9 listopada 2023

Jaka jest różnica między przedszkolem prywatnym a niepublicznym?

Prywatne i niepubliczne w odniesieniu do przedszkola zazwyczaj stosuje się zamiennie. Istnieje powszechne przekonanie, że obie nazwy oznaczają dokładnie to samo. Okazuje się, że w praktyce istnieją różnicą między przedszkolem niepublicznym a prywatnym. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym różnią się obie placówki, dzięki czemu podjęcie decyzji o wyborze przedszkola dla swojego dziecka będzie znacznie łatwiejsze.

Czym jest przedszkole prywatne?

Przedszkole prywatne to placówka edukacyjna finansowana przez ze środków prywatnych i zarządzana przez osoby lub organizacje, które nie są związane z sektorem publicznym. Wyposażenie sal, kuchni czy wynagrodzenia dla opiekunów pochodzi z prywatnych środków właścicieli żłobka oraz czesnego opłacanego przez rodziców, którzy zdecydują się zapisać dziecko do niepublicznej placówki. Przedszkole prywatne nie podlega pod Kuratorium Oświaty, co oznacza brak konieczności realizacji ustalonego programu. Warto jednak podkreślić, że chociaż prywatne placówki mają pełną swobodę w prowadzeniu zajęć, to zazwyczaj jest on zbieżny programem w państwowych przedszkolach. Rodzice, którzy zdecydują się na zapisania dziecka do prywatnego przedszkola, nie muszą się zatem obawiać, że pociecha nie będzie odpowiednio przygotowana do edukacji szkolnej. W prywatnych placówkach oferta zajęć jest zwykle znacznie bogatsza niż w przypadku publicznych przedszkoli. Dzieci mogą korzystać z zajęć językowych, ruchowych, sportowych, a w niektórych placówkach również z zajęć rozwijających zainteresowania i umiejętności przedszkolaków. Prywatne przedszkola w dużych miastach mają dużą konkurencję, dlatego poszczególne placówki dbają o wysoko wykwalifikowany personel, nowoczesne pomoce dydaktyczne, bogatą i indywidualnie dopasowaną ofertę edukacyjną oraz przyjazną, domową atmosferę. 

Kto może prowadzić przedszkole niepubliczne?

Przedszkole niepubliczne, np. w Warszawie, różni się od prywatnego sposobem zarządzania. Ten rodzaj placówek mogą prowadzić instytucje, fundacje, firmy, stowarzyszenia, które nie są jednostkami samorządu terytorialnego. Przedszkola niepubliczne podlegają Kuratorium Oświaty, dlatego zobowiązane są do realizacji programu edukacyjnego według wymagań organu nadzorującego. Niepubliczne przedszkola muszą również zatrudniać nauczycieli wychowania przedszkolnego posiadających odpowiednie wykształcenie. Warto wiedzieć, że choć większość kosztów prowadzenia przedszkola niepublicznego pochodzi ze środków instytucji prowadzącej placówkę oraz opłat uiszczanych przez rodziców to możliwe jest ubieganie się o dotacje ze środków gminy, w której są prowadzone. 

Jak się okazuje, chociaż przedszkole prywatne i niepubliczne są nazwami używanymi zamiennie, to istnieją różnice w prowadzeniu obu typu placówek. 

Przedszkole prywatne czy niepubliczne? 

Jak wybrać przedszkole? Czy lepszym rozwiązaniem będzie przedszkole prywatne, czy niepubliczne? Poszczególne placówki różnią się sposobem zarządzania i finansowania, ale nie mają one wpływu na ofertę przedszkoli. Bez względu na nazwę czy sposób prowadzenia i nadzorowania zarówno w przedszkolach prywatnych, jak i niepublicznych można liczyć na profesjonalną opiekę, bogaty wybór zajęć edukacyjnych, rodzinną atmosferą, nowocześnie wyposażone i przyjazne otoczenie, a także smaczne, domowe posiłki i możliwość zapisania dziecka przez cały rok kalendarzowy. Przedszkola niepubliczne i prywatne mają również podobne ceny czesnego, dlatego wybierając placówkę, warto wziąć pod uwagę ofertę edukacyjną dopasowaną do zainteresowań dziecka, dogodną lokalizację, a także opinie rodziców. Podejmując decyzję o wyborze przedszkola, warto także sprawdzić godziny pracy placówki, ponieważ dla wielu rodziców ma to znacznie większe znaczenie niż nazwa, czy fakt prowadzenia przedszkola przez osobę prywatną, czy stowarzyszenie. 

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści