6 lipca 2022

Jakie zabawki pomogą dziecku w nauce liter?

Nauka liter jest kluczowa do aby dziecko mogło w przyszłości zgłębiać wiedzę. Wielu rodziców zastanawia się kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki literek. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ dzieci rozwijają się w różnym tempie. Niemniej jednak gdy uznamy, że pociecha jest gotowa na naukę liter to warto sprawić, aby proces ten był możliwie jak najprzyjemniejszy i efektywny. Poniżej skupimy się właśnie na tym jak zabawki mogą pomóc dzieciom w nauce liter.

W jakim wieku można rozpocząć naukę liter?

Jak wspominaliśmy we wstępie dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie można zmuszać dziecka do nauki liter, gdy nie jest jeszcze na to gotowe. Rozpoczęcie nauki, gdy pociecha nie jest jeszcze na to gotowa tylko zniechęci do poznawania liter. Ogólnie można przyjąć, że dzieci w okolicach czwartego roku życia w większości przypadków będą gotowe do podjęcia nauki liter – zwłaszcza jeżeli będzie się to odbywać poprzez zabawę.

Bawiąc się dzieci dużo chętniej poszerzają swoją wiedzę i lepiej przyswajają informacje. Nie zdając sobie z tego sprawy uczą się nowych rzeczy i zapamiętują zdobytą wiedzę.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby młodsze niż czteroletnie dzieci podjęły naukę liter. Proste zabawy odpowiednio dobrane do wieku dziecka i pośrednio przygotowujące je do nauki literek będą jak najbardziej w porządku. Zabawy wspomagające zdolności manualne, koncentrację czy logiczne myślenie będą doskonałym fundamentem do nauki liter.

Od czego zacząć naukę liter?

Pierwszym etapem nauki liter powinno być oswojenie i zaznajomienie dziecka z samym kształtem liter. Idealnie do tego celu nadadzą się zabawy polegające na lepieniu lub tworzeniu kształtów z plasteliny lub masy plastycznej. Oprócz tego czynności polegające na łączeniu szlaczków czy też kropek pomogą rozwinąć zdolności manualne pociechy i sprawią, że pisanie przyjdzie mu później dużo łatwiej.

Jakie zabawki wspomagają naukę liter?

Na sklepowych półkach znaleźć można bardzo szeroki przekrój zabawek, które pomogą w nauce liter dzieciom na różnym etapie rozwoju. Część pomoże w zapamiętywaniu liter, inne rozwiną zdolności łączenia liter w wyrazy itd. Najważniejsze aby zabawki były dobrane do zdolności dziecka dzięki czemu nauka będzie rozwijać i zapewniać frajdę.

Dobrym pomysłem na zabawkę wspomagającą naukę liter będą klocki z literkami, karty czy też różnorakie gry do nauki liter. Oprócz tego bardzo dobrze sprawdzą się tablice magnetyczne na których można układać litery alfabetu. Alternatywą mogą być literki do kąpieli, które po namoczeniu przyklejają się do wanny. Ważna jest też nauka pisania liter, dlatego wszelkie zabawki edukacyjne i zestawy do pisania literek pozwolą dziecku rozwinąć tą zdolność. Zestawy do pisania posiadają proste instrukcje, które podpowiadają maluchowi gdzie powinien rozpocząć pisanie oraz w którą stronę kierować rączkę aby stworzyć literkę.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści