14 października 2021

Nauka jazdy na rowerze przy pomocy rowerka biegowego

Określenie „to jest tak proste, jak jazda na rowerze” nadal jest często stosowane, żeby zaznaczyć, jak dana czynność jest łatwa. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej. Jazda na rowerze, jak wszystko, czego uczy się dziecko, na początku nastręcza wiele trudności. Wiek do rozpoczęcia nauki to kwestia indywidualna, ale do pierwszych prób można zachęcać malucha w wieku około dwóch lat. Jak ułatwić dziecku naukę jazdy na rowerze?

Nauka jazdy na rowerze – bezpieczeństwo

Każde dziecko jest inne, dlatego nie można powiedzieć, kiedy nadszedł właściwy czas na naukę jazdy na rowerze. Faktem jest, że dzieci, które już potrafią jeździć na rowerze biegowym, uczą się znacznie wcześniej. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego zawsze należy nosić kask. Jego kształt musi pasować do głowy dziecka, sam wygląd jest kwestią drugorzędną. Warto zwrócić uwagę na ubiór i unikać elementów, które mogą zaplątać się w części roweru. Wykluczone są długie, rozwiązane sznurowadła, luźne nogawki i rozpięte kurtki.

Idealne do nauki jazdy na rowerze jest miejsce wolne od samochodów i innych niebezpieczeństw. Podłoże powinno być płaskie i równe. W takich warunkach zarówno same dzieci, jak i uczący je dorośli mogą skoncentrować się na jeździe, bez zakłócania ruchu ulicznego. Dopiero wtedy, gdy dziecko naprawdę bezpiecznie jeździ, praktyka powinna przenosić się tam, gdzie występuje więcej dodatkowych bodźców.

Kółka boczne nie są zalecane do nauki jazdy na rowerze. Mogą pomóc jedynie w nauce pedałowania. Najlepszym i najbezpieczniejszym narzędziem są rowery biegowe.

Rowery biegowe dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Wiele dzieci i rodziców wciąż kojarzy naukę jazdy na rowerze ze łzami, zakrwawionymi kolanami i bocznymi kółkami. Takie wspomnienia nie dostarczają motywacji i są frustrujące. Nauka na rowerach biegowych jest znacznie łatwiejsza. Przede wszystkim rowery biegowe rozwijają poczucie równowagi i dzięki temu sprawiają, że przesiadka na rowerek dziecięcy przebiega bez wysiłku. Wybierając odpowiedni rower biegowy, oprócz prawidłowego rozmiaru ważna jest wysoka jakość wykonania. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo. Dużą rolę odgrywa również kąt skrętu i opony.

Jaki powinien być pierwszy rowerek biegowy?

W zależności od poziomu rozwoju motorycznego rowerek biegowy można kupić dziecku w wieku 1,5 do 2 lat. Decydujące znaczenie ma wzrost, ponieważ dziecko musi mieć możliwość dosięgnięcia do podłoża. Zapewnia to bezpieczeństwo podczas ruszania i hamowania. Dobre modele rowerów biegowych mają kierownice i siodełka z regulacją wysokości. W przypadku bardzo małych dzieci pomocne są szerokie opony, które zapewniają lepsze wrażenia z jazdy i większe bezpieczeństwo. Klienci sklepu internetowego Manima.pl chętnie wybierają modele z podwójnymi kółkami. Rowery biegowe wykonane z drewna są lżejsze, dzięki czemu dzieci łatwiej utrzymują równowagę. Rowery biegowe z metalu są bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Na początkowym etapie nauki hamulce są tylko dodatkowym rozpraszaczem uwagi. Starsze dzieci lepiej sobie z tym poradzą – hamulec ręczny jest wtedy dobrym przygotowaniem do jazdy na rowerze.

Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu.

Powiązane treści