. Przy udziale rutyny układane są struktury mózgowe, rozwija się kora mózgowa. W pierwszym trymestrze ta witamin dla kobiet w ciąży hamuje reakcje alergiczne, w drugim chroni naczynia włosowate, wykazuje działanie przeciwwirusowe w tworzeniu się łożyska. Brak rutyny zmienia się w obrzęk kończyn w trzecim trymestrze.

Niemożliwe jest całkowite pokrycie normy wszystkich witamin dla kobiet w ciąży i mikroelementów, które są tak potrzebne. Dlatego należy odpowiednio dobierać kompleksy witaminowe, a ciąża będzie przebiegać prawidłowo.

Powiązane treści