1 sierpnia 2022

Czasy Simple w praktyce – zobacz, jak je stosować

Jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci do głowy, by uczyć się wszystkich angielskich czasów jako nowicjusz, to prędko pozbądź się tego pomysłu. Nie wszystkie czasy są niezbędne, by komunikować się w tym języku. Poznaj proste i przydatne czasy Simple i nauczy się stosować je w praktyce.

Present Simple – podstawa, by mówić o teraźniejszości

Czas Present Simple zapewne poznasz jako pierwszy w trakcie nauki języka angielskiego. To czas, który najczęściej jest wykorzystywany w codziennej mowie oraz – dobra wiadomość – jeden z najprostszych angielskich czasów. Nie musisz nastawiać się na skomplikowane reguły i mnóstwo materiału do zakucia. Zamiast tego otrzymasz garść reguł, które natychmiast możesz wprowadzić w życie.

By nauka czasu Present Simple przebiegła jak najefektywniej, potrzebujesz odpowiednich materiałów. Jednym z nich okażą się ćwiczenia dostępne na stronie: https://szybkanauka.pro/angielski-present-simple-cwiczenia/. Dowiesz się z niej między innymi, że czas Present Simple w dużej mierze przypomina czas teraźniejszy w języku polskim i nauczysz się wykorzystywać to ułatwienie. Pozyskasz też wiedzę, jak budować zdania i w jaki sposób czas Present Simple przyda Ci się w codziennym życiu.

Kolejnym przydatnym materiałem w nauce czasu Present Simple jest film: https://youtu.be/dJD8lW5t8ogDzięki temu wideo będziesz wiedzieć, kiedy używać czasu Present Simple i jak wygląda jego budowa. Nauczysz się tworzyć twierdzenia o sobie i innych ludziach, również z uwzględnieniem wiedzy o wyjątku dla trzeciej osoby liczby pojedynczej. Ten innowacyjny trening pomoże Ci w krótkim czasie zrozumieć reguły czasu Present Simple i zacząć mówić! Jeśli masz 30 minut wolnego czasu, bez zbędnej zwłoki wykorzystaj je na trening czasu Present Simple.

Past Simple – gdy chcesz mówić o przeszłości

Kolejnym czasem, który przyda Ci się podczas nauki języka angielskiego, jest Past Simple. Za jego pomocą powiesz o przeszłości i wydarzeniach, które już się zakończyły. W konstrukcji Past Simple często pojawiają się słowa typu „yesterday” oznaczające wczoraj, czy też „last week”, które znaczy „w minionym tygodniu”. Używając tej konstrukcji gramatycznej, możesz więc opowiedzieć o tym, co działo się poprzedniego dnia, tydzień temu czy w zeszłym roku.

Kwestią, która pojawia się w odniesieniu do czasu Past Simple, są czasowniki w formie przeszłej. Dzielą się na czasowniki regularne, do których dodawana jest końcówka „ed” (np. „I played guitar yesterday”, czyli „Wczoraj grałem na gitarze”). Są jednak również czasowniki nieregularne, czyli czasowniki w drugiej formie z tabeli czasowników. Zamiast używanych bezokoliczników w czasie Present Simple, w Past Simple używa się tak zwanej „drugiej kolumny”. To lista czasowników nieregularnych, które należy zapamiętać. Nie trzeba oczywiście uczyć się ich wszystkich na pamięć, bo zakuwanie nie przynosi zazwyczaj oczekiwanych rezultatów. Najlepszym podejściem okaże się wybieranie najważniejszych czasowników nieregularnych i ćwiczenie ich w zdaniach, a następnie powtarzanie na głos. Dzięki temu zapamiętasz, jak ich używać w praktyce.

Future Simple – do mówienia o przyszłości

Trzecim czasem Simple wartym poznania jest Future Simple. Ten czas jest jednym z najprostszych sposobów, by mówić o przyszłości. Wyróżnia się nieskomplikowaną strukturą, dzięki czemu jest lubiany również przez nowicjuszy.

Czas Future Simple okaże się przydatny do opisywania spontanicznych decyzji, które podejmujesz w chwili mówienia, czyli np. „Zjem zupę, bo jestem głodny” („I will eat a soup because I am hungry”). Warte zwrócenia uwagi jest to, że w powyższym zdaniu połączone są dwa czasy – Present Simple, bo głód występuje w teraźniejszości oraz Future Simple, ponieważ zjedzenie zupy odbędzie się w przyszłości. Future Simple pomoże Ci też w wyrażaniu przypuszczeń na temat przyszłości, obietnic, a nawet marzeń. Zdanie w czasie Future Simple składa się z osoby, operatora will oraz czasownika w bezokoliczniku („I will eat something”). Prosty, ale bardzo przydatny czas.

Zapoznaj się z czasami Simple i przekonaj się, że gramatyka angielska może być przyjazna. Warunkiem jest jednak wybranie odpowiednich ćwiczeń do jej poznania.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści