18 października 2021

Jak radzić sobie z alergią skórną?

Skóra alergika jest bardzo wrażliwa. Zetknięcie jej z alergenem wywołuje swędzące czerwone plamy. Przyczyną może być wiele rzeczy. Jednymi z nich jest składnik posiłków, biżuteria, składnik kosmetyków czy środek piorący. Jeśli pojawią się na naszej skórze czerwone plamy, konieczne jest ustalenie przyczyny.

Co może być przyczyną alergii?

Jeśli udamy się do dermatologa, konieczne będzie zrobienie testów. Bez nich bardzo trudno rozpoznać przyczynę alergii. Drażniącym nas alergenem może być wiele rzeczy. Jednak jeśli uczulenie wystąpiło niedawno, musimy przeanalizować jakie kosmetyki, środki piorące lub składniki diety zmieniliśmy. Gdy już możemy się domyślić przyczyny, należy obserwować nasze ciało podczas ograniczenia kontaktu z danym alergenem.

Objawy alergii

U każdego objawy alergii mogą wyglądać inaczej. Poza czerwonymi plamami na skórze możemy spodziewać się także:

  • świąd,
  • pokrzywka,
  • wysypka
  • krosty,
  • uczucie napiętej skóry.

W przypadku pojawienia się takich objawów należy udać się do specjalisty, który pomoże nam je zniwelować. Jednak lekami przeciwhistaminowymi nie jesteśmy w stanie pozbyć się przyczyny. Musimy koniecznie wyeliminować szkodliwy czynnik powodujący alergię.

Jak pozbyć się czerwonych plam na skórze?

Kontakt z alergenem w pożywieniu

Tak jak już wspominaliśmy – w takim przypadku musimy unikać kontaktu z alergenem. Jeśli jest to alergia spożywcza – wystarczy wykluczyć składnik z diety. Najczęstszymi alergenami są jaja, orzechy, soja i gluten. Jeśli zdecydujemy się jeść na mieście, koniecznie sprawdź listę alergenów w karcie lub spytaj obsługi.

Kontakt z alergenem przez skórę

Ten rodzaj alergii jest powiązany z kontaktem skóry z danym uczulającym składnikiem. W tym przypadku może to być kurz lub środek do prania. Tutaj warto zwrócić uwagę na najczęściej używany przez nas detergent, czyli płyn do prania. Nasze ubrania i pościel codziennie mają styczność z naszym ciałem, dlatego koniecznie trzeba wybrać taki, który jest delikatny dla naszej skóry i jej nie podrażni. Najlepszym wyborem jest zmiana aktualnego proszku na hipoalergiczny płyn do prania Mr.ZIGGI. Jego formuła dezynfekuje pranie już w 40 stopniach oraz co najważniejsze – pozbywa się roztoczy i innych alergenów. Używanie tego płynu do prania pozwala pozbyć się czerwonych plam na ciele, świądu czy innych objawów alergii.

Jak dbać o skórę alergiczną?

Dbanie o skórę alergiczną jest bardzo ważne. Powinniśmy zaniechać używania sztucznych kosmetyków czy leków, które nie zostały przepisane nam przez lekarza. O co powinniśmy zadbać?

Podstawą jest odpowiednie nawilżenie skóry. Jeśli jest sucha, jest bardziej podatna na podrażnienia. Dlatego tego warto używać kremów, które pozwolą utrzymać prawidłową równowagę warstwy hydrolipidowej.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry twarzy możemy użyć płynu micelarnego oraz delikatnego peelingu enzymatycznego, które oczyszczą naszą twarz ze starszego naskórka, sebum i zanieczyszczeń. Dodatkowo warto stosować masek lub kremu, który załagodzi podrażnienia i zmniejsza czerwone plamy.

Jak radzić sobie z alergią skórną – podsumowanie

Alergia skórna może wystąpić przez kontakt z alergenem. Może ona być wynikiem uczulenia na dany składnik diety, zapach, kurz czy kosmetyk. Jednak nie zapominajmy, że najczęstszym powodem alergii skórnej jest nieprawidłowy wybór środka piorącego. To jego składniki mają codzienny kontakt z naszym ciałem. Dlatego warto wybrać hipoalergiczny płyn do prania Mr.ZIGGI, który nie podrażni naszej skóry.

Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu

Powiązane treści