Poprzez płacz niemowlę komunikuje światu swoje potrzeby i ogłasza, że czegoś mu brakuje albo że coś mu przeszkadza. Nie ulega wątpliwości, że nieukojony płacz dziecka może wywołać u młodych rodziców poczucie bezradności. Po czym stwierdzić, że dziecko ma kolkę i jak można mu pomóc?
Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?
Aby rozpoznać kolkę u dziecka, muszą być spełnione 3 kryteria. Po pierwsze, objawy kolki pojawiają się i powinny ustąpić przed 5. miesiącem życia malucha. Kolka objawia się jako nawracające i długo trwające napady płaczu, grymaszenia i drażliwości dziecka, które rozpoczynają się bez uchwytnej przyczyny, nie można im zapobiec i są trudne do ukojenia. Poza tym dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo – nie obserwujemy gorączki czy zaburzeń wzrastania.
Jak naturalnie złagodzić kolkę u dziecka?
Przedstawmy kilka sposobów i technik na ulżenie dziecku w dolegliwościach. Są to metody domowe, które możesz łączyć i stosować kilka naraz.
- Poprawienie techniki karmienia.
Zwróć uwagę na to, jak ułożone jest Twoje dziecko podczas jedzenia, niezależnie od tego, jakim mlekiem jest karmione. Jego główka powinna być ułożona nieco wyżej niż reszta ciała. Wspomaga to prawidłowy przepływ mleka przez przewód pokarmowy, zapobiega jego cofaniu się i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolki.
- Masaż brzuszka.
Wykonuj go między atakami kolki, kiedy dziecko jest spokojne. Ciepłe ręce posmaruj olejkiem lub balsamem i delikatnie masuj brzuch dziecka, wykonując przy tym okrężne ruchy. Poruszaj się zgodnie ze wskazówkami zegara, bo tak przebiega prawidłowa perystaltyka przewodu pokarmowego. Masaż pobudza pracę jelit i ułatwia usuwanie gazów przyczyniających się do kolki.
- Ciepła kąpiel i kompres.
Gdy dziecko płacze, dobrze sprawdzi się ciepła kąpiel lub ciepły kompres przyłożony do brzuszka. Wysoka temperatura działa rozkurczowo na pospinane mięśnie brzucha.
- Ziołowe herbatki.
Wypróbuj ziołowe herbatki z rumiankiem i miętą. Wspomagają one perystaltykę przewodu pokarmowego. Ponadto mają działanie rozkurczowe i żółciopędne. [1]
- „Biały szum”.
Uspokajająco na dzieci działają jednostajne i ciche dźwięki. Szum włączonego odkurzacza, dźwięk suszarki do włosów czy odgłosy pracującej zmywarki są kojące dla maluchów, które cierpią z powodu kolki.
- Spokojne środowisko.
Stres rodziców łatwo przenosi się na dziecko. Zwiększa to poziom rozdrażnienia i potęguje cierpienie spowodowane dolegliwościami kolkowymi. Zadbaj o spokój w otoczeniu malucha, zwłaszcza podczas ataku nieukojonego płaczu. Pomieszczenie, w którym przebywa dziecko powinno być wolne od hałasów i błysków światła. Zwracaj uwagę na utrzymywanie więzi z dzieckiem. Podczas ataku kolki dobrze zadziała tulenie i kołysanie pociechy.
Co, jeśli naturalne metody nie pomagają?
W domowej apteczce warto mieć apteczny preparat na wzdęcia. Jest to symetykon – środek dostępny bez recepty, który jest bezpieczny dla niemowlaków. Ma postać wygodnych kropli doustnych, które możesz podać dziecku, jeśli zauważasz, że jego brzuszek jest napięty i wzdęty.
Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu alergii pokarmowych, niedawno przeszło chorobę biegunkową lub leczenie antybiotykiem, zapytaj w aptece o preparat probiotyczny wspierający mikroflorę jelitową.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia
[1] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.
Materiał promocyjny.