Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kaszel u noworodka – objaw choroby czy odruch fizjologiczny?

kaszel u noworodka

Kaszel to jeden z objawów, który zwykle bardzo niepokoi rodziców. Niepokój ten jest w pełni uzasadniony szczególnie w przypadku noworodków, których odporność na działanie wirusów czy bakterii jest niemalże zerowa. Tymczasem kaszel może, ale wcale nie musi być objawem choroby. Sprawdzamy, kiedy należy udać się do lekarza, a kiedy kaszel jest normalnym odruchem fizjologicznym noworodka.

Przyczyny kaszlu u noworodków

Wbrew pozorom noworodki kaszlą zwykle z tych samych przyczyn, co nieco starsze dzieci, a także dorośli. Najczęstszymi przyczynami kaszlu są:

  • zbyt suche powietrze,
  • alergie (głównie na kurz, roztocza, pyłki),
  • odruch obronny w przypadku zakrztuszenia, na przykład napojem lub powietrzem,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • inne choroby, związane na przykład z układem pokarmowym.

Zawsze ważne jest rozpoznanie przyczyny kaszlu, bo to od niej zależy dalsze postępowanie. Należy pamiętać, że noworodki nigdy nie kaszlą bez powodu – wykorzystywanie kaszlu w celu zwrócenia na siebie uwagi rodzica to domena starszych dzieci, które zdają sobie sprawę, że w ten sposób mogą pozyskać atencję opiekuna.

Rodzaje kaszlu u noworodków

Kaszel zawsze występuje w jednym z rodzaju – jako kaszel suchy bądź mokry. Jego rozpoznanie często jest bardzo trudne dla rodzica, tymczasem rodzaj kaszlu zwykle wskazuje na jego przyczynę. Kaszel suchy spowodowany jest zwykle wysuszeniem górnych dróg oddechowych na skutek zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Postępowanie w takim przypadku jest stosunkowo proste – wystarczy w pokoju maluszka, na kaloryferze, umieścić nawilżacz powietrza. Kaszel suchy może być także oznaką alergii i zwykle występuje w porze wiosennej oraz letniej. Zwykle wraz z nim pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak katar czy przekrwione oczy. Choć u noworodków rzadko diagnozowana jest alergia na pyłki, warto mieć na uwadze, że może być ona przyczyną kaszlu. Tymczasem kaszel mokry niemal zawsze oznacza infekcję górnych dróg oddechowych i powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą.

Zobacz także:  Jakie prezenty warto wybierać dla noworodków?

Kaszel u noworodka – kiedy do lekarza?

Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy kaszel trwa dłuższy czas, czyli kilka dni w przypadku kaszlu suchego. Lekarz zbada dziecko i sprawdzi, jaka jest przyczyna kaszlu, a także zaleci dalsze postępowanie. Jeżeli dodatkowo noworodkowi towarzyszą niepokojące objawy, takie jak ulewanie czy kolki, nie warto zwlekać z wizytą lekarską. Kaszel może bowiem zwiastować chorobę, jaką jest refluks pokarmowy, czyli stosunkowo często przypadłość noworodków i niemowlaków. W sytuacji, gdy rodzice zaobserwują u dziecka kaszel mokry, również nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza. Kaszel może tutaj oznaczać konieczność wdrożenia leczenia, które zapobiegnie rozwojowi choroby tak, aby nie przerodziła się ona na przykład w zapalenie oskrzeli, które dla maluszka jest bardzo niebezpieczne.

Jak pomóc kaszlącemu noworodkowi?

Kaszel jest dla maluszka bardzo męczący, szczególnie gdy występuje w nocy. Przede wszystkim dzidziuś powinien być dobrze nawodniony, aby zapobiec wysuszeniu błony śluzowej gardła – w przypadku karmienia naturalnego wystarczy mleko matki, natomiast dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym można dodatkowo podać wodę. Warto także wdrożyć następujące sposoby w przypadku:

  • kaszlu suchego – nawilżanie powietrza, wietrzenie pomieszczeń, częste odkurzanie,
  • kaszlu mokrego – zastosowanie specjalnych inhalacji z pary wodnej, wykąpanie dziecka w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku z eukaliptusa, szałwii lub tymianku, co ułatwi odkrztuszanie wydzieliny.

Noworodek walczący z kaszlem mokrym nie powinien wychodzić z domu do czasu ustąpienia objawu. Przy kaszlu suchym, w sezonie pyleń, także dobrze jest pozostać w domy kilka dni i sprawdzić, czy stan maluszka się poprawi.

Zobacz także:  Ile na wadze powinien przybierać noworodek?

Choć kaszel u noworodka zawsze wywołuje niepokój rodziców, w gruncie rzeczy często jest naturalną przypadłością, której można pozbyć się w bardzo prosty sposób. Niemniej jednak w przypadku objawów towarzyszących należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który będzie mógł w odpowiedni sposób pomóc dziecku.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]