Ekologiczna pielęgnacja staje się coraz bardziej popularna. Na zainteresowanie nią wpływa nie tylko moda, ale i chęć lepszego zadbania o siebie i swoją urodę. Popularność naturalnych kosmetyków sprawiła, że coraz więcej marek je nam proponuje. W drogeriach zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć tysiące preparatów pielęgnacyjnych, które reklamują się jako te eko. W tak szerokiej ofercie bardzo łatwo się pogubić, szczególnie laikom. Jak więc kupować naturalne kosmetyki? Jakimi zasadami się kierować?
Czym są kosmetyki naturalne?
Zanim zacznie się swoją przygodę z naturalną pielęgnacją, warto poznać definicje kosmetyków ekologicznych. Ta mówi, że ich mianem określa się preparaty, w których składzie znajdują się składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. W kosmetykach naturalnych mogą znaleźć się tylko dwie substancje pochodzenia zwierzęcego: wosk pszczeli oraz lanolina, czyli wosk z owczej wełny. Ważną cechą eko-kosmetyków jest też zawartość 95% naturalnych składników, a także 70% substancji pochodzących z upraw organicznych. Mimo tych restrykcyjnych warunków co do składu, to oferta eko preparatów jest bardzo szeroka. Na tagomago.pl/collections/kosmetyki-naturalne znajdziesz wszystkie kosmetyki naturalne, jakich potrzebujesz. Eko-preparaty pielęgnujące to zarówno te do twarzy, jak i ciała oraz włosów. Jakie jednak preparaty wybrać, aby faktycznie być eko?
Jak kupować kosmetyki naturalne?
Moda na naturalną pielęgnację sprawia, że coraz więcej marek proponuje eko produkty. Niestety wiele z nich ekologiczne są tylko z nazwy i opakowania. Jeśli chce się więc mieć pewność, że faktycznie sięga się po te naturalne, warto nie wierzyć opakowaniu i krzykliwym napisem BIO na nich, ale dokładnie przeczytać skład. Chcąc żyć zgodnie z naturą, unikać należy produktów ze sztucznymi składnikami, testowanych na zwierzętach, z substancjami zapachowymi i barwiącymi. Przed zakupem warto też sprawdzić, ile naturalnych substancji faktycznie znajduje się w kosmetykach. Niektóre zawierają tylko śladowe ilości składników naturalnych np. masła shea czy olejku arganowego. Warto pamiętać, że zgodnie z definicją kosmetyki naturalne powinny zawierać minimum 95% składników ekologicznych.
Chcąc mieć pewność, że kosmetyk rzeczywiście jest EKO, warto sprawdzić nie tylko skład, ale i certyfikaty. Należy jednak pamiętać, że certyfikat certyfikatowi nierówny. Brak regulacji prawnych dla branży kosmetyków naturalnych sprawia, że znaki eko wydawane są przez wiele organizacji. Nie wszystkie jednak są one wiarygodne. Niekiedy znak EKO przyznawany jest tylko jednemu składnikowi, a nie całemu preparatowi. Warto więc sięgać po kosmetyki z uznanymi certyfikatami. Do takich zalicza się te przyznawane przez międzynarodowe stowarzyszenia COSMOS – są to między innymi: BDIH (Niemcy), Ecocert (Francja), ICEA (Włochy) oraz Soil Assocation (Wielka Brytania).
Treść promowana.