11 sierpnia 2021

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty?

Pierwsze dni w szkole mogą dostarczyć sporo wrażeń. Jako rodzić musisz zrobić wszystko, żeby dziecko się nie stresowało i milo spędziło ten czas. Jednym z ważnych aspektów jest wybór plecaka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Plecak dla pierwszoklasisty – dopasuj go do wzrostu dziecka

Wybór odpowiedniego plecaka jest kluczowy z punktu widzenia zdrowia dziecka. Najczęściej najmłodsi mają proste plecy, jednak sytuacja zmienia się, w momencie, kiedy zaczynają regularnie nosić książki. To przez zbyt ciężkie i źle noszone plecaki dochodzi do skrzywienia kręgosłupa. Dlatego jako rodzic musisz zadbać o komfort i zdrowie dziecka, wybierając odpowiedni model tornistra.

Zacznij od zmierzenia i zważenia swojej pociechy. Nie kupuj plecaka, który będzie dla niego zbyt duży. Wybór za większego modelu, który sprawdzi się przez kilka lat, to tylko pozorna oszczędność. Pieniądze, których nie wydałeś przy zakupie plecaka, wydasz w zwielokrotnionej sumie w przyszłości, podczas wizyt u lekarzy i fizjoterapeutów. Jeśli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, którą przeznaczysz na zakup, to przyda Ci się pożyczka gotówkowa. Postaraj się wybrać model, który będzie miał lekko usztywnioną ściankę tylną. Dzięki temu kręgosłup nie będzie obciążony, a plecak będzie wymuszał na dziecku odpowiednią postawę.

Kontroluj wagę plecaka i sposób noszenia

Twoja rola nie kończy się na samym wyborze i zapłaceniu za plecak. Musisz stale pilnować, żeby dziecko nosiło go prawidłowo. Przede wszystkim, kontroluj jego wagę. Dziecko nie może nosić na plecach ciężaru, który przekracza 10% jego masy ciała. Dlatego codziennie sprawdzaj, czy ma w nim tylko niezbędne rzeczy. Najlepiej, żeby niepotrzebne książki i strój na WF zostawiało w szkole. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to należy pilnować wagi całego plecaka. Tylko w taki sposób unikniesz bolesnych schorzeń kręgosłupa u dziecka.

Sprawdzaj też to, w jaki sposób nosi plecak. Wyreguluj szelki, żeby ciężar był rozkładany równomiernie. Układaj książki i zeszyty w taki sposób, żeby żadna ze stron nie była mocniej obciążona. Warto wybrać trwały model, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Brakuje Ci pieniędzy na zakup? Sprawdź, jakie możliwości daje pożyczka gotówkowa.

Wygląd też ma znaczenie!

Dużo napisaliśmy o tym, jaki ma być plecak dla pierwszoklasisty ze zdrowotnego punktu widzenia. Jednak dziecko nie będzie tego brało pod uwagę. Dla niego najważniejsze jest to, żeby wybrać model z ulubionym bohaterem kreskówki. To również bardzo ważne. Wybierz model, który będzie się podobał Twojemu dziecku. Dzięki temu poczuje się komfortowo w nowym środowisku.

Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu.

Powiązane treści