Dzieciaki uwielbiają zabawę na zewnątrz. Pogoda nie ma większego znaczenia, czy świeci słońce, czy pada deszcz, czy prószy śnieg… W zimie można ulepić bałwana i zjeżdżać na sankach, a jesienią skakać po kałużach, spacer w deszczu też może być fajny. Dodatkowo wzrost popularności gadżetów technologicznych i czasu spędzanego przez dzieci przed komputerami, mobilizuje rodziców do zachęcania na wyjście na dwór i przekonywania, że czas można spędzać dobrze nie tylko w domu.
Bezpieczne zabawy na świeżym powietrzu
Czasami jednak bywa, że brakuje pomysłów na zabawy, które nie tylko umilą czas i zapewnią dobry nastrój, ale też pozwolą odkrywać, szukać nowych doznań oraz wpłyną na rozwój prawidłowej postawy dziecka. Kiedy pojawia się nuda, dzieci chcą wrócić do domu. Poniżej podpowiemy, jak miło i pomysłowo można spędzać czas na świeżym powietrzu. Czasem wystarczy piłka, piaskownica, kamyki, czy balon, z którego najwięcej radości jest, gdy pęknie 🙂
Musimy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Ubiór, który musi być dostosowany do aktywności i do panującej pogody, oraz spełnienie i dopilnowanie warunków bezpieczeństwa, tak aby przebywanie dziecka na zewnątrz było w pełni swobodne i bezpieczne. Szczególnie ważne miejsca, to place zabaw, parki rozrywki czy małpie gaje. Tak więc warto pamiętać, aby zawsze wybierać odpowiednio wyposażoną strefę do uprawiania sportu lub zabawy. Jeśli podłoże na takim obiekcie ma postać gumowej miękkiej nawierzchni, możemy mieć gwarancję bezpieczeństwa. Mata na plac zabaw skutecznie absorbuje uderzenia, nawet podczas upadku ze znacznej wysokości, jest antypoślizgowa i stabilna. Miękka nawierzchnia na plac zabaw pełni bardzo istotną rolę, ważne więc, aby spełniała normę PN-EN 1177 i posiadała certyfikat HIC oraz atest PZH.
Poza nawierzchnią istotne są także zabezpieczenia murków czy naroży piaskownic i tu doskonale sprawdzają się NAKŁADKI GUMOWE, które zostały opracowane w celu zabezpieczenia murków i naroży ścian, schodów oraz krawężników piaskownic przed możliwymi urazami.
Korzyści zabaw na świeżym powietrzu
Zabawy ruchowe są bardzo ważne w rozwoju, a te na świeżym powietrzu są niezastąpione. Zabawy na dworze hartują i wzmacniają odporność, to doskonały sposób na rozwój wyobraźni, udoskonalenie zdolności manualnych oraz poznawanie otaczającego świata. Regularna aktywność fizyczna poprawia przemianę materii i krążenie, zwiększa wydolność oddechową, dziecko dotlenia się, hartuje, odpowiednia ilość promieni słonecznych gwarantuje zdrowie, lepszy sen i apetyt. Dzieci uczą się współzawodnictwa i interakcji, zacieśniają się więzi społeczne, przebywanie na powietrzu z rówieśnikami podnosi samoocenę i uczy współpracy w grupie, co przygotowuje do późniejszego, dorosłego, życia w społeczeństwie. Dodatkowo kształtuje się poczucie równowagi, sprawność mięśni, precyzja ruchów, zręczność, doskonali się sprawność i gibkość ćwiczy umysł, rozbudza fantazję.
Ogromie ważnie w dzisiejszych czasach jest to, aby dziecko przedkładało zabawy na dworze nad grami komputerowymi, gdyż aktualnie coraz częściej spotykana jest nadwaga, spowodowana siedzącym trybem życia, a gdy dziecko wyszaleje się i rozładuje nagromadzoną energię, będzie weselsze, gdyż ruch wyzwala endorfiny, a przy okazji zachowa odpowiednią masę ciała.
Pomysły na zabawy
Chodzenie po linie – przyda się lina, lub narysowana na podłożu a także krawężnik, zabezpieczony gumową nakładką.
Wycieczka rowerowa – na łono natury, aby urządzić wspólny piknik. Warto zabrać gry, np. planszowe czy karciane. A może piknik pod namiotem? – można go zrobić np. z koca.
Tor przeszkód
Naturalne przeszkody to: drzewa czy kałuże. Pamiętajmy jednak, by było bezpiecznie i w razie potrącenia nie spowodowały u dziecka urazów. Ważne więc, aby miękka nawierzchnia na placu zabaw spełniała normę PN-EN 1177 i posiadała certyfikat HIC
Piłka – zabawy z piłką ćwiczą refleks, uczą przestrzegania zasad. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, ręczna – jest wiele możliwości
Puszczanie latawca – uczy współpracy.
Przeciąganie liny – dzieci kochają zawody i współzawodnictwo
Poszukiwanie skarbów
Zabawa rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, zwracania uwagi na szczegóły i czytania map i wskazówek – przydadzą się karteczki z podpowiedziami, można też rysować kredą wskazówki. Jeśli bawimy się na osiedlu, warto zadbać o bezpieczeństwo i wybrać teren z miękka nawierzchnią na placu zabaw.
Kręgle – np. z plastikowych butelek.
Wyścigi – chęć rywalizacji zawsze zwycięża
Skakanki lub gumy do skakania – zapewniają odpowiedni wysiłek fizyczny
W chowanego, w berka, ciuciubabka – można się bawić w każdym miejscu, ważne aby przestrzeń była w pełni bezpieczna, np. podłoże pokryte miękka nawierzchnią na place zabaw
Puszczanie latawca – dziecko może się wybiegać, a gdy samo zrobi lub udekoruje latawiec, udoskonali zdolności manualne.
Lepienie babek, budowanie zamków i tuneli – wystarczy dostęp do piaskownicy, której kanty zabezpieczone są bezpiecznymi obrzeżami gumowymi.
Bańki mydlane – te pękające dostarczają największej frajdy
Rzut do celu – można rzucać do kosza, do narysowanej obręczy. Wystarczy piłka lub kamyki.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.