Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Choroba bostońska – jak długo zaraża i czy jest groźna ?

wysypka na twarzy dziecka

Bostonka czy inaczej choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, należy do rodzaju chorób wirusowych, zachorować na tą infekcję mogą zarówno dzieci jak również osoby dorosłe, można na nią chorować nawet kilka razy w życiu. Bostonka należy do chorób silnie zakaźnych , u niemowląt i dzieci przebiega najczęściej lekko i nie powoduje większych powikłań, znacznie gorzej przechodzą ją dorośli, a dla kobiet w I trymestrze ciąży może okazać się poważnym zagrożeniem.

1. Bostonka objawy i charakterystyczne cechy
2. Choroba bostońska jak długo zaraża?
3. Ile trwa bostonka u dzieci?
4. Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą choroba bostońska u kobiet w ciąży?

1. Bostonka objawy i charakterystyczne cechy

Choroba dłoni , stóp i jamy ustnej , tak jak każda choroba zakaźna ma swoje charakterystyczne cechy dzięki, którym lekarz może ją zdiagnozować , jednak początkowo można ją pomylić ze zwykłym przeziębieniem, ponieważ w pierwszej fazie choroby występuje ogólne złe samopoczucie i osłabienie organizmu . Bostonka pierwsze objawy ujawnia już na ok 3 dni po kontakcie z osobą zarażoną. Do głównych objawów choroby bostońskiej należą:

  • gorączka- w przypadku tej choroby zakaźnej może być bardzo wysoka nawet do 40 stopni
  • ogólne złe samopoczucie i zmęczenie
  • uporczywy ból gardła, pieczenie i trudności w przełykaniu
  • brak apetytu
  • wysypka- pojawia się dopiero w trzeciej fazie choroby , dlatego wcześniejsze objawy są często mylone z przeziębieniem, ma charakterystyczny wygląd grudkowato-pęcherzykowaty w kolorze łososiowym. Pojawia się na dłoniach , podeszwach stóp , w jamie ustnej, oraz często szczególnie jeśli chodzi o dzieci i niemowlaki wokół narządów płciowych i pośladków
Zobacz także:  Przygoda zaczyna się, kiedy dziecko siada!

2. Choroba bostońska jak długo zaraża

Choroba bostońska należy do chorób bardzo silnie zakaźnych. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową np. przez kichanie czy kaszel, zarazić się można poprzez kontakt z kałem lub wydzielinami , dlatego na zarażenie się szczególnie narażeni są rodzice niemowlaków i dzieci, np. podczas zmiany pieluszki. Zarazić można się także poprzez dotknięcie przedmiotów takich jak klamka , które wcześniej dotykała osoba zarażona. Co bardzo ważne osoba chora na bostonke może zarażać aż do chwili zagojenia się całkowicie skóry, ale również, a w szczególności osoby dorosłe, mogą być nosicielami wirusa  nie mając żadnych objawów chorobowych. Nosicielami wirusa są jedynie ludzie , zwierzęta nie przenoszą go i nie chorują na chorobę bostońską.

3. Ile trwa bostonka u dzieci?

Tak jak wcześniej wspomniano u dzieci i niemowląt choroba ma raczej łagodny charakter , jak również wysypka jest nieco lżejsza i mniej uporczywa niż u osób dorosłych. Zazwyczaj choroba bostońska najbardziej zakaża w pierwszym tygodniu , u dzieci i osób dorosłych trwa od ok 7 do 10 dni. Należy pamiętać jednak, żeby chore dziecko pozostało w domu na okres ok 2 tygodniu , ponieważ nawet nie mając już objawów może być nosicielem wirusa i nadal zarażać innych.

4. Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą choroba bostońska u kobiet w ciąży?

Choroba dłoni , stóp i jamy ustnej nie stanowi większego zagrożenia u dzieci i osób dorosłych, jednak stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży. Oczywiście jest to uzależnione od trymestru w ,którym właśnie znajduje się kobieta , ponieważ tak jak większość chorób zakaźnych również bostonka najbardziej zagraża I trymestrowi ciąży , może powodować wady u płodu jak nawet doprowadzić do poronienia. Dlatego ważne jest aby kobiety będące na początku ciąży tak  szczególnie dbały o swoje bezpieczeństwo i higienę , często myły i dezynfekowały ręce oraz unikały kontaktów z osobami zarażonymi chorobą bostońską.

Zobacz także:  Leki na biegunkę dla dziecka - jakie są najlepsze i jak działają?

Choroba bostońska tak jak każda choroba powinna być zdiagnozowana i skonsultowana z lekarzem , szczególnie jeśli chodzi o niemowlaki , dzieci czy kobiety w ciąży. Większość chorób zakaźnych leczy się jedynie doraźnie , poprzez leki przeciwgorączkowe/przeciwbólowe odpowiednie do wieku , można także stosować maści łagodzące świąt i pieczenie.

Ciekawostki na temat choroby:

  • W Chinach w 2015 roku została dopuszczona do użytku szczepionka przeciwko bostonce , jednak nie można jej stosować w Europie i Stanach Zjednoczonych
  • Jednym z powikłań szczególnie u osób dorosłych mogą być widoczne blizny po wysypce oraz schodzenie paznokci u stóp i dłoni
Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 3.1]