9 października 2020

Choroba bostońska – jak długo zaraża i czy jest groźna ?

Bostonka czy inaczej choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, należy do rodzaju chorób wirusowych, zachorować na tą infekcję mogą zarówno dzieci jak również osoby dorosłe, można na nią chorować nawet kilka razy w życiu. Bostonka należy do chorób silnie zakaźnych , u niemowląt i dzieci przebiega najczęściej lekko i nie powoduje większych powikłań, znacznie gorzej przechodzą ją dorośli, a dla kobiet w I trymestrze ciąży może okazać się poważnym zagrożeniem.

1. Bostonka objawy i charakterystyczne cechy
2. Choroba bostońska jak długo zaraża?
3. Ile trwa bostonka u dzieci?
4. Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą choroba bostońska u kobiet w ciąży?

1. Bostonka objawy i charakterystyczne cechy

Choroba dłoni , stóp i jamy ustnej , tak jak każda choroba zakaźna ma swoje charakterystyczne cechy dzięki, którym lekarz może ją zdiagnozować , jednak początkowo można ją pomylić ze zwykłym przeziębieniem, ponieważ w pierwszej fazie choroby występuje ogólne złe samopoczucie i osłabienie organizmu . Bostonka pierwsze objawy ujawnia już na ok 3 dni po kontakcie z osobą zarażoną. Do głównych objawów choroby bostońskiej należą:

  • gorączka- w przypadku tej choroby zakaźnej może być bardzo wysoka nawet do 40 stopni
  • ogólne złe samopoczucie i zmęczenie
  • uporczywy ból gardła, pieczenie i trudności w przełykaniu
  • brak apetytu
  • wysypka- pojawia się dopiero w trzeciej fazie choroby , dlatego wcześniejsze objawy są często mylone z przeziębieniem, ma charakterystyczny wygląd grudkowato-pęcherzykowaty w kolorze łososiowym. Pojawia się na dłoniach , podeszwach stóp , w jamie ustnej, oraz często szczególnie jeśli chodzi o dzieci i niemowlaki wokół narządów płciowych i pośladków

2. Choroba bostońska jak długo zaraża

Choroba bostońska należy do chorób bardzo silnie zakaźnych. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową np. przez kichanie czy kaszel, zarazić się można poprzez kontakt z kałem lub wydzielinami , dlatego na zarażenie się szczególnie narażeni są rodzice niemowlaków i dzieci, np. podczas zmiany pieluszki. Zarazić można się także poprzez dotknięcie przedmiotów takich jak klamka , które wcześniej dotykała osoba zarażona. Co bardzo ważne osoba chora na bostonke może zarażać aż do chwili zagojenia się całkowicie skóry, ale również, a w szczególności osoby dorosłe, mogą być nosicielami wirusa  nie mając żadnych objawów chorobowych. Nosicielami wirusa są jedynie ludzie , zwierzęta nie przenoszą go i nie chorują na chorobę bostońską.

3. Ile trwa bostonka u dzieci?

Tak jak wcześniej wspomniano u dzieci i niemowląt choroba ma raczej łagodny charakter , jak również wysypka jest nieco lżejsza i mniej uporczywa niż u osób dorosłych. Zazwyczaj choroba bostońska najbardziej zakaża w pierwszym tygodniu , u dzieci i osób dorosłych trwa od ok 7 do 10 dni. Należy pamiętać jednak, żeby chore dziecko pozostało w domu na okres ok 2 tygodniu , ponieważ nawet nie mając już objawów może być nosicielem wirusa i nadal zarażać innych.

4. Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą choroba bostońska u kobiet w ciąży?

Choroba dłoni , stóp i jamy ustnej nie stanowi większego zagrożenia u dzieci i osób dorosłych, jednak stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży. Oczywiście jest to uzależnione od trymestru w ,którym właśnie znajduje się kobieta , ponieważ tak jak większość chorób zakaźnych również bostonka najbardziej zagraża I trymestrowi ciąży , może powodować wady u płodu jak nawet doprowadzić do poronienia. Dlatego ważne jest aby kobiety będące na początku ciąży tak  szczególnie dbały o swoje bezpieczeństwo i higienę , często myły i dezynfekowały ręce oraz unikały kontaktów z osobami zarażonymi chorobą bostońską.

Choroba bostońska tak jak każda choroba powinna być zdiagnozowana i skonsultowana z lekarzem , szczególnie jeśli chodzi o niemowlaki , dzieci czy kobiety w ciąży. Większość chorób zakaźnych leczy się jedynie doraźnie , poprzez leki przeciwgorączkowe/przeciwbólowe odpowiednie do wieku , można także stosować maści łagodzące świąt i pieczenie.

Ciekawostki na temat choroby:

  • W Chinach w 2015 roku została dopuszczona do użytku szczepionka przeciwko bostonce , jednak nie można jej stosować w Europie i Stanach Zjednoczonych
  • Jednym z powikłań szczególnie u osób dorosłych mogą być widoczne blizny po wysypce oraz schodzenie paznokci u stóp i dłoni

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści