24 maja 2021

Rowerki dziecięce i ich rodzaje – jaki rower dla jakiego dziecka

Z biegiem czasu każde dziecko zaczyna marzyć o swoim rowerku, dzięki któremu mogłoby się poruszać podczas spacerów na świeżym powietrzu. Odpowiedni rodzaj rowerka dziecięcego to sposób na świetną zabawę, a także wspaniałe wspomnienia dla rodziców, którzy obserwują swoje dziecko podczas jazdy. Kiedy zatem widzisz, że twój maluch jest gotowy do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z jednośladem, warto zastanowić się, jaki rower byłby dla niego odpowiedni.

W zależności od wieku dziecka, a także jego umiejętności jazdy na rowerze, wyróżnia się kilka rodzajów rowerków dziecięcych. Bez względu na to, ile dziecko ma lat oraz jak duże jest, każdy rodzic znajdzie odpowiedni pojazd dla swojego malucha.

Rowerki biegowe dla najmłodszych

Rowerki biegowe to tak naprawdę pierwszy rower dla dziecka, które już samodzielnie się porusza. Sam rowerek biegowy jest pozbawiony pedałów oraz wspomagających jazdę kół bocznych. Zazwyczaj są one malutkie, a rozmiar rowerku biegowego dobiera się do wzrostu dziecka tak, aby podczas poruszania się na nim mogło swobodnie dotykać ziemi i odpychać się nóżkami.

Dzięki rowerkom biegowym małe dzieci nabierają nowych umiejętności, a także ćwiczą swoją koordynację ruchową oraz równowagę. Dodatkowo poznają podstawy jazdy na rowerze, przez co o wiele łatwiej jest im później nauczyć się jazdy na tradycyjnym rowerze. Rowerki biegowe pozytywnie wpływają również na pracę mięśni i nóg, a dobrze dopasowany rowerek pozwala na lepsze balansowanie ciałem.

Zazwyczaj rowerki biegowe kupuje się maluchom dwuletnim, które tak naprawdę dopiero zaczynają swoją przygodę z chodzeniem. Same rowerki są malutkie, wykonane z aluminium, przez co są niezwykle lekkie. Większość modeli rowerków biegowych posiada opony pneumatyczne, a także możliwość regulacji wysokości siodełka.

Jeździki – dla kogo?

Jeździki dziecięce to tak naprawdę pierwszy pojazd, którym dzieci bez dobrej umiejętności chodzenia mogłyby się poruszać. Jeździki to doskonała alternatywa dla chodzików, gdzie maluchy uczą się równowagi i koordynacji, a także sposobów na poruszanie się za pomocą odpychania nogami. Jeździki to tak naprawdę mniejsza wersja rowerków biegowych – bezpieczniejsza alternatywa dla dzieci dopiero uczących się chodzić.

Jeździki są małe, praktyczne i wygodne, a do tego projektowane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżniają się również stylistyką, która z pewnością przypadnie dzieciom do gustu.

Rowerki trójkołowe dla początkujących

Rowerki trójkołowe to świetna alternatywa dla dzieci, które chcą zacząć jeździć rowerem jak dorośli. Trójkołowce wyposażone są już w pedały, a także hamulce zamontowane w jednym z pedałów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że z przodu znajduje się jedno koło, a z tyłu dwa, których rozstawienie pozwala na stabilizację pojazdu i chroni dziecko przed upadkiem. W przypadku rowerków trójkołowych dziecko nie musi skupiać się na równowadze, tylko może swobodnie pedałować.

Rowerki trójkołowe są także wyposażone w rączkę, dzięki której rodzic lub opiekun może prowadzić rowerek.

Rowery dla starszych dzieci

Rowery dla dzieci, które już wyrosły z rowerków trójkołowych oraz biegowych występują w wielu wielkościach oraz rodzajach. Bez problemu można dopasować model rowerka dziecięcego do wzrostu malucha, a także jego umiejętności jeżdżenia. Takie rowerki są projektowane z lekkich, ale jednocześnie solidnych materiałów jak aluminium. Dodatkowo rowerki są wyposażone w elementy odblaskowe, a także lepszej jakości hamulce oraz układ napędowy, pozwalający sterować rowerem i jego prędkością.

Rowerek dla takiego dziecka wybiera się na podstawie rozmiaru kół. Na początek warto wybrać rowerek o kołach 12, 16, 18 i 20 calowych. Na małych rowerkach, o kołach 12 do 18 calowych dzieci mogą uczyć się jeździć z dodatkowymi kółeczkami bocznymi, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie równowagi. W przypadku rowerów z kołami 20 calowymi lub więcej, jednoślad ma już hamulce oraz biegi.

Jaki rower dla dziecka wybrać?

To, jaki rower dla jakiego dziecka sprawdzi się najlepiej jest uzależnione przede wszystkim od wieku malucha, a także jego umiejętności poruszania się. Na sam początek najlepiej sprawdzą się jednak jeździki, a następnie rowerki biegowe. Dzieci, które chcą rozpocząć jazdę na rowerze powinny ją zacząć od rowerków trójkołowych bądź rowerów z bocznymi kołami wspomagającymi. W miarę jak dziecko nabiera umiejętności jazdy – kółka boczne można odczepić, a sam rower zastąpić modelem z przerzutkami.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści