4 lutego 2022

Sportowe buty dziecięce – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Sportowe buty dziecięce to bardzo wygodny rodzaj obuwia, który sprawdza się niemal o każdej porze roku. Właśnie dlatego takie buty coraz częściej noszone są również na co dzień. To na rodzicach ciąży jednak obowiązek zadbania o to, aby były odpowiednio dopasowane. Ich konstrukcja ma bowiem duży wpływ na dalszy rozwój stopy Twojego dziecka. Sprawdź zatem, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Sposób wykonania sportowych butów dziecięcych

Dzieci są w nieustannym ruchu, dlatego noszone przez nie obuwie powinno wykazywać się dużą trwałością. Zwróć uwagę nie tylko na materiał, ale też na zastosowane szwy. Powinny być one mocne, co zapobiegnie ich pękaniu. W efekcie zakupione buty nie zużyją się tak szybko, dzięki czemu dziecko będzie mogło nosić je znacznie dłużej.

Odpowiedni rozmiar butów dziecięcych

W przypadku butów dziecięcych liczy się przede wszystkim odpowiednie dopasowanie i wygoda. To właśnie te czynniki pozwalają swobodnie się poruszać. Nic nie powinno krępować ruchów dziecka ani obcierać jego delikatnej skóry, dlatego wybrany przez Ciebie model obuwia nie może być ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny.

Skąd masz wiedzieć, jaki rozmiar butów będzie odpowiedni dla Twojego dziecka? Łatwo to sprawdzisz. Wystarczy jedynie odrysować stopę pociechy na kartce papieru, a uzyskany kontur zmierzyć linijką od czubka największego palca aż do końca pięty. Do uzyskanej wartości należy dodać 0,5 cm lub jeśli stopa dziecka szybko rośnie – maksymalnie 1 cm. Nigdy jednak nie przekraczaj tej długości. Dzięki temu stopa będzie mogła swobodnie pracować w bucie.

Rodzaj podeszwy w butach sportowych

Wygodne buty sportowe dziecięce, które znajdziesz np. w sklepie American Shop, mają za zadanie umożliwiać nie tylko przemieszczanie się, ale również wszelką aktywność, taką jak bieganie i skakanie. Ich podeszwa powinna być zatem sprężysta, a jednocześnie dobrze wyprofilowana. Warto zwrócić uwagę na to, czy zgina się w miejscu zgięcia stopy podczas chodu. Znajduje się ono na 1/3 długości stopy, licząc od palców. Podeszwa może być bardziej sztywna jedynie w okolicach śródstopia, bliżej pięty. Dobrze też, aby była nieco grubsza, co pozwoli odpowiednio amortyzować stopę.

Rodzaj zapięcia ma znaczenie

Dzieci lubią być samodzielne, dlatego warto im to umożliwić. Podstawą jest przede wszystkim umiejętność zakładania butów. Niestety standardowe modele na sznurówki mogą być zbyt skomplikowane w obsłudze, dlatego wśród obuwia dziecięcego najczęściej przeważa zapięcie na rzepy. To rozwiązanie dobrze stabilizuje nogę, a przy tym nie wymaga zbyt dużego wysiłku przy ubieraniu. Masz więc pewność, że Twoje dziecko sobie z tym poradzi, a tym samym nie zniechęci się do dalszych samodzielnych działań.

Sportowe buty dziecięce muszą być nowe

Niektórzy mają tendencję do tego, aby przekazywać lub przyjmować buty już używane. Przecież obuwie nie jest zniszczone, więc nie warto go wyrzucać – może przyda się np. młodszemu rodzeństwu. Takiemu zachowaniu mówimy stanowcze nie! Nigdy nie zakładaj swojemu dziecku obuwia, które było wcześniej noszone. Jest ono już uformowane, przez co istnieje ryzyko, że stopy pociechy zaczną dopasowywać się do zdeformowanej podeszwy. Łatwiej wówczas o pojawienie się wad stóp, wad postawy lub kontuzji.

Artykuł promocyjny

Powiązane treści