19 grudnia 2023

Dlaczego powstaje łupież i jak się go pozbyć?

Łupież to defekt kosmetyczny na skórze głowy, który związany jest z wieloma czynnikami. Nieodpowiednia pielęgnacja włosów jest tylko jednym z tych sprzyjających jego powstawaniu, ale jest ich zdecydowanie więcej. Warto je poznać, a także dowiedzieć się, jak pozbyć się przykrego problemu łupieżu.

Co wpływa na powstawanie łupieżu?

Łupież jest schorzeniem skóry głowy, które może być związane z nadaktywnością gruczołów łojowych i bytujących na skórze głowy grzybów z gatunku Malassezia, które zaczynają się mnożyć. W wyniku tego powstaje stan zapalny, a skóra głowy zaczyna się łuszczyć. Na skórze głowy może występować łupież suchy lub łupież tłusty. W przypadku tego pierwszego świąd jest niewielki, a łupież ma biały, siwy lub popielaty kolor, z kolei tłustemu towarzyszy silne swędzenie, a także żółtawe łuski na skórze głowy. Wśród przyczyn powstawania łupieżu poza tymi bezpośrednimi należy wymienić także stres, dietę ubogą w witaminy i minerały, alergie, zwłaszcza na kosmetyki, a także zaburzenia hormonalne czy nieodpowiednią higienę skóry głowy, np. stosowanie zbyt ciepłej wody czy zbyt silnie skoncentrowanych produktów, naruszających barierę ochronną.

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?

Pojawia się pytanie, jak pozbyć się łupieżu. Oczywiście sposób postępowania należy dopasować do rodzaju łupieżu, bo często inne produkty będą skuteczne przy łupieżu tłustym, a inne w przypadku suchego. W przypadku łupieżu tłustego warto wykonywać peelingi skóry głowy. W ten sposób można usunąć martwy naskórek i łuski. Oczywiście nie zniweluje to samego problemu i należy łagodzić występujący stan zapalny, stosując szampony keratolityczne i o działaniu przeciwgrzybicznym. Skuteczne będą produkty zawierające ketokonazol. Można wybrać też te przepisane przez lekarza dermatologa. Z kolei, gdy występuje łupież suchy najlepiej sięgnąć po produkty zawierające pirokton olaminy czy też siarczek selenu. Co bardzo istotne szampony przeciwłupieżowe należy stosować także wtedy, gdy ustąpią objawy. Dobrze stosować zarówno odżywki, jak i szampony z kwasem salicylowym, siarką czy siarczkiem selenu w przypadku łupieżu suchego. Aby zapobiec nawrotom łupieżu tłustego warto stosować szampony i odżywki pomagające przywrócić równowagę skóry głowy. Mogą to być produkty z mocznikiem i kwasem salicylowym.

Domowe sposoby na łupież – czy są skuteczne?

Warto również zastanowić się, czy można walczyć z łupieżem domowymi sposobami, czy jednak koniecznie jest używanie szamponów i odżywek dostępnych w aptekach i dobrych sklepach kosmetycznych. Generalnie bez stosowania odpowiednich środków zwalczających drożdżaki się nie obejdzie, ale można wspomagać się np. płukankami. Dobrze sprawdzają się te z mięty, pokrzywy czy też melisy. Wystarczy zaparzyć zioła, a następnie ostudzić i przelać do buteleczki z atomizerem. Wystarczy nałożyć płukankę na włosy rozprowadzić na całej długości, a głównie na skórze głowy, a następnie po kilku minutach spłukać letnią wodą i użyć szamponu przeciwłupieżowego. Należy wiedzieć, że wpływ na leczenie łupieżu, ale i jego profilaktykę ma odpowiednia dieta. Trzeba w sposób szczególny zadbać o podaż produktów bogatych w cynk, magnez, żelazo, a także witaminy z grupy B. Istotne znaczenie mają również kwasy Omega-3 i Omega-6 w diecie, a także właściwy poziom nawodnienia organizmu.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści